Tevbesi olmayan günah varmıdır hangi suçlar büyük günahtır

İsimli konu WH 'İslam ve Din Kültürü' kategorisinde, BLACKBEUTY üyesi tarafından 28 Haziran 2009 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Tevbesi olmayan günah varmıdır hangi suçlar büyük günahtır. Tevbesi olmayan günah var mıdır? İslam; itikad, ibadet ve muamelattan oluşur. itikat kısmının ihlali küfrü, diğerlerinin ihlali ise günahı gerektirir.... 13 Büyük Günah Hangi günah en büyüktür? ...

1. Tevbesi olmayan günah var mıdır?
    İslam; itikad, ibadet ve muamelattan oluşur. itikat kısmının ihlali küfrü, diğerlerinin ihlali ise günahı gerektirir.
    Kişi kafir olmadıkça günah işlemekle dinden çıkmaz. Küfür dışında günah işleyen kişi, ne kafir ne de münafık olur, imandan çıkmaz. Bu nedenle tevbesi olmayan günah yoktur. Cenab-ı Allah "Ey iman edenler, samimi bir tevbe ile Allah'a dönün" (Tahrim, 66/8) buyurarak günah işledikleri halde kişilere iman kelimesiyle hitap etmiştir. Ancak, haramları ve helalları yalanlayıp inkar etmemek gerekir.
    Tevbe etmekle kul hakkının sorumluluğundan kurtulunmaz. Bunun için hak sahibinin hakkını ödemek ve helallaşmak gerekir.
    [SIZE=+1]Hangi suçlar büyük günahlardandır?[/SIZE]
    Çeşitli hadis-i şeriflerde anaya-babaya asi olmak,zina yapmak, yalan yere şahitlik yapmak, yalan yere yemin etmek, haksız yere adam öldürmek(bunun içine keyfi aldırılan çocuklar dahil), cephe-den kaçmak, sihirbazlık yapmak, yetim malı yemek, içki içmek ve peygamberin (S.A.V.) söylemediğini ona isnad etmek gibi günahlar büyük günahlardan sayılmıştır. Bazı alimler bu tür büyük günahların kırk'a kadar ulaşacağını beyan etmişlerdir.
    Ehli sünnetin görüşüne göre, ister büyük, ister küçük olsun, günah ve masiyet, Allah'a şirk koşulmadıkça kişiyi imandan çıkarmaz. Bu günahları isteyenlerin affedilmesi Allah'ın meşietine bağlıdır. Dilerse affeder veya suçları kadar ceza gördükten sonra cennete girerler. Bu günahları işlerken ölenler, haramları helal, helalları haram itikat etmedilerse büyük günah işlemiş olurlar; fakat dinden çıkmazlar.
    28 Haziran 2009
  2. Tevbesi olmayan günah varmıdır hangi suçlar büyük günahtır Cevapları

3. tüm konular için allah razı olsun kardeş,im ama aynısını hznmeleğide açmış bunu görmemiş herhalde ama o afilli olmuş sağolun ikinizde
    28 Haziran 2009
  4. :muha:kardeşim sen aç dedin ben açtım konuyu sen neden tekrar açıyorsun.:Dgörmedin heralde.canın sağolsun...
    28 Haziran 2009
  5. boşver benimkini senin konu süper olmuş ordan devam ederiz ;)
    28 Haziran 2009
  6. :muha:hay Allah beni bildiği gibi yapsın.asıl ben senden sonra açmışım.neyse bir karışıklık işte.olur böyle ne yapalım...
    28 Haziran 2009
  7. iyi olmuş karıştığı renkli renkli ne güzel insanın bunları okuyasıgelmiyor zaten:D
    28 Haziran 2009
  8. estağfirullah.okumak isteyen hepsini okur...
    28 Haziran 2009
  9. :)...................
    30 Haziran 2009
  10. peki bisi sorcam kardesim YÜCE YARADAN ALLAH'A(C.C) sirk kosupda soradan tevbe edilen tevbe sayılıyor mu benim bildigim 2 günahın tevbesi olmaz: 1.si ALLAH'a sirk kosmak 2.si kul hakkı yemek(kul hakkını yediginiz kisiden helallik istemelisiniz)..yanılıyor muyum..? :):)
    30 Haziran 2009
  11. herşeyin tövbesi olur öyle olmasa idi ümitsizliğe düşerdi insanlık sadece kul hakkı farklı bunlardan çünki dediğin gibi orada kişinin helalliği söz konusu ama kolaymı helallik almak değil bunun içinde kolaylık var ama ümitsiz olmamalıyız diyelimki kul hakkına girdikki en basit yapılanı arkadaşlar gıybettir iftiradır kısaca bu dille yapılan cinayettir buyurmuş islam alimleri helallik almasıda en zor konulardan bir kim gidip itiraf eder zamanında ben arkandan attım tuttum dolayısıyla şu işin bozuldu yalan filanca senden soğudu vs gibi örnekleri herkes kendi deneyimlerinden çoğaltabilir bunun helalliği nekadar zor ve çıkmaz sokak gibi görünüyor değilmi helal edermi adam hakkını mümkün değil etmez nefsi azgın ya onunda:uzgun:
    e nolcak bu durumda aps ile cehennemmi?değil bu din ümitsizlik dini değil arkadaşlar yapılması gerenler şunlar helallik almanız gereken kişinin konu önemli değil ister bir eşyasını almış olun ister kalbini kırmış olun ister iftira atmış olun telafi etme imkanı yoksa o kişinin gıyabında iyilik yapın onun adına sadaka verin yaptığınız ibadetlerin sevabını bağışlayaın bunu yapmakla szinkinden birşey eksilmez onu kötülediğiniz ortamlarda onun iyiliklerini anlatın yanıldığınızı pişman olduğunuzu vs kısaca insanların yine onun hakkında güzel düşünmelerine vesile olun kısaca onun adına arkasından o kadar çok iyilk yapın dua edinki buyuruyor Cenab-ı
    Hak Hzleri kişi mahşerde hiç ummadığı sevaplarla mükafatlarla karşılaşsın taki bunların sizden olduğunu öğrendiğinde size minnettar kalsın ve isteyerek hakkından vazgeçsin belki o hediyeleriniz onun cennete gitmesine vesile olacaktır diyelimki etmedi ama siz zaten bir ömür dua etmişsiniz ve emek Vermişsiniz pişmanlığınızı arz etmişsinizde bu insan yinede etmiyor helal o zaman diyorumki ben zalimin zulmü varsa pişman kulunda ALLAHI var ümitsiz olmayalım ALLAH RAHMETİNİN 1 CÜZÜNÜ DÜNYAYA İNDİRMİŞ KALAN 99 MAHŞERDE KULLARINA AF İÇİN BEKLİYOR:)SEVGİ VE DUA İLE
    30 Haziran 2009
  12. beni aydınlattıgın icin tesekkürler kardesim...Allah(C.C) razı olsun...
    30 Haziran 2009
  13. cümlemizden:)
    30 Haziran 2009
  14. amin amin...:)
    30 Haziran 2009
  15. ALLah Razı Olsn .. =)
    30 Haziran 2009
  16. ecmain.......
    30 Haziran 2009
  17. güzel paylasımın için tsklr
    1 Temmuz 2009
  18. sizler okuduğunuz sürece açmak vazifemiz ben teşekkür ederim:)
    8 Temmuz 2009
  19. abi ben hangi suç kabir azabını bulamıyorum bulursanız paylaşırmısınız
    13 Kasım 2010
soru sor

Tevbesi olmayan günah varmıdır hangi suçlar büyük günahtır