Hz Muhammedin Küçüklüğü çocukluk Dönemi

İsimli konu WH 'Yaşam' kategorisinde, Meryyemm üyesi tarafından 31 Mayıs 2013 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Hz Muhammedin Küçüklüğü çocukluk Dönemi. hz muhammedin küçüklüğü ve çocukluk dönemi ile ilgili bu yazıda Hz Muhammedin Küçüklüğü çocukluk Dönemi hakkında kısa özet bilgiler bulabilirsiniz.... Hz. Muhammedin Kolaylaştırıcılığı Hz. Muhammedin Güvenilirliği ...

 1. hz muhammedin küçüklüğü ve çocukluk dönemi ile ilgili bu yazıda Hz Muhammedin Küçüklüğü çocukluk Dönemi hakkında kısa özet bilgiler bulabilirsiniz. İnşallah işinize yarayacağını düşünüyorum...Güzellik ve Bakım paylaşım uzmanından...

  çocukluk dönemi hakkında bilgi hz muhammedin çocukluğu kısaca çocukluk dönemi ile ilgili şiir çocukluk dönemi ile ilgili yazı çocukluk dönemi ile ilgili kısa bilgi

  [​IMG]

  Çocukluk Dönemi!


  Çocukluk çağında ortaya çıkan diyabet birçok bakımdan erişkin diyabetinden farklılık gösterir. Bu bölümde çocukluk çağı diyabetinin genel özellikleri kısaca anlatıldıktan sonra, ailelerin ve diyabetli çocukların öğrenmesi gereken önemli noktalar üzerinde duracağız.

  1. Çocukluk çağı diyabeti nedir, görülme sıklığı ne orandadır?

  Çocuğunuzda şeker hastalığı saptandığını öğrendiğinizde, anne ve baba olarak ilk ortaya çıkan duygularınız şaşkınlık, üzüntü ya da öfke duyguları ile dolu bir panik olabilir. Bu olağanüstü dönemi ancak hastalık hakkında en kısa sürede bilgi edinmekle ve iyi bir eğitimle aşabilirsiniz. Unutmayınız ki anne ve baba olarak ne kadar çok soru sorar ve ne kadar çok şey öğrenirseniz, çocuğunuza o ölçüde yararlı olursunuz.

  Çocuklarda hemen daima (hastaların %95?inde) Tip I diyabet olarak isimlendirilen diyabet türü görülür.

  Çocuğunuzda ortaya çıkan diyabet, pankreasta bulunan ve insülin hormonu üreten beta hücrelerinin harap olması

  sonucu gelişir. Hastalık ortaya çıktığında bu hücrelerin büyük bölümü harap olmuştur ve artık vücut için gerekli insülin yapılamamaktadır. Çocuğunuz bundan böyle ancak dışarıdan insülin verildiğinde sağlıklı bir yaşam sürdürebilecektir.

  Kitabın diğer bölümlerinde Tip I diyabetle ilgili belirtilen hususlar çocukluk çağı diyabeti için de geçerlidir. Bu nedenle okumakta olduğunuz bölümün yararlı olabilmesi için kitabın tümünün okunması gereklidir.

  Çocukluk çağı diyabetinin görülme sıklığı ülkeden ülkeye değişmektedir. Örneğin Japonya'da her yıl 15 yaş altındaki 100 bin çocuktan bir tanesi diyabete yakalanırken, Finlandiya'da 35 tanesi yakalanmaktadır. Ülkemizde yeterli istatistiksel veriler olmamasına rağmen 100 bin çocuktan yaklaşık 15?inin her yıl diyabete yakalandığı tahmin edilmektedir.

  Çocuğunuzun diyabetli olması ailenizdeki diğer bireylerin de diyabetli olması riskini diyabetli çocuğu olmayan ailelere göre ortalama 5-10 kat artırmaktadır. Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgileri doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

  2- Çocuğunuzun diyabeti nasıl bir seyir izler?

  Çocukluk çağı diyabetinde birbirini izleyen üç dönem vardır ve bu dönemleri sizin de iyi bilmeniz gereklidir.

  a) Başlangıç Dönemi: Bu dönem diyabet hastalığının bulgularının (çok su içme, çok idrar yapma, kilo kaybı, koma tablosu) ortaya çıkması ile başlar ve ortalama 4 hafta kadar sürer. Bu dönemde çocuğunuz hastanede enerjik bir insülin tedavisi ile eski aktivitesine kavuşabilir.

  b) Düzelme (Remisyon) Dönemi:

  "Balayı" dönemi olarak da adlandırılan bu dönemde çocuğunuzun beta hücreleri yeniden insülin yapmaya başlar. Bir başka deyişle hastalık kısmen iyileşir. Bu dönemde dışarıdan verdiğimiz insülin miktarı giderek azalır, bazı çocuklarda insülin vermeye gerek kalmayabilir. Hepimizi sevindiren bu dönem "balayı" isminden anlaşılacağı gibi geçicidir ve 1 ay-2 yıl arasında değişen bir süre devam eder.

  c) Tam Diyabet Dönemi: Bu dönem çocuğunuzun pankreas hücrelerinin hemen hemen hiç insülin yapmadığı dönemdir. Yeni tanı konmuş diyabetli çocuklarda en hassas dönem düzelme

  döneminin sona erdiği günlerdir. Eğer bu günlerde artan insülin ihtiyacı karşılanamazsa çocuğunuzun komaya girme ihtimali yüksektir. Bu dönemdeki tedavi kriterleri aşağıda kısaca özetlenmiştir.

  3- Çocukluk çağı diyabetinin tedavisinde ana ilkeler nelerdir?

  Başarılı bir diyabet tedavisi için aşağıdaki dört aşamanın dengeli planlanması gereklidir.

  a) Yeterli miktarda insülin verilmesi

  b) Beslenme planı

  c) Uygun şekilde egzersiz (hareket) yapılması

  d) Dikkatli izlem ve kontrol

  4- İnsülin tedavisinde dikkat edilmesi gerekli kurallar nelerdir?

  Diyabetli çocuğun tedavisinde en önemli nokta, çocuğunuzun ihtiyacına göre insülin miktarının ayarlanmasıdır. Çocuklarda aşağıdaki noktalara dikkat edilmesi gereklidir.

  a) Çocuğunuzun kullanacağı günlük insülin miktarı doktorunuz tarafından belirlenmelidir. Hastaneden çıkışta doktor etkinliklerinden önce 20-40 gr fazladan karbonhidrat almaları gereklidir.

  8- Çocukluk çağı diyabetinde ani kan şekerinin düşmesi niçin daha sık görülür, belirtileri nelerdir?

  Çocukların büyüklere göre daha aktif ve enerjik olması, ağır egzersiz veya öğünlerin atlanması, ishal ve kusma ile giden hastalıklar gibi nedenler hipoglisemi riskini artırır. Çocukların gelişme çağında olmaları nedeniyle kan şekeri düşüklüğü, özellikle de bu düşüklüğün uzun sürmesi tehlikelidir. Kan şekeri düşen çocuklarda önce acıkma hissi, terleme, solukluk, huzursuzluk, sinirlilik, bulantı gibi bulgular görülür. Kan şekeri çok fazla düşünce ise, uykuya eğilim, konuşma bozukluğu, görmenin azalması, oturma veya ayakta durmada zorluk ve en sonunda havale geçirme ve koma gibi bulgular görülür. Ani kan şekeri düşüklüğünde tedavi yaklaşımı Bölüm 9?da anlatılmıştır.

  9- Çocukluk çağı diyabeti tedavisinin uzun dönemli hedefleri nelerdir? Bu amaçlara nasıl ulaşılabilir?

  Özet olarak Diyabetli çocukların uzun dönemli tedavisinde hedeflenen kriterler şunlardır:

  o Kan şekerinin normal sınırlar içinde tutulması

  o Hayatı tehdit eden bir komplikasyon olan ketoasidozun (diyabet koması) önlenmesi

  o Ani kan şekeri düşmelerinin önlenmesi

  o Normal büyüme ve gelişme ile birlikte seksüel olgunlaşmanın sağlanması

  o Şişmanlığın önlenmesi

  o Ruhsal bozuklukların önlenmesi

  o Diyabete bağlı olarak gelişen olası komplikasyonların önlenmesi

  10- Diyabetli çocuklarda takip planı nasıl olmalıdır?

  Yukarıda belirtilen hedeflere ulaşabilmek için diyabetli çocukların tedavi planlarına titizlikle uyulması ve disiplinli bir şekilde izlenmeleri gerekmektedir. Bu amaçla her çocuğun bir "Diyabet Takip Defteri" nin olması, bu deftere günlük insülin dozlarının, kan veya idrar şekeri değerlerinin, hipoglisemi olan saatlerin, geçirilen infeksiyon veya diğer streslerin kaydedilmesi gereklidir. Diyabetli bir çocuk en az her ay bir kez hekim tarafından kontrol edilmeli, bu kontrollerde diyabet tedavi planı gözden geçirilmelidir.

  Unutmayınız.

  o Diyabetik çocuklarda temel sorumluluk anne ve babanındır. Bu sorumluluk, hastalığın saptandığı ilk günden, çocuğun kendi sorumluluk bilincine ulaşıncaya kadar sürdürülmelidir.

  o İyi tedavi edilen çocuklar önemli bir komplikasyon olmadan sağlıklı bir biçimde yaşama şansına sahiptirler. Hepimizin diyabetli çocuklara bu şansı sağlamak için uğraşmamız gereklidir.
  31 Mayıs 2013
  #1
 2. Hz Muhammedin Küçüklüğü çocukluk Dönemi Cevapları

soru sor

Hz Muhammedin Küçüklüğü çocukluk Dönemi