Son kuşlar öyküsünün konusu nedir?

İsimli konu WH 'Soru Cevap' kategorisinde, Misafir üyesi tarafından 14 Aralık 2009 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Son kuşlar öyküsünün konusu nedir?. lütfen son kuşlar hikayesinin konusunu bana söylermisiniz. > Son Kuşlar Son Kuşlar ...

 1. lütfen son kuşlar hikayesinin konusunu bana söylermisiniz.
  14 Aralık 2009
  #1
 2. Son kuşlar öyküsünün konusu nedir? Cevapları

 3. Sait Faik ‘in yazmış olduğu bu öyküde, yazar İstanbul’da Büyük Ada’da oturuyordur. Orada genellikle günlerini gezip, tembellik yapıyordur. Kır kahvesinde kahve yapmayı bile tam olarak bilmeyen kahveciye zaman zaman gidiyordur. Çünkü sonbahar aylarında özellikle Ada’da oradan başka pek bir şey yoktur. Bir de onun en sevdiği şey, Büyük Ada’ya gelen kuşlardır. Fakat son iki yıldır gelmemelerine üzülmektedir.
  Aslında kuşların gelememelerinin sebebini bir gün öğrenmiştir. Özellikle sonbahara doğru birtakım insanların ellerinde kafesler ile gelen kuşları yakalayıp, onları yemektedir. Yazar, bir avuç bile olmayan etleri için bu güzel hayvanları nasıl öldürdüklerine şaşmaktadır. Özellikle bu işlerin başında Kostantin isminde bir zahire tüccarı vardır. Bu tüccar, çocukları ayarlayıp, kuşları yakalıyordur. Bu insanlar, kafeslere ökseleri bağlarlar. Bu çığırtkan kuşun yardımına en içten duygular ile dostluk için gelen diğer kuşlar, yardım etmeye gelirken tuzağa yakalanırlar.
  Yazarın çok sevdiği kuşlar, sonbahar mevsiminin getirdiği güzellikler, deniz, güneş ve meyveler gibi ona edebiyat, şiir, resim, musiki gibi duygular veriyordur. Ve yazar bu kuş seslerine hala hasrettir. Bu gidişle gelen kuşların son kuşlar olduğunu düşünen yazar, kuşların neslinin tükeneceğine inanmaktadır. Bir de devletin ve belediyelerin bu tür işlerle ilgilenmediği, insanların küçücük çıkarları için doğaya verdikleri büyük zarara karşı haksızlık yaptığını düşünmektedir.
  Yazar, bu hikâyesinde doğanın git gide yok olduğundan yakınmaktadır. Ve ileriki nesillerin ne bu son kuşları ne de doğanın yeşil güzelliğini göremeyeceğini bizlere kavratmak istemiştir.
  11 Kasım 2010
  #2
soru sor

Son kuşlar öyküsünün konusu nedir?

Alakalı Aramalar:

 1. son kuşlar hikayesinin konusu

  ,
 2. son kuşların konusu

  ,
 3. son kuşların teması