penguenler nerde ve nasil yasar

İsimli konu WH 'Hayvanlar Alemi' kategorisinde, \\marjory\\ üyesi tarafından 19 Şubat 2008 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: penguenler nerde ve nasil yasar. Penguenler hakkinda bilgi......* Bir kuş olmasına karşın, uçamayan ama çok iyi yüzen penguenler, soğuk iklimlerde, topluluklar halinde yaşarlar. *... dügününü nerde ve nasil yapmak istersin? PenguenleR ...

 1. Penguenler hakkinda bilgi......* Bir kuş olmasına karşın, uçamayan ama çok iyi yüzen penguenler, soğuk iklimlerde, topluluklar halinde yaşarlar.

  * Yaşamak için hem karaya hem de denize gereksinim duyan penguenler, yaşamlarının yüzde seksenini suda geçirirler.

  * Penguenlerin ortalama yaşam süresi altı buçuk yıldır. Bununla birlikte 21 yıl yaşayan penguen de bilinmektedir.

  * Penguenlerin yüzebilmesi için vücutlarında çeşitli değişiklikler olmuştur. örneğin; daha hızlı yüzebilmeleri için vücutlarının şekli bir uçak gövdesine benzer.

  * Kanatları küt olduğu için onları bir balık yüzgeci gibi kullanabilir.

  * Penguen, vücudundaki yağ tabakası sayesinde yüzerken dibe batmaktan kurtulur.

  * Ayaklarındaki perdeler su içinde çok hızlı hareket etmesini kolaylaştırır. Perdeli ayakları penguenlerin yüzmelerini kolaylaştırmasına karşın karada zor yürümelerine neden olur. Penguenlerin karada yürümeleri, bizim kumsalda paletlerle yürümemiz kadar zordur.

  * Penguenlerin vücutları kısa ve çok sık tüylerle kaplıdır. Bu nedenle çok soğuk iklim koşullarında üşümeden yaşayabilirler.

  * Yavru penguenlerin tüyleri erişkinlerinki kadar sık olmadığı için, karların üzerinde üşümesinler diye anne babaları onları perdeli olan ayaklarının üzerinde gezdirir.

  * Yiyecekleri, mevsimden mevsime, bir yıldan diğerine ve yaşadıkları bölgeye göre farklılık gösterir. Küçük balıkları yemeyi çok severler. çok sevdikleri küçük balıkları denize dalarak yakalarlar.

  * Bir penguen denize daldığında nefesini 23 saniye tutabilir. Karın bölgeleri açık renk olduğu için balıklar aşağıdan bakınca onları göremez ve penguenler balıkları kolayca yakalayabilir.

  * Penguenler büyük koloniler halinde yaşarlar. Birlikte yaşamayı o kadar çok severler ki yüzerken bile grup halinde hareket ederler.

  * Soğuk iklimlerin bu sevimli hayvanları, buzullar üzerinde buz kayağı yapmaya bayılırlar.
  19 Şubat 2008
  #1
 2. penguenler nerde ve nasil yasar Cevapları

 3. pylşm için saol..
  5 Mart 2008
  #2
soru sor

penguenler nerde ve nasil yasar