"Koşu bantları dizlerin katili"

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, Nacizane.. üyesi tarafından 8 Eylül 2010 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: "Koşu bantları dizlerin katili". "Koşu bantları dizlerin katili" [IMG] Prof. Dr. Işık Akgün[IMG] günde bir saat koşu bandında koşan insanların dizlerinin mahvolduğunu[IMG] kıkırdak...

1. "Koşu bantları dizlerin katili"

Prof. Dr. Işık Akgün[​IMG] günde bir saat koşu bandında koşan insanların dizlerinin mahvolduğunu[​IMG] kıkırdak namına birşey kalmadığını söyledi.

Hürriyet gazetesinde Ayşe Arman'a röportaj veren Dr. Işık Akgün[​IMG] yaralanma[​IMG] sakatlanma[​IMG] diz üzerine düşme ve kilonun kıkırdak yapıya zarar verdiğini söyledi.

Gereksiz yere spor yapılmaması gerektiğini de vurgulayan Profesör[​IMG] "Spor yapacağım” diyor[​IMG] günde 1000 kere ip atlıyor. Var mı böyle şey? Diğeri günde 1 saat koşu bandında 10-11’de koşuyor. Tabii ki bu insanların dizleri mahvolur[​IMG] tabii ki kıkırdak namına bir şey kalmaz. Hele koşu bantları bir felaket. Dizlerin katili. Bir bantın üzerinde dönen plastik düşünün[​IMG] güm güm vuruyorsunuz. Allah’tan tartan ilaveleri başladı[​IMG] yumuşatma ayarları kondu. Ama bu da yeterli değil. Biliyorsunuz[​IMG] spor ayakkabılar da artık değişiyor[​IMG] şu anda vücudun yüzde 10[​IMG] yüzde 15 ağırlığını kaldıran ayakkabılar var. İlla yapacaksanız onlarla yapın. Bu arada[​IMG] haftada 3-4 kere[​IMG] 20 dakika ya da yarım saat[​IMG] 4.5-5 ile yürümek zarar vermez" dedi.

Vücut ağırlığını yüzde 10-15 kaldıran ayakkabılarla kilo vermenin kolay olmadığını da belirten Dr. Akgün[​IMG] "Ya yağlarınızı yakıp dizlerinizi mahvedeceksiniz ya da dizlerinizi koruyup[​IMG] yağı başka türlü yakacaksınız. Çaresi koşu bandı yerine toprakta yürümek" dedi.

Akgün[​IMG] sözlerine şöyle devam etti:

"İnsan vertabrası yani omurgası[​IMG] dört ayaklıya göre tertip edilmiş. İnsanoğlu iki ayağa kalkınca bu vertabra bizi taşıyamayaz hale gelmiş tabii. Ve koştuğunuz zaman da güm güm vuruyorsunuz[​IMG] dikkat edin herkeste bir bel problemi var. Ben belli bir yaştan sonra bel problemi olmayan kimseyi tanımıyorum. Ya da ağrının neresinden geldiğini bilmiyordur[​IMG] “Kalçam ağrıyor” zannediyordur. Benim belim de kötü. E çünkü cerrahım[​IMG] 15 saat ameliyat için ayakta dikildiğim oluyor. O bölgenin adalesini kuvvetli tutmazsanız[​IMG] kilo alırsanız benim gibi olursunuz"
    8 Eylül 2010
  2. "Koşu bantları dizlerin katili" Cevapları

soru sor

"Koşu bantları dizlerin katili"