İcatlarin İlginç Öyküleri

İsimli konu WH 'İcatlar ve Buluşlar' kategorisinde, orjinal2.0 üyesi tarafından 24 Haziran 2008 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: İcatlarin İlginç Öyküleri. 1816'da Fransiz doktor Rene Laennec Paris sokaklarında dolaşırken, oynayan iki çocuk gördü. Çocuklardan biri elindeki tahta sopanın bir ucuna kulağını... Oliver Wendell Holmes « İlginç Yaşam Öyküleri İlginç Yaşam Öyküleri --> ...

 1. 1816'da Fransiz doktor Rene Laennec Paris sokaklarında dolaşırken, oynayan iki çocuk gördü. Çocuklardan biri elindeki tahta sopanın bir ucuna kulağını dayamıştı, öbürü ise tahtanın öteki ucuna iğneyle vuruyordu. Vuruş sesleri tahtanın içinden iletiliyordu. Daha sonra Laennec bir sayfa kağıdı rulo yaparak iple bagladı. Bunu hastanın göğsüne dayadığında kalp atışlarını dinleyebiliyordu. Bu alete Yunanca göğüs anlamındaki "stethos " sözcüğünden gelen Steteskop adı verildi.

  - İlk dikiş makinesini, 1830'da Barthelemy Thimonnier adlı Fransız terzi yapmıştır. Bu makinede ayak pedalıyla döndürülen bir tekerlek, iğneyi kaldırıp indiriyordu. Bir terzi dakikada ortalama 30 dikiş atarken, bu alet 200 dikiş atabiliyordu. Ancak bir çok terzi bu makine yüzünden işini kaybedebileceği endişesine kapıldı. Öfkeli bir kalabalık bu aletlerin 80 tanesini tahrip etti.

  - Japon şirketi Sony'nin genel müdürü, golf oynarken müzik dinleyebilmesini sağlayacak bir cihaz istemişti. Bunun üzerine firma teknisyenlerinden oluşan bir ekip ilk kişisel kasetçaları geliştirdi. Cihazın adı: Walkman.

  - İngiliz Percy Shaw basit bir icattan servet sahibi oldu. 1933' de sisli bir gecede neredeyse otomobiliyle bir uçurumdan aşağı düşüyordu. Otomobilin farlarından yayılan ışığın, yolun kenarındaki bir kedinin gözünden yansıması hayatını kurtardı. Bu olaydan esinlenen Shaw, kedigözü adını verdiği bir yansıtıcı icat etti. Kisa süre sonra birçok ülkenin yollarına bunlardan yerleştirildi.


  - İlk başarılı elektrikli süpürgesini, İngiliz mühendis Hubert Booth icat etmiştir. Booth 1901'de British Vacuum Company adlı bir şirket kurdu. Booth'un Puffing Billy adını verdiği makine yakıtla çalışıyor ve evden eve, atların çektiği bir arabayla taşınıyordu. Üniforma giymiş isçiler evdeki halıları temizlemek için makinenin hortumunu pencereden içeriye uzatıyorlardı.

  - Joseph Bramah , karmasik bir kilit icat etti. Bunu açabilene de ödül vaat etti. Nihayet, 75 yıl sonra, 1851'de dünyadaki en yeni teknolojilerin gösterildigi Londra'daki Büyük Sergi'de bir ziyaretçi kilidi açmayı başardı, ama bunun için tam 51 saat uğraştı.

  - Daha önce bir sağırlar okulunu yöneten ABD'de yaşayan İskoç Alexander Graham Bell çalışmalarına üniversitede devam etmiştir. Bell ve Thomas Watson adlı bir elektrik mühendisi bir mikrofon ve kulaklıktan olusan ilk telefonu yaptılar. Tarihteki ilk telefon konuşmasını 10 Mart 1876'da Bell yapmıştır. Pantolonuna yanlışlıkla asit dökmüş ve arkadaşına "Bay Watson lütfen gelir misiniz?" demiştir.

  - Ataçı, 1900'de Norveçli Johann Vaaler icat etti. Kağıtları sıkıca tutabilmek için, iç içe geçmiş iki halka oluşturan, metal bir telden ibaret orijinal tasarım, bugüne kadar hemen hiç değişmemiştir. Daha önceleri kağıtlar iğnelenerek bir arada tutuluyordu
  24 Haziran 2008
  #1
 2. İcatlarin İlginç Öyküleri Cevapları

 3. tskler elıne saglık
  29 Temmuz 2008
  #2
 4. paylasım ıcın saol
  29 Temmuz 2008
  #3
 5. tesekkurler
  30 Temmuz 2008
  #4
 6. paylaşım için saol
  10 Ağustos 2008
  #5
 7. [ok]Öyküler gerçektende çok ilginçmiş yaw.:)
  14 Ağustos 2008
  #6
 8. Ellerine sağlık. Teşekkürler.
  6 Eylül 2008
  #7
 9. teşekkürler paylaşım için
  sağol.......................
  17 Eylül 2008
  #8
 10. Japon şirketi Sony'nin genel müdürü, golf oynarken müzik dinleyebilmesini sağlayacak bir cihaz istemişti. Bunun üzerine firma teknisyenlerinden oluşan bir ekip ilk kişisel kasetçaları geliştirdi. Cihazın adı: Walkman


  adamdaki keyfe, rahatlıga bak yahu:) istiyorum!!! yapın!!! :öhh:
  20 Eylül 2008
  #9
 11. teşekkürler...
  28 Eylül 2008
  #10
 12. teşkrr ...
  28 Eylül 2008
  #11
 13. paylaşım için saol
  17 Mart 2009
  #12
 14. [ok]Öyküler gerçektende çok ilginçmiş yaw.:) aynen
  30 Mart 2009
  #13
soru sor

İcatlarin İlginç Öyküleri