Meme kanserinin belirtileri

İsimli konu WH 'Kadın Hastalıkları Ve Sorunları' kategorisinde, ProOf üyesi tarafından 13 Kasım 2007 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Meme kanserinin belirtileri. Meme kanserinin belirtileri Meme kanseri erken döneminde hiçbir belirti göstermeyebilir. Genellikle ağrı da hissedilmez. Kanser ilerledikçe aşağıdaki... Meme kanserinin belirtileri ve korunma yolları Akciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir? ...

1. Meme kanserinin belirtileri

Meme kanseri erken döneminde hiçbir belirti göstermeyebilir. Genellikle ağrı da hissedilmez. Kanser ilerledikçe aşağıdaki belirtiler ortaya çıkmaya başlar.

v Meme dokusu içinde elle hissedilebilen ve genellikle ağrısız olan bir sertlik ya da şişlik olabilir. Bu gibi kitleler henüz daha elle hissedilemeyecek dönemlerde bile mamografi ile tespit edilebilir.

v Koltuk altında şişlik ya da sertlik şeklinde bir kitle olması.

v Memede alışılmışın dışında bir ağrı olması.

v Memede şişlik, çukurlaşma, düzleşme gibi gözle görülebilen değişikliklerin olması, elle muayenede hissedilemeyen bir kanserin belirtisi olabilir.

v Meme büyüklüğünde, şeklinde, yüzeyinde değişiklikler olması, meme sıcaklığında artış, kızarıklık, meme derisinde portakal kabuğu gibi buruşuk bir görünüm oluşması.

v Meme başında içeriye doğru çekilme, gamzeleşme, kabuklanma, yara oluşumu, kaşıntı, yanma hissi olması.

v Meme başından akıntı olması.

v Deri yüzeyinde mermer görünümü oluşması.

Memede bu gibi belirtilerden bir ya da birkaçının izlenmesi mutlak bir kanser olduğu anlamına gelmez. Bu belirtiler kanser dışında aşağıda belirtilen hastalıklardan da kaynaklanabilir. Ancak daha detaylı bir araştırma ve kesin teşhis için konunun uzmanı bir doktora başvurulmasını gerektiren durumlardır.

Kanser dışında memede ortaya çıkan hastalıklar:

Fibrokistik hastalık: Memenin en sık rastlanan hastalığıdır. Kadınların %60’ından fazlasında olduğu tahmin edilmektedir. Fibrokistik hastalık 30-50 yaş aralığında sık olarak ortaya çıkar. Meme elle muayene edildiğinde meme dokusunun içinde mercimek tanesi şeklinde küçük çaplı bir çok şişlikten dolay memenin içi pürtüklü gibi hissedilir. En sık olarak memede üst dış kadranda gelişir, ancak tüm meme dokusu içine de yayılabilir. Kanser riski taşımaz.

Fibroadenom: Fibrokistik hastalıktan sonra ikinci sıklıkta görülen meme hastalığıdır. Tek ya da her iki memede, bir ya da birden fazla sayıda olabilir. Genellikle genç yaşlarda ortaya çıkar. Memenin içinde lastik kıvamında, hafif sert, ağrısız, çapı 2-6 cm arası, düzgün yüzeyli iyi huylu kitlelerdir. Cerrahi bir müdahale ile çıkarılarak tedavi edilebilir.

İntraduktal papillom: Genellikle meme başı akıntısı ile kendini belli eder. Çok küçük olduğu için dışarıdan elle hissedilmesi zordur. İntraduktal papillom, meme başının altındaki süt kanallarının içinde oluşur, devamlı ve çok miktarda salgı yaptığı için meme başı akıntısına neden olur.

Basit kistler: Orta yaşlı kadınlarda daha sık olarak rastlanan bu kistler, zararsız, içi sıvı dolu keselerdir. Çapları 1-2 cm den 5-6 cm ye kadar değişir. Tek ya da her iki memede, bir ya da birden fazla sayıda olabilir.

Yağ nekrozu: Meme bölgesinin bir travmaya maruz kalması sonucu yağ dokusunda oluşan harabiyete bağlı olarak ortaya çıkan bir şişliktir.

Memede kalsiyum birikimi: Memede kalsiyum birikimi sıklıkla rastlanan bir durumdur. Mamografi çekildiğinde kendini gösterir. Zararlı bir durum değildir, ancak bazen bir kanserin belirtisi olabilir.

Mastit: Meme dokusunun iltihaplanmasıdır. Genellikle emziren kadınlarda rastlanır. Memede ağrı, şişlik, kızarıklık ve sıcaklık artışı izlenir.
    13 Kasım 2007
  2. Meme kanserinin belirtileri Cevapları

3. bilgilendirdiğiniz için teşekkürler
    25 Ağustos 2008
  4. bilgilendim teşekkür ederim
    25 Ağustos 2008
  5. bilgin icin tesekkürler
    2 Ekim 2008
  6. Bilgi için teşekürler
    31 Mart 2009
  7. Genellikle 20 yaşından sonra her bayanın kendi meme muayenesi yapması en önemli nokta.Her bilinçli kadın kendi kendine meme muayenesi yapmayı öğrenmeli ve bu muayeneyi düzenli olarak yapmayı alışkanlık haline getirmelidir.Ve bunu adet günlerinin 5 - 9uncu günlerinde yapması en uygunudur.
    Çevremde gördüğüm kadarıyla bayanlar genel olarak meme muayenelerine yeteri kadar dikkat etmiyorlar, size kısaca da olsa bundan bahsetmek istiyorum;
    Öncelikle ayna karşısında, memelerde bir değişiklik olup olmadığına, her hangi birisinde belirgin şişlik, meme cildinde içe doğru çekilme alanları, renk değişiklikleri, kızarıklık, yüzeyel damarlarda önceden varolmayan bir belirginleşme hali, ciltte "portakal kabuğu" manzarası olup olmadığına bakılmalıdır... Elle memenin her tarafı kontrol edilecek şekilde -hem ayakta hem de yatar pozisyonda- gezdirilmelidir ve ele kitle gelip gelmediğine bakılmalıdır... dediğim gibi hem yatar hemde ayakta bu işlemi ayda bir yapınız...
    elinize herhangi bir kitle gelirse ya da dediğim diğer bulgulardan şüphe ederseniz doktorunuza başvurmanızı öneririm, yalnız şunu da unutmayın, elinize bir kitle gelmesi ya da diğer bulguların görülmesi aklınıza hemen kötü birşey getirmesin, başka sebepler de olabilir....
    Hepinize mutlu- sağlıklı günler dilerim.... Hematoloji....

13 Nisan 2009
  8. Benim sol gogsumde 30*18mm ,23*15mm lipofibroma tehsisi koyuldu.21yasindayim kendimi muayene ediyordum bu hafda doktora gitdim sislik oldugunu soylediler.agrim yok.dikkatle bakildikda sislik olan yerde kizariklik var.koltuk altimda iki hafdadir sislikler var.ben simdi kansermiyim?anlamiyorum
    31 Mart 2011
  9. Birde sol gogsumde sis olan yerde damar biliniyo.halsiz,yorgun oluyorum.bedenimdeki sicaklik artiyor.ben Azerbaycanliyim ne kadar dogru anlatdim bilmiyorum lutfen bana yardim edin
    31 Mart 2011
  10. Yoğun Meme Dokusuna sahip bayanlarda mamografinin duyarlılığının sadece %30 olduğu ve bayan nüfusunun genelinin yoğun meme dokusuna sahip olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bunun doğrultusunda geçtiğimiz sene Amerika’da Yoğun Meme Dokusu taramaları için ayrı bir yasa çıkartılmıştır. Ayrıca artık meme kanseri 40 yaş altı popülasyonu da ciddi şekilde tehdit etmektedir. Özellikle Türkiye’de 40 yaş altındaki bayanların kansere yakalanma oranlarının Avrupa’dakilerden 4 kat daha fazla olduğu açıklanmıştır. Bildiğiniz üzere mamografi radyasyon tehlikesi nedeni ile 40 yaş altı bayanlara ve hamilelere uygulanamaz, bu kişilere eğer gerek görülürse manual ultrason uygulanır. Bu prosedür ise el ile uygulanan ve standardı olmayan bir tarama yöntemi olduğundan oluşumların kaçırılması ile erken teşhis şansının kaybolması çok sık rastlanan bir durumdur. Bununla beraber mamografinin yaydığı radyasyon Amerika hükümeti tarafından resmi insan kanserojeni olarak kabul edilmiştir. Tüm bunların doğrultusunda Amerika’da SOFIA isimli FDA onaylı radyasyonsuz çalışan, sıkıştırma olmayan ve acı vermeyen, hastanın rahatlığına ve mahremiyetine önem veren, daha da önemlisi dünya üzerindeki tüm yöntemlerle karşılaştırıldığında erken teşhis için en iyi yöntem olan bir cihaz geliştirilmiştir. Bu cihaz 2011 itibari ile ülkemize de getirilmiştir. Doktorlarınızdan meme taramalarınız için SOFIA cihazını gönül rahatlığı ile talep edebilirsiniz.
    6 Nisan 2011
  11. merhaba;
    benim sol meme ucumda çok sık dönemlerde aşırı şekilde kaşıntı var özellikle adet dönemlerime yaklaştığımda, geçmeyecek derece kaşınıyor hatta bazen çok fazla kaşıdığım için meme ucum yara oluyor ve kabuklanıyor mememde şekil bozukluğu yada diğer belirtilerden hiç birisine rastlayamadım. ama beni çok tedirgin ediyor. dr gitmeye korkuyorum.
    bu konuda yardımcı olurmusun.teşk.
    15 Nisan 2011
  12. mrb benim gögüsümde yanma hissi var ve sıklıkla oluyor 2 gündür neden olablir acaba bilgi verirseniz sevinirim
    6 Haziran 2013
soru sor

Meme kanserinin belirtileri

Alakalı Aramalar:

1. memede sıcaklık hissi

,
  2. meme de sıcaklık hissetme

,
  3. fibrokistik meme neden kasinir

,
  4. iki memenin arasında mercimek tanesi büyüklüğünde,
  5. goguslerde yanma hissi