Televizyon programlarının toplum üzerindeki etkileri

İsimli konu WH 'Genel Sohbet' kategorisinde, kafkas67 üyesi tarafından 11 Ocak 2010 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Televizyon programlarının toplum üzerindeki etkileri. Televizyon programlarına eleştirel gözle baktınız mı hiç? Mutlaka bakmışsınızdır. Televizyon, garip bir şekilde toplum üzerinde inanılmaz etkilere sahip... İklİmİn İnsan Üzerİndekİ Etkİlerİ Verginin Tasarruflar Üzerindeki Etkileri ...

 1. Televizyon programlarına eleştirel gözle baktınız mı hiç? Mutlaka bakmışsınızdır. Televizyon, garip bir şekilde toplum üzerinde inanılmaz etkilere sahip bir araç. Hani "Dervişin fikri neyse zikri de odur" diye bir deyimimiz vardır ya, televizyon programlarını yapan insanlar (özellikle de çok seyredilen programları) toplumu istedikleri gibi evirip çevirebilme gibi bir güce sahipler. Örnek olarak; bir zamanlar en çok seyredilen dizi olma özelliğine sahip bir dizide küçük bir kız çocuğu vardı, bu kız çocuğu E harfini garip bir şekilde AE gibi (tanımı zor) telaffuz ediyordu, aradan yıllar geçti, okuma yazmayı hatta belki de konuşmayı o zamanlarda öğrenmeye başlayan kız çocuklarının önemli bir bölümü E harfini aynı o dizideki kız çocuğu gibi AE şeklinde söylüyorlar (Evet, derken Aevet gibi söylüyorlar). Bir başka örnek ise, bir komedi dizisinde üçkağıtçı bir tipleme vardı ama o üçkağıtçı tipleme o kadar şirin bir hâle getirilmişti ki insanın içinden üçkağıtçı olması geliyordu.

  Aslında televizyon programları için söylenecek pek çok şey var, ama bence en önemlisi kültürümüze hiç önem vermemeleri. Sanki biz Amerikalıyız ya Avrupalıyız gibi batı kültürüne ait unsurları sürekli ön plana çıkarıyorlar. Geleneksel kültürümüz ise yok sayılıyor. Çocuk programlarına bir bakın, her yerde süpermen, spiderman, cadılar, cinler, periler gibi sahte ve ucuz kahramanlar. Bizim kendi kahramanlarımız yok mu, elbette var, hem de sahteliği olmayan bizim gibi insanlar, onlar uçmazlar, düz duvarlara tırmanmazlar, sihirli güçleri yoktur ama İNSANdırlar. Peki neden her yerde batı kültürünün kafalarımıza zorla sokmak istediği bu ucuz kahramanlar var???
  Ya ben paranoyak oldum, ya da bu işte bir iş var.

  Konuyla ilgili aşağıdaki bilimsel makaleyi okumanızı öneririm.


  http://www.egitisim.gen.tr/Mankurtluk.htm
  11 Ocak 2010
  #1
 2. Televizyon programlarının toplum üzerindeki etkileri Cevapları

 3. paylaşım için teşekkürler.
  11 Ocak 2010
  #2
soru sor

Televizyon programlarının toplum üzerindeki etkileri