Kanuni Sultan Süleyman'ın Eşi Hürrem Sultan İçin Yazdığı Şiir

İsimli konu WH 'Şiirler' kategorisinde, SEVDALİNKA üyesi tarafından 13 Şubat 2011 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Kanuni Sultan Süleyman'ın Eşi Hürrem Sultan İçin Yazdığı Şiir. Kanuni Sultan Süleyman'ın Eşi Hürrem Sultan İçin Yazdığı Şiir Kanuni'nin Eşi Hürrem Sultan İçin yazdığı Gazel Bu şiir kanuni Sultan Süleyman tarafından... ** Kanuni Sultan Süleyman ** Kanuni Sultan Süleyman\'ın esas mesleği nedir? ...

1. Kanuni Sultan Süleyman'ın Eşi Hürrem Sultan İçin Yazdığı Şiir
    Kanuni'nin Eşi Hürrem Sultan İçin yazdığı Gazel

Bu şiir kanuni Sultan Süleyman tarafından Eşi Hürrem Sultana yazılmıştır

Celis-i halvetim, varım, habibim mah-ı tabanım
    Enisim, mahremim, varım, güzeller şahı sultanım

Hayatım hasılım,ömrüm, şarab-ı kevserim, adnim
    Baharım, behçetim, rüzum, nigarım verd-i handanım

Neşatım, işretim, bezmim, çerağım, neyyirim, şem’im
    Turuncu u nar u narencim, benim şem’-i şebistanım

Nebatım, sükkerim, genc,m, cihan içinde bi-rencim
    Azizim, Yusuf’um varım, gönül Mısr’ındaki hanım

Stanbulum, Karaman’ım, diyar-ı milket-i Rum’um
    Bedahşan’ım ve Kıpçağım ve Bağdad’ım, Horasanım

Saçı marım, kaşı yayım, gözü pür fitne, bimarım
    Ölürsem boynuna kanım, meded he na-müsülmanım

Kapında çünki meddahım, seni medh ederim daim
    Yürek pür gam, gözüm pür nem, Muhibbi’yim hoş halim!

Bugünkü dille;

Benim birlikte olduğum, sevgilim, parıldayan ayım,
    Can dostum, en yakınım, güzellerin şahı sultanım.

Hayatımın, yaşamımın sebebi Cennetim, Kevser şarabım
    Baharım, sevincim, günlerimin anlamı, gönlüme nakşolmuş resim gibi sevgilim, benim gülen gülüm,

Sevinç kaynağım, içkimdeki lezzet, eğlenceli meclisim, nurlu parlak ışığım, meş’alem.
    Turuncum, narım, narencim, benim gecelerimin, visal odamın aydınlığı,

Nebatım, şekerim, hazinem, cihanda hiç örselenmemiş, el değmemiş sevgilim.
    Gönlümdeki Mısır’ın Sultanı, Hazret-i Yusuf’um, varlığımın anlamı,

İstanbul’um, Karaman’ım, Bütün Anadolu ve Rum ülkesindeki diyara bedel sevgilim.
    Değerli lal madeninin çıktığı yer olan Bedahşan’ım ve Kıpçağım, Bağdad’ım, Horasan’ım.

Güzel saçlım, yay kaşlım, gözleri ışıl ışıl fitneler koparan sevgilim, hastayım!
    Eğer ölürsem benim vebalim senin boynunadır, çünkü bana eza ederek kanıma sen girdin, bana imdad et, ey Müslüman olmayan güzel sevgilim.

Kapında, devamlı olarak seni medhederim, seni överim, sanki hep seni öğmek için görevlendirilmiş gibiyim.
    Yüreğim gam ile, gözlerim yaşlarla dolu, ben Muhibbi’yim, sevgi adamıyım, bana bir şeyler oldu, sarhoş gibiyim. Bir hoş hale geldim.
    13 Şubat 2011
  2. Kanuni Sultan Süleyman'ın Eşi Hürrem Sultan İçin Yazdığı Şiir Cevapları

3. [FONT=Times New Roman, Times, serif]Hürem de cevab verir
    [/FONT]

[FONT=Times New Roman, Times, serif]''Hazret-i Sultanım, [/FONT]
    [FONT=Times New Roman, Times, serif]Yüz(ümü) yere koyup kutsal ayağınızın bastığı toprağı öptükten sonra, benim devletimin güneşi ve sermayesi sultanım, eğer bu ayrılığın ateşine yanmış ciğeri kebap, göğsü harap, gözü yaş dolu, gecesi gündüzünden ayırt edemeyen, özlem denizine düşmüş çaresiz, aşkınız ile divane, Ferhat ile Mecnun'dan beter tutkun kölenizi sorarsanız ne ki sultanımdan ayrıyım.

diye devam eder... :)
    Sülüman diyo ya çok güzel ya gerçketen :D
    [/FONT]
    13 Şubat 2011
  4. Harem ağasına ne diyordu :))))))))
    13 Şubat 2011
  5. harem ağasına ne dediğini hatırlayamadım ama canı nasılda "buldurcuk "çekmişti:muha:sülüman demesi ise gerçekten çok hoş;)
    13 Şubat 2011
  6. ismi Süleyman olanlara (olmayanlara bile) koridorlarda sülüüüman diye sesleniyorlarmış kzlar (lisede)aman allahım onlarda bir hava bir şamata gırgır görmelisin diyenler oldu çok güldüm :))Harem ağasının ismi sümbül ağa onada süllüm diyor galiba :)
    14 Şubat 2011
  7. Vayy beee :)
    15 Haziran 2011
  8. Harem agasinin gercek ismi Sumbul agaydi. Amma Hurrem Sultan ona Sukbul aga derdi hep. TARIHIN EN MUHTESEM ASKI bence Sultan Suleymanla Hurrem Sultanin Aski
    30 Haziran 2012
soru sor

Kanuni Sultan Süleyman'ın Eşi Hürrem Sultan İçin Yazdığı Şiir

Alakalı Aramalar:

1. ayım güneşim sultan süleyman