Televizyon İzleme Alışkanlığı Ve Sonuçları

İsimli konu WH 'Soru Cevap' kategorisinde, Misafir üyesi tarafından 16 Ocak 2013 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Televizyon İzleme Alışkanlığı Ve Sonuçları. Televizyon İzleme Alışkanlığı Ve Bunun Sonuçları televizyon izleme alışkanlığı ve bunun sonuçları yayınların doğuracağı olumsuzluklar ve alnması gereken... Televizyon İzleme İle İlgili Anket Sonuçları Televizyon İzleme Önerileri ...

 1. Televizyon İzleme Alışkanlığı Ve Bunun Sonuçları


  televizyon izleme alışkanlığı ve bunun sonuçları yayınların doğuracağı olumsuzluklar ve alnması gereken tedbirler ile ilgili düşüncenizi yazınız.
  televizyon izleme alışkanlığı ile ilgili anket
  çocuklarda televizyon izleme alışkanlığı nedir

  televizyon izleme alışkanlıklarının aile içi iletişime etkisi


  tv izleme alışkanlıkları ve sonuçları
  16 Ocak 2013
  #1
 2. Televizyon İzleme Alışkanlığı Ve Sonuçları Cevapları

 3. Televizyon İzleme Alışkanlığı


  Evlerimizde en merkezi yeri televizyon işgal ediyor. Gündelik hayatımızda pek çok şeyi televizyona göre ayarlıyoruz. Pek çok çocuk için televizyon ana-babanın, oyun arkadaşının yerini dolduruyor.
  Araştırmalar televizyonda sık sık şiddet sahneleri izleyen çocukların başkalarının acılarına karşı duyarsız, çevrelerindeki dünyaya karşı daha endişeli ve daha saldırgan olduğunu gösteriyor. Aşırı televizyon izleme nedeniyle çocukların ruhsal ve fiziksel sağlıkları tehdit altında. Çocuklardaki uyku bozuklukları, depresyon ve hiperaktivite sorunlarında televizyonun rolü var. Televizyon karşısında çivilenen çocukların fiziksel sağlıklarında da sorunlar yaşanıyor. Seslerin ve görüntülerin uyarımı,saldırganlığın, değişkenliğin ve öfkenin artışına dönüşür ama aynı zamanda önemli bir yorgunluğa da sebep olur. Oysa ki çocuğun bütün potansiyelini geliştirebilmesi için vücudunu kullanmaya ihtiyacı vardır.

  Ne var ki tüm bu olumsuz etkilere rağmen,televizyon başlı başına olumlu ya da olumsuz bir araç olarak görülmemelidir. Televizyonun değeri, büyük ölçüde onu nasıl kullandığınıza bağlıdır. Çocuğunuzu normal çocukluk aktivitelerinden uzaklaştıracak, karşılıklı konuşma ihtiyacını azaltarak aile iletişimsizliğine yol açacak kadar büyük bir yer tutuyorsa,iktidarı televizyondan devralma zamanı gelmiş demektir. Artık ,televizyon tarafından yönetilmekten kurtulup televizyonu yönetmeye başlamalısınız.

  Televizyon izlemeyi çocuğunuzla birlikte gerçekleştirebileceğiniz ortak bir etkinlik gibi görmelisiniz. Çocuğunuzun televizyona dalıp gitmesini, sizin de dinlenmeniz ya da başka şeylerle uğraşmanız için ideal bir fırsat sayıyorsanız, yanılıyorsunuz. Televizyon bir çocuk bakıcısı değildir.
  Televizyonu belli bir amaç için seyredin; izlemeye değer bulduğunuz programlar için açıp kapamayı öğrenmelisiniz. Aslında çocuklar televizyon yerine, kendilerinin aktif olarak katılabilecekleri uğraşıları, oyunları tercih etmeye çok yatkındırlar. Yeter ki siz onlarla birlikte olacak enerjiyi bulun.

  Televizyonda izlediklerinizi aile içinde konuşma konusu yapın. Çocuğunuzla izledikleriniz üzerine yaptığınız konuşmalardan çok şey öğrenecek, izlerken gözünüzden kaçmış pek çok detayı farkedeceksiniz. Kimi evlerde yemek masasının yeri televizyona göre ayarlanmaktadır. Sonuçta ne tam anlamıyla yemek yemenin, ne de televizyon izlemenin keyfi yaşanmamaktadır. Ailece yaşanabilecek en keyifli anlardan biri olan akşam yemeklerinin felaket ve şiddet manzaralarıyla gölgelenmesine izin vermeyin. Televizyonun yerini bir daha düşünün. Çocuğunuzu farklı program türlerini izlemeye teşvik edin. İzlemediğiniz zamanlarda televizyonu açık bırakmayın. İzlemek istediğiniz özel bir program için ekranı açın ve program bitince kapayın. Bu, çocuğun, televizyonun sürekli bir eğlence aracı olmadığını, gerektiğinde açılıp kapanan bir araç olduğunu anlamasına yardımcı olacaktır.

  Çocuklar, doğru televizyon izleme alışkanlıklarını mutlaka okul öncesi dönemde edinmelidir. Büyüdükçe onları sınırlamak giderek zorlaşacaktır.
  Pedagog Songül Işık Aydınoğlu
  17 Ocak 2013
  #2
 4. 17 Ocak 2013
  #3
soru sor

Televizyon İzleme Alışkanlığı Ve Sonuçları