Karagöz Ve Hacivat Komik Konuşmaları Karagöz İle Hacivat

İsimli konu WH 'Yararlı Bilgiler' kategorisinde, TRUzman üyesi tarafından 4 Mayıs 2013 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Karagöz Ve Hacivat Komik Konuşmaları Karagöz İle Hacivat. Bu yazıda Karagöz Ve Hacivat Komik Konuşmaları Karagöz İle Hacivat hakkında özet bilgiler bulabilirsiniz. karagöz ve hacivat komik konuşmaları ve karagöz... Karagöz ve Hacivat Karagöz ve hacivat konuşmaları ...

 1. Bu yazıda Karagöz Ve Hacivat Komik Konuşmaları Karagöz İle Hacivat hakkında özet bilgiler bulabilirsiniz. karagöz ve hacivat komik konuşmaları ve karagöz ile hacivat hakkında kısa özet bilgi olarak işinizi göreceğini düşünüyorum. Yararlı Bilgiler paylaşımlarımızın devamı gelecektir. Bir teşekkür yeter arkadaşlar. :)

  hacivat ve karagözün komik diyalogları hacivat ve karagöz komik diyalogları karagöz ve hacivat kısa komik konuşmaları hacivat ve karagöz komik konuşmaları karagöz hacivat diyalogları

  [​IMG]

  Karagöz İle Hacivat Hikayesi  Karagöz İle Hacivat* Oyunları


  Karagöz ve Hacivat taklide ve karşılıklı konuşmaya dayanan, iki boyutlu tasvirlerle bir perdede oynatılan gölge oyunudur. Karagöz oynatıcısına hayali, hayalbaz denir. Yardımcıları çırak, yardak, dayrezen, sandıkkar'dır. Oyunda konuşmaların değişmesi baş hareketleriyle yapılır.

  Bu iki karakterin gerçekten yaşayıp yaşamadığı, yaşadıysa nerede nasıl yaşadığı kesin olarak bilinmemektedir. Anlatılanlar rivayete dayanır, zira gerçekten yaşamış olsalar bile büyük ihtimalle bahsedilen dönemde tarih kitaplarına girecek kadar önemli bulunmamışlardır. Halkbilimciler Karagöz'ün bazı oyunlarda Çingene olduğunu kendi ağzıyla itiraf etmesi, Bulgar gaydası çalması ve Evliya Çelebi'nin tanıklığına dayanarak Bizans imparatoru Konstantin'in Çingene seyisi Sofyozlu Bali Çelebi olduğunu ileri sürmektedir[1]. Bir diğer rivayet ise Hacı İvaz Ağa ya da halka mal olan adıyla Hacivat ve Trakya'da bulunan Samakol köyünden demirci ustasıKaragöz, Orhan Gazi devrinde Bursa'da yaşamış cami yapımında çalışan iki işçidir. Kendileri çalışmadıkları gibi diğer işçilerin de çalışmasını engellemektedirler. Orhan Gazi'nin, "cami vaktinde bitmezse kelleni alırım" dediği cami mimarı, caminin vaktinde bitmemesine Karagöz ve Hacivat'ı şikayet eder. Bunun üzerine bu ikili başları kesilerek idam edilir. Karagöz ve Hacivat'ı çok seven ve ölümlerine çok üzülen Şeyh Küşteri, ölümlerinin ardından kuklalarını yaparak perde arkasından oynatmaya başlar. Bu sayede Hacivat ve Karagöz tanınır. Bilinmemekle birlikte birlikte aslen Malatya Orduzu lu oldukları söylenmektedir.

  Karagöz


  Oyunun hiç şüpsiz başrol oyuncusu karagözdür. Okumamış halk adamıdır. Hacivatın kullandığı yabancı kelimeleri anlamaz yada anlamaz görüp onlara yanlış anlamlar yükleyerek ortaya çeşitli nitelikler çıkarırken bir taraftan da türkçe dil kuralları ile yabancı kelimeler kullanan hacivatıyla alay eder, her işe karışır. Dobra zaman zaman patavatsız yapısından dolayı ikidebir zor durumlarda kalırsa da bir yolunu bulup işin içinden çıkardı.
  4 Mayıs 2013
  #1
 2. Karagöz Ve Hacivat Komik Konuşmaları Karagöz İle Hacivat Cevapları

soru sor

Karagöz Ve Hacivat Komik Konuşmaları Karagöz İle Hacivat