Kayak keyfi kar yanığına dönüşürse

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, breakerturk üyesi tarafından 23 Kasım 2007 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Kayak keyfi kar yanığına dönüşürse. Güneş yanığı sadece yaz mevsimine özel değil. Kışın da dondurucu hava da yanık tehlikesiyle karşılaşabilirsiniz. İşte, karın keyfini doyasıya kayarak... Kar Maymunlarının Kaplıca Keyfi Atlas'la kayak keyfi ...

 1. Güneş yanığı sadece yaz mevsimine özel değil. Kışın da dondurucu hava da yanık tehlikesiyle karşılaşabilirsiniz. İşte, karın keyfini doyasıya kayarak çıkaranlara özel bir haber...  Kayak yaparken çok keyifli geçirilen saatlerin ardında sürpriz bir şekilde güneş yanığı ve buna takiben güneş lekeleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumlarda en iyisi telaşa kapılmadan uzman dermatoloğunuza başvurmak.

  Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Melisa Eczacıbaşı, kar lekeleri ve tedavi yöntemleri hakkında merak edilen soruları cevapladı...

  Kar yanığı nasıl oluşur?

  Kar yanığından kastedilen karlı ortamlarda oluşan güneş yanığıdır. Karın beyaz rengi nedeni ile güneş ışınlarının yansıması sonucu oluşur. Güneş koruyucu kullanılmadığı takdirde güneş yanığı ve lekelenmelerde artış olabilir. Özellikle dağlarda hem yüksekliğin fazla olması hem de kar tabakasının ultraviyole ışınlarının yansımasını önemli derecelerde artırması sebebiyle, yüz, göz çevresi, boyun, dudak gibi cilt yapısı ince ve hassas olan bölgelerde geri dönüşümsüz cilt hasarları yaratabilir.

  Karda güneş lekelerin oluşumu nasıl engellenir?

  Yazın olduğu gibi kış aylarında da özellikle tatil için dağ ve kayak merkezlerine tercih ettiyseniz, yüksek faktörlü güneş koruyucuları kullanmayı ihmâl etmemelisiniz. Bu güneş koruyucu yüz bölgesi için en az bir çay kaşığı kadar tüm yüz ve güneş gören yerleri kapatacak miktarda ve her 3 saate bir tekrarlanmalıdır. Göz, dudaklar, eller ve boyun ise ayrıca bölgeye özgü koruyucularla korunabilir.

  BUZ TEDAVİSİ

  Kar yanık ve lekelerinde en çok hangi tedaviler tercih edilir?

  Kar yanığına karşı lekelerin tedavisinde en çok buz tedavisi (kriyoterapi) ve lazer yöntemleri tercih edilir. Buz tedavi yönteminde -190 derece sıvı azot gazı kullanılarak kar yanığı sonucunda gelişen leke dokusu dondurularak tahrip edilir. Böylece bozulmuş doku atılarak, yerine yeni dokular gelmeye başlar. Ciltte bir çok nedene bağlı gelişen yüzeysel lekelenmelerde buz tedavisi aynı şekilde tercih edilebilir. Ancak daha derin tabakalara yerleşen lekeler için bu yöntem tek başına yetersiz kalabileceğinden, lazer gibi yöntemler ile kombine bir şekilde kullanılabilir. Buz tedavisi, lekeye göre değişmekle birlikte 3 haftada bir ortalama 2-4 seanstır.

  AÇIK TENLiLER DiKKAT!

  Renkli gözlü, saç ve ten rengi açık olan kişilerin her zaman için güneşe karşı daha hassastır. Bu kişilerde cilt lekeleri daha kısa sürede gelişir ve tedavisi de daha uzun sürer. Buğday ve koyu tenli kişilerin koruyucu pigment tabakaları daha kalın olduğundan, güneşe karşı biraz daha dayanaklıdırlar. Ancak tedavi aynı derecede zordur. Bu yüzden her yaş grubunun cinsiyet ayırmaksızın güneşten korunması şart.
  23 Kasım 2007
  #1
 2. Kayak keyfi kar yanığına dönüşürse Cevapları

soru sor

Kayak keyfi kar yanığına dönüşürse