Sabuncuoğlu Şerefeddin Hayatı Sabuncuoğlu Şerefeddin Kimdir ?

İsimli konu WH 'Tarih' kategorisinde, samvedean üyesi tarafından 27 Ocak 2013 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Sabuncuoğlu Şerefeddin Hayatı Sabuncuoğlu Şerefeddin Kimdir ?. Bu konu Sabuncuoğlu Şerefeddin Kimdir ? hakkında özet bilgiler içerir. Sabuncuoğlu Şerefeddin Hayatı ve Sabuncuoğlu Şerefeddin Kimdir ? hakkında kısa özet... Amasya Sabuncuoğlu Şerefeddin Devlet Hastanesi Randevu Quentin Tarantino Kimdir? Hayatı ...

 1. Bu konu Sabuncuoğlu Şerefeddin Kimdir ? hakkında özet bilgiler içerir. Sabuncuoğlu Şerefeddin Hayatı ve Sabuncuoğlu Şerefeddin Kimdir ? hakkında kısa özet bilgi olarak işinizi göreceğini düşünüyorum. Bir teşekkür yeter arkadaşlar. :)

  Sabuncuoğlu Şerefettin Kimdir ?, Sabuncuoğlu Şerefeddin Kimdir ?, Sabuncuoğlu Şerefeddin Hayatı vs...

  [​IMG]

  Sabuncuoğlu Şerefeddin Kimdir ?  Sabuncuoğlu Şerefeddin Kimdir ?
  [​IMG]Sabuncuoğlu Şerefeddin, (d. 1385 - ö. 1468) Osmanlı döneminde tıp alanında önemli eserler vermiş Türk hekim ve cerrah. İlk Türkçe cerrahi eserin sahibidir.

  Hayatı

  1385 yılında Amasya’da doğmuştur. Dedesi Sabuncuoğlu Hacı İlyas Çelebi ve babası Ali Çelebi de hekimbaşılık yapmış olan Sabuncuoğlu, Amasya'daki Bimarhane'de Burhaneddin Ahmed’den tıp eğitimi aldıktan sonra yine burada 17 yaşında hekimlik yapmaya başlamıştır. Sabuncuoğlu Şerafeddin 14 yıl boyunca da Bimarhane'de çalışmalarını sürdürmüştür. Yaptığı çalışmalar sonucunda zamanla adı bütün Anadolu'da duyulmuştur.Şu anda adına bir hastahane bulunur

  Eserleri

  Eserlerinde dönemin yaygın bilim dili yerine Türkçe'yi tercih etmiş ve sadece tıp alanında eserler vermiş olan Sabuncuoğlu'nun tıp ve cerrahi ile ilgili biri tercüme ağırlıklı diğer üçü telif olmak üzere dört eserinin varlığı bilinmektedir. Akrabadin Tercümesi II.Beyazıt'ın valiliği döneminde hekimbaşı ve diğer hekimlerin talebi üzerine Şerafeddin Zeyneddin bin İsmail-ül Cürcani'nin "Zahire-i Harzemşahi" adlı eserindeki Akrabadin bölümünün çevirisidir. Sabuncuoğlu tercümeye iki bölüm eklemiştir. Sabuncuoğlu'nun önerdiği Türkçe tıp terimleri tercümeye ayrı bir önem katmaktadır.

  Tanınmış olan ikinci eseri Cerrahiyet-i al Haniye'dir. Eserin bilinen üç kopyasından ikisi İstanbul Fatih Millet Kütüphanesinde diğeri de Paris Bibliotheque National'dedir. Eserde 138 resim ve 168 alet resmi bulunmaktadır.

  Mücerrebname adlı eseri Sabuncuoğlu'nun hayvanlar ve kendi üzerinde denediği ilaçlardan oluşan özgün bir eserdir. Yazarın bir diğer önemli eseri Cerrahname'dir.

  Bilim alemine ilk defa 1920 yılında Doktor Hakkı Uzel tarafından yayınlanan bir makalede tanıtılan Sabuncuoğlu'nun eserleri günümüz diline İlter Uzel tarafından aktarılmıştır.
  27 Ocak 2013
  #1
 2. Sabuncuoğlu Şerefeddin Hayatı Sabuncuoğlu Şerefeddin Kimdir ? Cevapları

soru sor

Sabuncuoğlu Şerefeddin Hayatı Sabuncuoğlu Şerefeddin Kimdir ?