HÖrİstİk (zİhİnsel Kisa Yollar)

İsimli konu WH 'Ansiklopedi' kategorisinde, ziyaaktas üyesi tarafından 26 Şubat 2008 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: HÖrİstİk (zİhİnsel Kisa Yollar). HÖRİSTİK (ZİHİNSEL KISA YOLLAR) [IMG] Höristik'in kelime kökü Yunanca'da "buldum" anlamına gelen " heurisko"dan... Kisa Kisa Yollar ...

 1. HÖRİSTİK (ZİHİNSEL KISA YOLLAR)
  [​IMG]
  Höristik'in kelime kökü Yunanca'da "buldum" anlamına gelen " heurisko"dan geliyor. Bir psikoloji terimi olaraksa karar verme ya da sorunlarla başa çıkma süreçlerimizde kullandığımız zihinsel kısa yollar anlamı taşıyor. Şöyle ki, karmaşık sorunlarla karşılaştığımızda ya da elimizde yeterli bir bilgi olmadığında evrimsel işleyişlerle şekillenegelmiş ya da deneyimlerle edinilmiş bu zihinsel kuralları kullanarak bir çözüm yolu ya da anlayış geliştirmeye çalışıyoruz.
  Örneğin, daha önceden adını duymadığımız bir ürün eğer ki fiyat olarak diğerlerinden daha yüksekse, elimizde o ürüne dair başka herhangi bir bilgi olmadığından onun daha kaliteli olduğu yargısına varıyoruz. Kalitesine yönelik yaptığımız bu çıkarımdan dolayı tüketici olarak adını hiç duymamış olmamıza rağmen o ürünü satın alma davranışı gösterebiliyoruz.
  Problemleri aşmada hız ve kolaylık sağlayan bu zihinsel kısa yollar kimi zamansa hatalı sonuçlara varmamıza neden olabiliyor:
  [​IMG][​IMG]
  Sizce bu hayvanlardan hangisinin bir gün içinde uykuya ayırdığı vakit daha fazladır? Sağ resimdeki yakalı hayvanı tanımadığımız için muhtemelen bu soruya yanıtımız "kedi" olacaktır. Bu yanıtı verirken kullandığımız kısa yol, kediyi uykuyu seven bir hayvan olarak biliyor oluşumuza dayanıyor. Ancak kediler günde 14,5 saat uyurlarken sağ resimdeki yakalı hayvanlar günün 20 saatini uykuda geçiriyor. Diğer bir deyişle, kullandığımız zihinsel kısa yollar bizleri her zaman doğru yöne yönlendirmeyebiliyor.
  26 Şubat 2008
  #1
 2. HÖrİstİk (zİhİnsel Kisa Yollar) Cevapları

soru sor

HÖrİstİk (zİhİnsel Kisa Yollar)