Kullanıcı Hesabı Denetim Nasıl Kapatılır?

İsimli konu WH 'İşletim Sistemleri' kategorisinde, ziyaaktas üyesi tarafından 19 Ağustos 2007 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Kullanıcı Hesabı Denetim Nasıl Kapatılır?. Windows Vista'daki User Account Control (UAC) / Kullanıcı Hesabı Denetim Nasıl Kapatılır? Forumda, özellikle Yazılım bölümünde Windows Vista... Clan Nasıl Kapatılır? Kullanıcı Hesabı Denetimi ...

1. Windows Vista'daki User Account Control (UAC) / Kullanıcı Hesabı Denetim Nasıl Kapatılır?

Forumda, özellikle Yazılım bölümünde Windows Vista kullananların çoğunun sıkça sorduğu sorudur. Zırt pırt uyarı çıkartan bu sistemin nasıl kapatıldığı... Buna artık tek bir konu altında açıklık getirmek için bu konuyu açtım.

Windows Vista'da güvenlik yeniliklerinden biri de adı İngilizce sürümde User Account Control (kısaca UAC), Türkçe sürümde de Kullanıcı Hesabı Denetimi olan bir güvenlik sistemi. Program kurulumu, sistem ayarlarında değişiklik bölümlerine girilmesi, sistem dosyaları üzerinde yapılan değişiklikler gibi bazı işler yapılırken, bu sistem izin verme ve engelleme konusunda uyarı çıkartır (ekranın diğer kısmı soluk siyah olup ortada bu uyarı penceresi çıkar). Bilgisayarın ana kullanıcısı, yöneticisi buradan izinli (onaylı) geçiş yapıp istediğini yapabilir. Ancak bu önlemin doğru dürüst işe yaradığı yoktur. Öncelikle Vista yönetici hesabına bile sözde tam yetki vermesine rağmen böyle izin uyarıları çıkarmaktadır. Ayrıca yönetici hesabından gizlice giriş yapmayı başarabilen başka bir kullanıcı, yine bu uyarılara onay verip istediğini yapabilir. Böyle bir sistemin lazım olmadığı Windows'larda zırt pırt çıkan bu uyarılar rahatsız edici düzeye gelmektedir. Bu sistemin kapatılıp bu uyarıların gelmemesi ciddi bir güvenlik sorunu oluşturmaz. Özellikle, zaten tek bir yönetici hesabından ev bilgisayarına gerekli değildir. Hatta dediğim gibi, yönetici hesabından gizlice giriş yapan bir Hacker bile bu uyarılara "İzin Ver / Allow / Tamam / OK" deyip durur ve istediğini yapabilir. Çünkü Linux'taki gibi şifre isteme olayı falan da yoktur. Sadece "İzin Ver / Allow / Tamam / OK"u tıklamanız yeterlidir. Bunun da ne derece ciddi bir güvenlik önlemi olduğu tartışılır... Ayrıetten, büyük boyutlu dosyaları açmaya çalıştığınızda uzun bir süre bu sistemin denetleyip uyarı vermesini bekleyeceksiniz. Ayrıca, otomatik olarak ayarladığınız ve sonuna kadar güvendiğiniz bazı program fonksiyonlarının çalışmasını da engellemekte veya sizden hep onay istemektedir.

Forumda da bunu düşünen ve kapatılmasını isteyen, gerekli görmeyen birçok kullanıcı var. Sorup duruyorlar, cevap alamayanlar da var. Bu konu rehber olabilir.

Nasıl kapatacağız? Aşağıdaki resimli anlatımı takip edin.

Bendeki Windows Vista İngilizce. Türkçe kullanan ve İngilizce bilmeyen kullanıcılar resmin altındaki Türkçe karşılıkları takip edebilir. Türkçe Vista hiç kullanmadım ama Türkçe karşılıkları büyük ihtimalle öyledir.

Control Panel / Denetim Masası'nı açıyoruz.

Buradan eğer kategori görünümü açıksa "User Accounts and Family Saffety" bölümüne giriyoruz.
    (Türkçe: Kullanıcı Hesapları ve Aile Güvenliği)

Buradan "User Accounts" bölümüne giriyoruz.
    (Türkçe: Kullanıcı Hesapları)

Buradan listenin en aşağısında resimdeki gibi "Turn User Account Contol On or Off" kısmına giriyoruz. Buraya girerken son kez o gereksiz uyarıyı görüyoruz. [​IMG]
    (Türkçe: Kullanıcı Hesabı Denetimi'ni Açın veya Kapatın)

Girdikten sonra resimdeki gibi cümlenin solundaki onay işaretini kaldırıyoruz. Sonra OK / Tamam butonuna tıklıyoruz. bilgisayarı yeniden başlatmamıza dair bir uyarı verecektir. Eğer işiniz yoksa yeniden başlatın. Varsa, Restart Later / Sonra Yeniden Başlat'ı tıklayıp erteleyin. Siz yeniden başlatana kadar bu sistem yine aktif olacak (uyarılar yine verecek) ancak sağ altta bu sistemin kapalı olduğuna ve güvenlik sorunu olduğuna (aman ne sorun [​IMG]) olduğuna dair uyarı verecektir.

Yeniden başlattıktan sonra artık o uyuz uyarılardan kurtuluyoruz. Ancak sağ altta dediğim gibi kırmızı zırh simgeli güvenlik uyarısı verecektir. O uyarının olmasını istemiyorsanız, aşağıdaki adımları takip edin.

Yine Denetim Masası / Control Panel'e giriyoruz.
    "Security" bölümüne giriyoruz. (Kategori görünümü açıksa)
    (Türkçe: Güvenlik)

"Security Center"a giriyoruz.
    (Türkçe: Güvenlik Merkezi)

Karşımıza Güvenlik Merkezi / Security Center programı açılıyor. Soldaki bölmedeki listede en alttaki "Change The Way Security Center Alerts Me" kısmını tıklıyoruz.
    (Türkçe: Güvenlik Merkezinin Beni Uyardığı Yolu Değiştir)

Karşımıza küçük bir ayar penceresi çıkıyor. Burada en alttaki "Don't notify me and don't display the icon (not recommended)" kısmını tıklıyoruz.
    (Türkçe: Beni uyarma ve simgeyi gösterme (önerilmez)

ALINTIDIR..
    19 Ağustos 2007
  2. Kullanıcı Hesabı Denetim Nasıl Kapatılır? Cevapları

3. Hocam çok güzel anlatmışsınız. Bende XP için nasıl denetim masası kapatılır bunu öğrenmek istemiştim. Bir iki satırla buraya açıklayabilirmisiniz.
    Teşekkürler
    16 Şubat 2009
  4. Bilgiler için teşekkür ederim.Elinize sağlık kolay gelsin.:)
    17 Şubat 2009
  5. teşekkürler paylaşım için
    17 Şubat 2009
  6. çok teşekkürler çok işime yaradı sağolun başarılar
    3 Mart 2009
  7. xp için denetim masasını kapatamazsınız... tenks...
    3 Mart 2009
  8. saol hocam tşk ederim :) en sonundada kurtuldum bende xD muckszz
    21 Mayıs 2009
  9. Hocam benim sorunum kullanıcı hesabı denetimine girememek. Kullanıcı hesabı denetimine tıkladığımda hiçbir işlem yapmıyor. Yönetici olarak giriyorum ama olmuyor. win.7 kullanıyorum.
    19 Ekim 2010
soru sor

Kullanıcı Hesabı Denetim Nasıl Kapatılır?