Üçgen prizmanın özellikleri nelerdir ?

İsimli konu WH 'Soru Cevap' kategorisinde, Misafir üyesi tarafından 18 Nisan 2010 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Üçgen prizmanın özellikleri nelerdir ?. üçgen prizmanın özelliklerini arıyorum mesela yüz sayısı, yanal yüz sayısı, taban sayısı, köşe sayısı, yanal ayrıt sayısı, taban ayrıt sayısı, toplam... Dikdörtgen Prizmanın Özellikleri Üçgen prizmanın alan formülü nedir? ...

1. üçgen prizmanın özelliklerini arıyorum mesela yüz sayısı, yanal yüz sayısı, taban sayısı, köşe sayısı, yanal ayrıt sayısı, taban ayrıt sayısı, toplam ayrıt sayısı özelliklerini arıyorum lütfen bana yardıcı olun NOT: Şeklin çizimi ve açılım çizimi olursa çok sevinirim :) .
    18 Nisan 2010
  2. [​IMG] [​IMG] [​IMG]

Tabanı üçgen ve yan yüzleri dikdörtgen olan prizma.
    Üçgen prizmanın altı köşesi, dokuz ayrıtı ve beş yüzü vardır. Bu yüzlerden ikisi üçgen, üç tanesi de dikdörtgendir. Üçgenler birbirine eştir. Üçgen prizmanın tabanlarıyla yan yüzleri birbirine diktir.
    Üçgen prizmanın her yan yüzeydeki karşılıklı kenarların uzunlukları birbirine eş ve paraleldir.

Taban yüzeyi Eşkenar Üçgen(bir kenarı a ) olan prizmanın yüzey alanı :
    (a2 . kök3 )/2 + 3.a.h

Eşkenar üçgen prizmanın hacmi: (a2 . kök3 . h) /4

Genel hacim formülü: A(ABC).h

4. Üçgen Prizmalar
    Prizmalar tabanlarının şekline göre isim aldıklarından tabanı üçgen olan prizmalara üçgen prizma denir.
    Üçgen prizmalar tabanını oluşturan üçgene göre isimlenir.
    a. Eşkenar Üçgen Prizma
    Eşkenar üçgen prizmanın tabanları eşkenar üçgendir. Yan yüzeyleri ise üç tane eş dikdörtgenden oluşur.Tabanı eşkenar üçgen olduğundan

Tabanı eşkenar üçgen olduğundan
    Taban alanı[​IMG]Hacim[​IMG]Taban çevresi 3a olduğundan, yanal alan 3a.h dır.Kaynakwh:

Buradan tüm alanı
    Tüm alan[​IMG]b. Dik Üçgen Prizma
    Dik üçgen prizmanın tabanı dik üçgendir. Yan yüzeyleri ise üç tane dikdörtgenden oluşur.

Tabanı dik üçgen olduğundan
    Taban alanı =[​IMG]Hacim[​IMG]Taban çevresi a + b + c olduğundan,
    Yanal alan = (a + b + c) . h
    Tüm Alan = b . c + (a + b + c) . h

(http://www.webhatti.com/kultur/29818-prizmalar.html)

18 Nisan 2010
  3. çok sağolunnnnn
    30 Mart 2011
  4. Çok teşekkürlerimi sunuyorum... (emeğinize saygı) :muha::yuppi:
    4 Nisan 2011
  5. çok teşekür lerrrrrrrrrrrrrrrrrrr
    11 Nisan 2011
  6. cooooooooooook tşkr ederm
    21 Nisan 2011
  7. iyide buradahiç birşey yazmıyor
    2 Mayıs 2011
  8. ben en çok seyi sizden öğrendim tessşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşük ederim
    5 Mayıs 2011
  9. cevaplandı konu kilit
    8 Mayıs 2011
soru sor