Kan şekeri yükselmesi

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, HoLyWar üyesi tarafından 16 Mayıs 2008 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Kan şekeri yükselmesi. Kan şekeri yükselmesi Kan şekerini belirleyen nedir ? Bir öğünü takiben kana geçen glikoz miktarı ile bu şekerin kandan uzaklaştırılma hızı... Kan şekeri iğnesiz ölçülecek Kan şekeri yavaş yükselmeli ...

 1. Kan şekeri yükselmesi  Kan şekerini belirleyen nedir ?
  Bir öğünü takiben kana geçen glikoz miktarı ile bu şekerin kandan uzaklaştırılma hızı arasındaki denge kan şekeri düzeyini belirler. Glikozu kandan uzaklaştıran en etkili mekanizma pankreastan salgılanan insülin hormonunun özellikle kas ve yağ dokusuna fazla glikozu sokmasıdır. Diyette kan şekerini belirleyen en önemli komponent elbette karbonhidratlar (şekerler)ıdır. Ancak yağlar da glikoz emilimini yavaşlatarak etki ederler. Proteinler de insülin salgısını artırarak glikozun kandan uzaklaştırılmasına yardım ederler.

  Diyetteki karbonhidratların hem miktarı hem de tipi kan şekerini etkiler. Böylece belirli gıdaların içerdikleri karbonhidrat miktarı ve tipine göre kan şekerine etkileri farklıdır. Son dönemlerde gıdaların kan şekerine etkilerine göre glisemik indekslerinden bahsedilmektedir.

  Glisemik indeks tüketilen bir gıda ürününün içindeki karbonhidratlarının kan şekeri üzerine olan etkisinin bir ölçüsüdür. Bazı gıdalar kan şekerini hızla yükseltirken, diğerleri daha masum bir yükselmeye neden olurlar.
  16 Mayıs 2008
  #1
 2. Kan şekeri yükselmesi Cevapları

soru sor

Kan şekeri yükselmesi