Omurilik Romatizması Romatizma çeşitleri Türleri Nedir Tedavisi Nasıldır

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, Pro Yazar üyesi tarafından 19 Mayıs 2013 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Omurilik Romatizması Romatizma çeşitleri Türleri Nedir Tedavisi Nasıldır. Arkadaşlar Omurilik Romatizması Romatizma çeşitleri Türleri Nedir Tedavisi Nasıldır ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşıyorum. Sağlık kategorisinde,... AĞaÇ TÜrlerİ - AĞaÇ NEDİR? - AĞaÇ ÇeŞİtlerİ Antikor eksikliğinin tedavisi nasıldır? ...

 1. Arkadaşlar Omurilik Romatizması Romatizma çeşitleri Türleri Nedir Tedavisi Nasıldır ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşıyorum. Sağlık kategorisinde, omurilik romatizması ve romatizma çeşitleri türleri nedir tedavisi nasıldır hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Bu konu umarım işinize yarar.

  cilt romatizması nedir damar romatizması neden olur romatizma çeşitleri romatizma nedir omirilik romatizması

  [​IMG]

  Romatizma  Romatizma Nedir?


  Romatizma kelimesi, Yunanca ''rheuma'' kökünden gelir. Bu kelime herhangi bir vücut sıvısının akışını, kanın yürümesini ifade eder. Romatizma, kemikleri, eklemleri, eklem çevresi dokuları, hatta sinir köklerini etkileyen bütün hastalıkları adlandırmak için kullanılır. Bir başka deyişle, kaslarda ve özellikle eklemlerde kendini gösteren ağrılı hastalıkların genel adıdır.

  Ağrı, tüm vücutta mevcut özgül alıcıları, yani ağrı ve acı alıcılarını uyarmanın bir sonucudur. Bu uyarımın iki kaynağı olabilir: ağrı alıcılarının gerilmesi, uzaması veya sıkışmasıyla meydana gelen mekanik uyarı ve iltihap aracıları yoluyla, bir iltihap esnasında ortaya çıkan kimyasal uyarı. Belirli sürelerle tekrarlanan, hareket edince artan ve dinlenince yatışan mekanik ağrılarla (artoz ağrıları), iltihabın ilerlemesine bağlı olarak gece şiddetlenen, sabahları da bir kasılmayla birlikte hissedilen (iltihabı ağrıları) birbirinden ayırmak gerekir.

  Romatizmal hastalıkları sınıflandırmak uzun ve çapraşık bir iştir; çünkü çoğu basit bir etyoloji göstermediği gibi lezyonların yapısı da kesin bir özellik taşımaz.
  [h=3]Romatizmal hastalıklar kaç çeşittir? [/h]
  Romatizmal hastalıklar deyince geniş bir hastalık grubunun akla gelmesi gerekir. İltihaplı eklem romatizmaları, omurga romatizmaları, gut, Behçet Hastalığı, Ailesel Akdeniz ateşi, kireçlenme (osteoartrit), damar romatizmaları (vaskülit), fibromiyalji sendromu (yumuşak doku romatizması) gibi birçok hastalık romatizmal hastalıklar sınıfına girer ve Romatoloji uzmanları tarafından takip edilir. Romatolojik hastalıklar ayrı bir uzmanlık alanıdır.
  Bu yazıda daha çok iltihaplı eklem ve omurga romatizması hakkında bilgi vereceğiz...
  [h=3]Her eklem ağrısı romatizma mıdır?[/h]
  Elbette değil. Çoğu romatolojik hastalıkta ağrıya ek olarak eklemde şişlik, hareketlerinde kısıtlılık ve özellikle güne başlarken eklemlerinde sertlik hali söz konusu olur. Toplumumuzda çoğunlukla romatizma kelimesi ağrıyla eşdeğer şekilde kullanılır ama bu doğru değildir. Ağrının romatizmal hastalığın göstergesi olup olmadığı hekim tarafından ayırt edilmelidir.
  [h=3]Diğer Romatizma Çeşitleri Nelerdir?
  [/h]
  Çoğunlukla romatizmal hastalıklar eklemlerden başlar, hastalığın tipine göre eklemlerde şekil bozukluklarına ve kalıcı değişikliklere neden olurken, bir kısmı da iç organlarda da (akciğer, böbrek, karaciğer vb.) harabiyet yapabilir. Vaskülitler (damar romatizmalarında) dediğimiz grupta ise öncelikli hedef damarlardır. Eğer iç organları besleyen damarlar etkilenmişse solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği, sindirim sistemi yakınmalarına neden olabilir.

  [h=3]Romatizmal Hastalıklarda Şikayetler Nelerdir?
  [/h]
  Eklem ve omurga romatizmalarında görülen şikayetleri şöyle sıralayabiliriz:
  [​IMG] Eklemlerde ağrı, şişlik, hareket kısıtlılığı
  [​IMG] Sabahları eklemlerinde sertlik olması, daha sonra yavaş yavaş gevşemesi
  [​IMG] El parmaklarında soğukta beyazlaşma, sararıp solma
  [​IMG] Cilt altında bezeler
  [​IMG] Güneşte ciltte aşırı duyarlılık ve yaralar gelişmesi
  [​IMG] Ellerde veya vücudun herhangi bir yerinde deride sertlik
  [​IMG] Güçsüzlük, merdiven inip çıkamama, oturup kalkamama ve kaslarında ağrı
  [​IMG] Özellikle sabahları daha belirgin bel ağrısı ve tutukluk hali
  [​IMG] Gözlerinde sık sık iltihaplanma (üveit)
  [h=3]Romatizmanın nedeni nedir? Romatizmadan korunmak için ne yapılabilir?[/h]
  Çoğu romatizmal hastalıkta genetik yapı önem taşır. Yani bazı genlerin varlığı romatizmaya yatkınlık yaratır. Çevresel koşullar, enfeksiyon etkenleri ve bilemediğimiz bazı durumlarda, genetik olarak romatizmaya yatkın kişilerde hastalık ortaya çıkabilir. Yani romatizmal hastalıkların nedeni hala tam bilinmiyor ve önlem alabilmek gibi bir durum da söz konusu değil.
  [h=3]Soğuk hava ve nem romatizmal hastalığa neden olur mu?[/h]
  Soğuk havalarda ve nem oranının yüksek olduğu hallerde eklem içinde bulunan az miktardaki kayganlaştırıcı sıvının akışkanlığı ve dağılımı değiştiği için ağrı ve sızı olması doğaldır. Bu durum sağlıklı bireylerde de görülür, kişisel duyarlılıklar önemlidir. Ancak romatizmaya neden olmaz ve tek başına romatizma düşündürmez.

  [h=3]Sanıldığı gibi romatizma ileri yaşlarda mı görülür?[/h]
  Gerçekten öyle sanılıyor. Yaş ilerleyip eklem ağrıları başlayınca herkes romatizma olduğunu düşünüyor veya gençlerde eklem ağrıları önemsenmiyor. Çoğu romatizmal hastalık genç yaşlarda başlıyor. Özellikle omurga romatizmaları genç erkekleri etkilerken, eklem romatizmaları doğurganlık çağındaki kadınlarda daha sık görülüyor. Genç erkeklerde görülen bel ve kalça ağrıları maalesef mekanik sebeplere ve bel fıtığına yorulup, romatizma düşünülmüyor. Bu da çok erken yaşlarda omurga hareketlerinin kısıtlanmasına kalmasına neden oluyor. Özellikle bel ağrısından yakınan genç yaş erkeklerin mutlaka omurga romatizması yönünden değerlendirilmesi gerekir.
  İleri yaşlarda özellikle yük taşıyan eklemlerde (diz, kalça, ayak bileği) başlayan ağrıların ve şekil bozukluklarının çoğunlukla nedeni kireçlenmedir.
  [h=3]Çocuklarda romatizma görülür mü?[/h]
  Evet. Çocukluk yaş grubuna özgü romatizma tipleri var. Çok küçük yaşlarda bile başlayabilir. Eğer erken teşhis edilip tedavi edilmezse kalıcı sakatlıklara ve gelişme geriliğine neden olabilir.
  [h=3]Ailede romatizmal hastalık olması diğer kişilerde risk yaratır mı?[/h]
  Evet. Romatizmal hastalıkların nedenleri arasında genetik yapının çok önemli olduğunu söylemiştik. Bu durumda ailede romatizmal hastalık olması aynı veya farklı bir romatizmal hastalık için yatkınlık olduğunu düşündürür. Ama bu hiçbir zaman kesinlik taşımaz, daha önce de söylediğimiz gibi bilemediğimiz çevresel koşullara maruz kalınmazsa hiçbir şey de olmayabilir. Daha özetle; romatizmal hastalıktan kuşkulandığınız kişinin ailesinde de romatizma olması tanınızı kuvvetlendirir ama ailesinde romatizma olduğu bilinen sağlıklı bir kişide romatizma gelişeceğinin göstergesi değildir.
  [h=3]Romatizmal hastalığı olan kişi bebek doğurabilir mi? Bebeğine romatizmal hastalık geçer mi?[/h]
  Romatizmanın tipine göre, iç organlarda harabiyet olup olmamasına göre değişir. Hastalığının o dönemde aktivitesi azalmış ve kontrol altına alınmışsa, uzun süredir hastalık şiddetinde alevlenme olmamışsa ve bazı incelemelerden sonra gebeliğe izin verilebilir. Bu süreçte çok sıkı takip gerekir. Bazı romatizmal hastalıklar gebelik esnasında alevlenip artış gösterirken, bazıları tamamen sessizleşir. Hekim onayı alınmadan gebe kalınmaması gerekir. Tedavide kullandığımız bazı ilaçların uzun süren etkilerinin olması nedeni ile, ilaç kesildikten sonra da bir süre beklemek gerekir.
  Bulaşıcılık gibi bir durum söz konusu olmadığı için geçmez. Ama anne kanından bebeğe geçebilen bazı maddeler nedeni ile bazı romatizmal hastalıklarda bebeğin ilk günlerinde olumsuzluklar olabilir ama bu geçicidir.
  Örneğin lupuslu gebeden doğan bebek lupuslu doğmaz. Genetik yapıyı taşıyabilir ama ilerleyen yıllarda lupus hastası olup olmayacağı söylenemez.
  [h=3]Romatizma tedavisi ne kadar sürer? Tamamen geçer mi?[/h]
  Romatizma şeker hastalığı ve hipertansiyon gibi kronik bir hastalıktır. Bu nedenle tedavi belli bir süre değil, ömür boyudur. Hastalığın şiddetine göre zaman zaman az, zaman zaman çok ilaç kullanmak gerekebilir. Tamamen hastalığı ortadan kaldırmak mümkün olmaz ama kontrol altına alınabilir. Kontrol altındaki hastalık birden alevlenebilir, bu nedenle hiçbir yakınma olmasa dahi sürekli hekim takibi gerekir.
  [h=3] Tedavide ne tür ilaçlar kullanılır, egzersizin yararı var mı?[/h]
  Tedavide romatizmanın temel etkili ilaçları ve yardımcı ilaçlar kullanılır. Temel etkili ilaçlar bağışıklık sistemi üzerine etkilidir. Düzenli hekim takibi, kan testleri takibi gerektirir. Kortizon çok sık kullandığımız, kimi zaman hayat kurtarıcı bir ilaçtır. Bu önemli ilaçların mutlaka doktor kontrolünde kullanılıp, doktor kontrolünde bırakılması gerekir. Hem hap olarak hem de iğne şeklinde ilaçlar mevcut. Son yıllarda geliştirilen ilaçlarla romatizma tedavisinde çığır açılmıştır diyebiliriz.
  Egzersiz mutlaka gerekir. Hareketleri sınırlanmış eklem ve omurganın esnekliğine kavuşması için, kas ağrılarında spazmın çözülmesi için büyük önem taşır.
  [h=3] Kaplıca tedavisi romatizmaya iyi gelir mi?[/h]
  Genel olarak iltihaplı eklem romatizmalarına kaplıca ve sıcak uygulamalar iyi gelmez. Hatta aktif hastalık esnasında yakınmaları daha da artırabilir. Kireçlenmede faydası vardır. Kaplıcaya gitmeye karar vermeden önce hekim onayı alınması gerekir.
  19 Mayıs 2013
  #1
 2. Omurilik Romatizması Romatizma çeşitleri Türleri Nedir Tedavisi Nasıldır Cevapları

soru sor

Omurilik Romatizması Romatizma çeşitleri Türleri Nedir Tedavisi Nasıldır