Türkiye'de Nüfusun Dağılışı

İsimli konu WH 'Kültür' kategorisinde, Opacy üyesi tarafından 23 Kasım 2007 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Türkiye'de Nüfusun Dağılışı. Türkiye'de Nüfusun Dağılışı Türkiye'de, 1997 nüfus sayımına göre, km2 ye düşen ortalama nüfus yoğunluğu 81 kişidir. Ancak,... Türkiye de alev alev Türkiye de tehdit altında ...

1. [FONT=Verdana, Arial, Helvetica] Türkiye'de Nüfusun Dağılışı[/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica] Türkiye'de, 1997 nüfus sayımına göre, km2 ye düşen ortalama nüfus yoğunluğu 81 kişidir. Ancak, ülkemizdeki coğrafi bölgeler, bölümler ve yöreler arasında nüfus miktarı ve yoğunluğu yönünden önemli farklar bulunmaktadır. [/FONT]​
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica][/FONT] [FONT=Verdana, Arial, Helvetica] [​IMG][/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica][/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Türkiye'de nüfusun farklı dağılışında etkili olan faktörler şunlardır:
    [/FONT] [FONT=Verdana, Arial, Helvetica]1. Fiziki Faktörler[/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]
    a. İklim özellikleri: Ülkemizde nüfusun yoğun olduğu yerlerin, genelde kıyı bölgeler olmasında ılıman iklimin büyük etkisi vardır. Kurak ve kışları aşırı soğuk geçen yerlerde nüfus fazla yoğun değildir.
    b. Yerşekilleri: Ülkemizde yüksek ve engebeli yerlerde nüfus azdır. Doğu Anadolu Bölgesi, Taşeli platosu, Menteşe yöresi gibi yerler bunlara örnek verilebilir.
    c. Toprak özellikleri: Verimli toprakların bulunduğu alanlar (Çukurova, Gediz, B. Menderes) nüfusça kalabalık iken, Tuz Gölü çevresi gibi yerlerde verimsiz topraklar bulunduğundan nüfus çok azdır.
    [/FONT] [FONT=Verdana, Arial, Helvetica]2. Beşeri Faktörler[/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]
    a. Sanayileşme: Bütün Dünya'da olduğu gibi Türkiye'de de, sanayileşmenin arttığı yerlerde nüfus yoğunluğu artmıştır. İstanbul, İzmit, Adapazarı, Bursa, Adana ve İzmir buna örnektir.
    b. Tarım: Tarımın geliştiği yerler yoğun nüfusludur. Çukurova, Gediz, Bafra ve Çarşamba ovaları çevresi gibi.
    c. Yeraltı kaynakları: Madenlerin veya enerji kaynaklarının işletilmesinde yoğun nüfusa ihtiyaç olduğundan, bu alanlarda da nüfus fazladır. Zonguldak, Soma, Elbistan buna örnektir.
    d. Turizm: Ülkemizde, Ege ve Akdeniz kıyılarındaki merkezlerde turizmden dolayı nüfus yoğunlaşmıştır.
    e. Ulaşım: Ulaşım yolları kavşağında bulunan illerimizin nüfusu artmıştır. Eskişehir, Ankara, Kayseri, İstanbul gibi illerin gelişmesinde, ulaşım yolları üzerinde bulunmaları da etkili olmuştur.
    Bir ülkenin nüfus dağılımında fiziki faktörler daha etkiliyse, o ülke sanayileşmemiştir ve daha çok ta-nm ve hayvancılıkla geçimini temin etmektedir.
    Nüfus dağılımında beşeri ve ekonomik faktörler daha çok etkiliyse, o ülke sanayileşmiş ve gelişmiş ülke demektir.
    [/FONT]​
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica][/FONT] [FONT=Verdana, Arial, Helvetica] [​IMG][/FONT]
    [FONT=Verdana, Arial, Helvetica][/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Türkiye Nüfus Dağılım Haritası da;
    En kalabalık yerlerin; Trabzon, Samsun, Zonguldak, istanbul, İzmit, Adapazarı, Bursa, İzmir, Aydın, Adana, İçel, Hatay, Ankara ve Gaziantep olduğu görülür.
    En seyrek nüfuslu yerlerin; Sinop, Kastamonu, Artvin, Gümüşhane, Kırklareli, Çanakkale, Muğla, Kütahya, Burdur, Sivas, ve Doğu Anadolu'da Elazığ, Malatya dışındaki iller olduğu görülür.
    [/FONT]
    23 Kasım 2007
  2. Türkiye'de Nüfusun Dağılışı Cevapları

3. nüfusun dağılışı
    25 Ekim 2008
  4. [kizgin]sağollun valla çok yardımcı oldumuz[kizgin]
    26 Ekim 2008
  5. iyi olmuş bencede en iyi şekilde budur:D
    10 Kasım 2008
  6. TeşekkürLer =)
    30 Kasım 2008
  7. benim anlamadığım şey şu: İstanbul fiziki haritada küçücük gözüküyor fakat yüz ölçümü izmirinkinden fazla. İzmir haritada istanbuldan daha büyük gözüküyor. Ama yüzölçümü istanbulinkinden küçük. Sizce bu neden oluyor...
    1 Aralık 2008
  8. nufus en cok hangı ıllerde yogunlasmıstır
    28 Nisan 2009
  9. PayLaşım için TşkLer...
    30 Nisan 2009
  10. paylaşım için saol.........
    8 Mayıs 2009
  11. [kizgin]ABİ BU 7 BÖLGEDE OLSADI SÜPERDİ
    14 Mayıs 2009
  12. süperrr çok sevdim:tamam::yuppi:
    10 Kasım 2009
  13. gerçekten ödewime baya yardımcı oldu fakat 2000 li yılları gösterse deha iii olurdu ama yinede hazırlayan herkese teşekkürler :):D:D:D:D)
    13 Ekim 2010
  14. paylaşımın için teşekkürler. sosyal dersinde çok işime yaradı
    22 Ekim 2010
  15. oh be çok saol .d
    25 Ekim 2010
  16. slm arkadaslar ben 7. sınıf öğrencisiyim bi soruda takıldım lütfen cevaplarsanız cok sevineceyim
    Soru:ülkemizde nüfusun dağılışında aşğıdakilerden hangisinde etkisi azdır?
    A:Yer Şekileri B:İKLİM C:BİTKİ ÖRTÜSÜ D: Sanayi
    22 Kasım 2010
  17. teşekkürlerrrrr..
    28 Kasım 2010
  18. arkadaşlar bu bnm performans ödevim içindekilerde lazım bana kaynakçada lazım kaynakça çok kolay ama içindekileride yazmam lazım o birzcıcııkkk zor xD
    26 Aralık 2010
  19. ben nüfus dağılışının nedenleri v e sonuçları dedim karşımı çıkana bak ya
    11 Ekim 2011
soru sor

Türkiye'de Nüfusun Dağılışı

Alakalı Aramalar:

1. turiyedeki alev nüfusu