-TRT'de ki Bonus Kafalı Ressam Amcayı Sevenler Fan Club-

İsimli konu WH 'WH Fan Club' kategorisinde, huso_100 üyesi tarafından 22 Temmuz 2008 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: -TRT'de ki Bonus Kafalı Ressam Amcayı Sevenler Fan Club-. Bu bonus kafalı sevimli amcayı hepimiz biliriz...Televizyonda izliyecek hiç bişey bulamadığımızda; zap yaparken çıkar karşımıza..iyi bi dizi, program ya... Beni Sevenler FAN CLUB İngilizce Sevenler Fan Club ...

1. Bu bonus kafalı sevimli amcayı hepimiz biliriz...Televizyonda izliyecek hiç bişey bulamadığımızda; zap yaparken çıkar karşımıza..iyi bi dizi, program ya da film olmadığından dolayı çoğu kişi ilk kez zorunlu olarak can sıkıntısından izler..:Ama 1 kere izledikten sonra; hergün aynı saatte ,tv'nin karşısına geçer onun çıkmasını ve resimlerini yapmasını bekleriz...işte bu sevimli bonus kafayı seviyosanız buyrun fan club'mıza...

Bob Ross, (d. Bob Norman Ross 29 Ekim 1942, , ABD –ö.4 Temmuz 1995 ABD), Birleşik Amerikalı ressam ve televizyoncu.

Bob Ross, yarım saat içinde doğa resimleri yaptığı, uzun yıllar devam eden Resim Sevinci programıyla tanınmıştır. Özgün adı "The Joy of Painting" olan bu program, Türkiye'de de TRT 2'de yayınlanmıştır.

Ressam, yakandığı Lenf Bezi Kanseri nedeniyle, 1995'te hayatını kaybetmiştir. Hazırladığı televizyon programları hâlâ dünya genelinde yayımlanmaktadır.

resim olayını bitirmiş adam. süper hızlı rahat ve güzel resimler yapıyo..

içinde mutlu öğeler barındıran resimler çizen bir bonus amca.programinin adi resim sevinciydi.

mutlu bir agac, mutlu bir cali, mutlu bir dere gibi replikleri vardir bu adamin.. hastadir, hastasiyimdir.

programı izleyen ev hanımları karfurda titanyum beyazı vandayk kahverengisi sorarken görülebilir.

"şimdi çalılık fırçamı alıyorum" 3 cümlede bir fırça darbesi lafını kullanan, resim yapmayı dünyanın en kolay şeyi gibi gösteren manzaracı.

zannediyorsam bir iki sene once olmus bir ressam
    oğlu da babasının izinde yürümeyi kendine düstur bilmiş bir ressam.

yeteneğini yarım saat içinde ortaya koyması emredilmiş ve bu sebeple biraz maymunlaştırılmış, programın başında çizdiği çirkin bi karartıyı sonda güzel bir ağaca ya da eve dönüştürebilecek yetenekteki adam. bir keresinde süper geyik yapmıştı; güzel bir gökyüzü çizdikten sonra muhteşem manzaraya siyah boyayla daldı ve:
    -şu anda ne düşündüğünüzü biliyorum. hepiniz "işte bu sefer resmi batırdın roy" diyorsunuz. ama acele etmeyin ehehe..
    diyip siyahlığı muazzam bir dağa dönüştürmüştü.

henüz izlediğim bölümünde "evet bakın, evet işte hayatınızda gördüğünüz en güzel deniz manzarası" demesiyle beni "acaba yanlış çeviri mi?" ve ardından "yoksa adam yılların deneyimiyle olayı megalomanlığa mı? vurdu" düşüncelerine iten yetenekli şahıs.

mtv'ye bile resim çizmiş.. arada gösteriyor mtv... bu adam amerika'da filan çok me$ur...

mutlu ağaçlar,gülen çalılar,eğlenen dereler,hüzünlü karlar vs.. şeklinde yaptığı resimleri kişiselleştiren; "annem bunu çok severdi ama o geçenlerde öldü" diyerek insanları dumur eden; spatulayla harikalar yaratan; artık aramızdan ayrılan ve yerini oğluna bırakan tuhaf bir ressam. eski bölümler trt2de devam etmektedir.

resim yapma konusunda anlamsiz bicimde hiz durtusu ile resim yapan kimine gore ustad kimine gore onemsiz bir ressam.

"evet şimdi de bu derenin üzerine bir kayalik yapalim, yüzerek gelen kunduz buraya çiksin, dinlensin, etrafa bakinsin... şu kayanin ucunu da biraz sivri yapalim..." şeklinde resim yapan süper saçli amca... inaniyorum ki, hapşırır iken resme yanlışlıkla tükürse bile ondan hiç bozmadan güzel bişeyler yapabilir...

bir keresinde "çok sevdiğim amcam beni zorla alaskaya göndermişti" derken söylediği amca sam amca**, gitmesi gerektiği alaska ise askerlik yaptığı yerdir. ismi hızlı ressam değildir tabi ki, bob ross'tur, ve adam resim işini kitsch manzara sınırları içerisinde bitirmiştir, o resim yaparken bize ağzımızı yavaşça açmak ve hesap yapmak* düşer. resimleri dünya genelinde alıcı bulmaktadır.

trt'nin bilumun kanallarında (trt 2, 3 vs.) ara sıra yayınlanan programında 30 dk. içinde manzara resmi çizen, resmin içine etti dediğiniz anda bir badana fırçasıyla ulvi bir güzellik yaratan, biraz da gıptayla izlediğimiz hendrix saçlı adamcağız. 90'larda öldü diye anımsıyorum. resmin bir doğuştan gelen bir yetenek değil, öğrenilebilir ve uygulanabilir bir şey olduğu iddiasındaydı. hatta bir programa kendisi değil, oğlu çıkmış ve babasınınkilerden hiç de aşağı kalmayan bir manzara resmetmişti. püf noktalarından biri, tuvalin üzerine ıslak, beyaz bir astar sürerek başlamasıdır. cağaloğlu civarında kendisinin eğitim setleri, boyaları ve fırçaları birer video kaset eşliğinde edinilebilir.

- aha sıçtı bak..
    dediğiniz anda orayı daha güzel bir hale getiren birisiydi bu herif. a$ığım bu herifin resim sanatına.

iki dakika icinde yaptigi resimlerle agzimi bi kari$ acik birakan, her 'ay amca surme oraya berbat edicen' diyi$imde lafimi bana yediren, insanin icinde resim yapmak icin acaip bi istek uyandiran 'evet, ben de yapabilirim' diyerek gaza getiren, yetenekli amca..

bazen resmi yapar yapar sonra "hadi biraz eğlenelim" deyip resmin ortasına cozzttt diye bi siyah çizgi atardı. biz tam "aha sikti resmi" derken yine bi$eyler yapar resmi adama döndürürdü.

sadece göze değil kulağa da hitap eden resimler yapar. resmi yaparken sık sık "bakın dalgalar karaya vuruyor, fışş fışş" yada "işte şu tepede rüzgar esiyor, fiyuuut" diye efektler yapardı.

bir de bütün o çizdiği resimlerin ne kadar kolay olduğunu söyler durur... babam bu ressam tarafından gaza getirilmiş olup eve boşu boşuna tual ve yağlı boya alıp (hatta onları evin çevresine bulaştırıp) ailede tepki oluşturmuştur.

-ulan resmin içine etti be
    -oha lan nası düzeltti bak herif

yirmi dakikada hayvan gibi bir doga resmini cizip ekranlarimizin karsisindan bize el sallayan sakalli amca.

haxtir, bu sefer sıçtım" deyişini duymak için hiç kaçırmadan izlediğim programın biricik aktörü.

"yaptigimiz her hatayi hemen bir agacla kapatabiliriz" lafini beni resim dersinden birakmis olan pek kiymetli resim hocama soyledigimde "e senin resminin yagmur ormanlari gibi gozukmesi gerekirdi" cevabini almami dolayli yoldan saglamis insan.

2 yil boyunca resim ögretmeni hanim arkadasimizin "o adam ezbere resim yapiyor, duygu denen bir sey yok" diye bok attigi müthis sanatçi. zira o resim ögretmeni ablamiz 15 dakikada sadece kalemini açabiliyor.
    güzel güzel resmini yapıp tam "evet oldu!" dedirtmişken bize, zamanı doldurmak adına, şuraya da bir bulut, buraya da bir ağaç, bir çalı... deyip "amca naptın?!" efektleri çıkartan bonus.

hakkında "bu adam sanatçı falan değil.yiyo hepinizi..." diye şeyler söylemenin yanlış olduğu ressam. çünkü adamın "sanat yapıyorum ben" diye bir iddiası hiç olmamıştır. sadece insanları kolay tekniklerle resim yapmaya heveslendirmiş, resimle hiç ilgisi olmayanları, birazda olsa ressamları, sanat akımlarını araştırmaya, öğrenmeye teşvik etmiş önayak olmuştur. ben daliyi, van goghu.... biliyorsam bu adama borçluyum.

29 ekim 1942 doğumlu, 4 temmuz 1995'te 52 yaşında kanserden ölmüş türkiye'de en çok tanınan yabancı ressam.

dünya genelinde resim gereçleri satışına katkısı 400 milyon dolardır.

2 fırça darbesiyle dağlar, ağaçlar, bulutlar yapan , 3 fırça darbesiyle bunların üstüne kar, çiçek ışık vb. şeyler konduran, ben tam " aaa nasıl yaptı 2 dakikada yaa süper oldu" derken, eline bildiğimiz duvar boyası fırçasını alıp dikey simsiyah bir çizgi çizip o çizgiyi "ölmüş ağaç" , "ağlayan kaya" gibi tanımlamalarla o resmin içine gayet de güzel oturtan aşmış resim adamı.

çocukluğumun nacizane eğlence programıydı. yalnız o kadar seyrettim bir gıdım ilerleme kaydedemedim ya, ona yanarım.

Kısa sürede yaptığı muhteşem tablolardan sadece bir kaçı;

ben de geldim hüseyin....;)

1-huso_100
    2-gLiKozZ
    3-Lejyoner
    4-.nymphadora.
    5-tek.dilegim
    6-_MİYO_
    7-SAL55
    8-yesilalici
    9-KUKULETA
    10-MaSMaVi
    11-OrjiNaLiki
    12-Jazzy_Love
    13-hereforyou
    14-dsk1991
    15-MadgerM
    16-demet01
    17-m4j3st3
    18-bad-suvar
    19-PETEQ
    20-cagatay125
    21-snm_cadı
    22-SAN DIEGO
    23-gorogon
    24-hzn_meleği
    25-gooser
    26-chatlaqirl
    27-^^AFACAN^^
    28-mime.
    29-drsenator
    30-tayzir
    31-S£l£n
    32-ScumBAg
    33-xX_m3rT_xX
    34-f@rukrapst@r
    35-dustyrose
    36-samilaltay
    37-esra-kero
    38-ProOf
    39-Tommy41

22 Temmuz 2008
  2. -TRT'de ki Bonus Kafalı Ressam Amcayı Sevenler Fan Club- Cevapları

3. süpersin ya ekle bni;)
    22 Temmuz 2008
  4. tmm ekliyorum :D
    22 Temmuz 2008
  5. adamın yaptğı dağlar bitiriyo bni yaa hrika:)
    22 Temmuz 2008
  6. üstelik çok kolay yapıyor değil mi?
    siyah boyayı tuvale boşaltıyor; diyosun ki resim kesin gitti [kahretsin] sonra bi bakıyosun 1 fırça hareketiyle o berbat olan resimde muhteşem dağlar ortaya çıkıyor :)
    22 Temmuz 2008
  7. valla ya nası bi yetenek brava:)
    ben yarn bi iki bişi blp eklerm buraya birazdan çıkcam çünkü:D
    22 Temmuz 2008
  8. çekerim çekerim toplarım birilerini sn merak etme:D:D
    22 Temmuz 2008
  9. [​IMG]

ahana bi tane resim koydum bilem:D
    devamı gelcek;)
    22 Temmuz 2008
  10. Ya bu adam gerçekten çok sevimli bi amca ama 53 yaşında lenf kanserinden ölmüş olması çok üzücü :(
    22 Temmuz 2008
  11. hadi ya o adam öldümü :alala:
    22 Temmuz 2008
  12. bu resimlerin bazılarını hatırlıyorum:D
    22 Temmuz 2008
  13. oww bob ross ben bu adamın hayranıydım ya hiç kaçırmadan izlerdim eskiden mükemmel resim yapıo
    22 Temmuz 2008
  14. benıde eklermısın ?
    22 Temmuz 2008
  15. yaptığı resimler gerçekten çok güzel. çokta kısa sürede yapıyor.öldüğünü bilmiyordum....
    teşekkürler..beni de eklersen sevinirim;)
    22 Temmuz 2008
  16. ayyy anımsıyorum sanki programını :) Allah nur içinde yatrsın.saol paylaşım için :)
    22 Temmuz 2008
  17. [​IMG]

Bu resmi hiç unutmam.Çünkü Bob amcadan seyredip kendimğin yaptığı bir resimdir.Tabiki onun ki gibi olması zor ...
    22 Temmuz 2008
  18. Sevilmicek gibi mi ki? Ekleyebilirsin beni de.
    22 Temmuz 2008
  19. bi ara bende izlerdim.. benide ekle yaff o kadar izledik adamı:D
    22 Temmuz 2008
  20. huso veletcim benide ekle
    hep onun gibi resim yapabilmeyi isterdim bence daha yıllarca seyredilecek onun yaptıgı porgramlar ,terapi gibi insan izelrken herşeyi unutuyor :)
    23 Temmuz 2008
  21. aßi adam aşmış artık kendini Resim oLayında heLaL oLsun
    23 Temmuz 2008
soru sor

-TRT'de ki Bonus Kafalı Ressam Amcayı Sevenler Fan Club-

Alakalı Aramalar:

1. ressam bob ne zaman çıkıyi trt1