Hayattan kısa hikayeler...

İsimli konu WH 'İslam ve Din Kültürü' kategorisinde, Alyoşa üyesi tarafından 29 Haziran 2009 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Hayattan kısa hikayeler.... Çölde bir bedevi Devesiyle birlikte çölde yürümekte olan bir bedevi yürüyen,dudakları susuzluktan kurumuş bir adama rastlamış. Adam bunu görünce su... gercek hayattan alıntı hikayeler 2 gercek hayattan alıntı hikayeler 3 ...

1. Çölde bir bedevi
    Devesiyle birlikte çölde yürümekte olan bir bedevi yürüyen,dudakları susuzluktan kurumuş bir adama rastlamış.
    Adam bunu görünce su istemiş.Devesinden inip ona su vermiş.Suyu içen adam birden bedeviyi iterek deveye atladığı gibi kaçmaya başlamış.
    Bedevi arkasından bağırmış:
    ''Tamam deveyi al git ama senden bir ricam var.Sakın bu olayı kimseye anlatma''.
    Bu isteği tuhaf bulan hırsız biraz duraklayıp nedenini sormuş.
    ''Eğer anlatırsan,demiş bedevi,bu her yere yayılır ve insanlar bir daha çölde muhtaç birini görünce yardım etmezler.''
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Anlatıldığına göre,sasani hükümdarlarından Adil Nuşirevan,güzel bir yaz günü,adamlarıyla ava çıkmış.O tepe,bu yamaç epey uğraştıktan sonra, hükümdarın adamları bir dağ keçisi vurmuşlar.Vurdukları dağ keçisini düze indirip kebap yapmak hükümdara sunmak istemişler.
    Düze iner inmez ateş yakmışlar.Avı kesmişler,kızartmak için hazırlamışlar.Bakmışlar ki yanlarında tuz yok.Yakınlarda bir köy varmış.
    Tuz getirmesi için bir asker görevlendirmişler.Yola çıkmadan önce Adil Nuşirevan askeri çağırmış.Karşısına alıp:
    -''Tuzu para ile al!'' demiş.''yoksa bedava alma adeti çıkar,köy harap olur''
    Etrafındaikler:
    -''bu kadarcık şeyden ne zarar gelir ki,daişahım?
    Padişah şöyle cevap vermiş:
    -''Cihanda zulmün temeli ufacık birşeydi.Ama her gelen onu büyüttü.Nihayet şimdiki duruma ulaştı.Eğer padişah halkın bahçesinden bir elma yerse,etrafındakiler ağacı kökünden sökerler.Padişah beş yumurta için zulmü reva görürse,askerleri bin tavuğu şişe vururlar.''
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    29 Haziran 2009
  2. Hayattan kısa hikayeler... Cevapları

3. çok güzel hikayeler
    paylaşım için teşekkürler:)
    29 Haziran 2009
  4. Sağ ol... :tamam:
    29 Haziran 2009
  5. Super hikayeler Paylşm için tşkrlr
    29 Haziran 2009
  6. ben teşekkür ederim...
    29 Haziran 2009
  7. teşekkürler güzel hikayeler...:tamam:
    29 Haziran 2009
  8. ben teşekkür ederim...
    29 Haziran 2009
  9. sağol :).....
    29 Haziran 2009
  10. sen sağol...
    29 Haziran 2009
  11. güzeLmiş tşkkrLr :)
    29 Haziran 2009
  12. sağol kardeş :tamam:
    29 Haziran 2009
  13. ben teşekkür ederim ikinizede...
    29 Haziran 2009
  14. snle blackbeuyt olmasa kim bize böle konular accak ki dimi arkadaslar paylasım icin tsk.. :):):)
    29 Haziran 2009
  15. :tamam:süper hznmeleği incelikleri bakarmısın bu bilinçte olabilmek ne güzel üzücü olan asr-ı saadet günlerinden bu yana bütünsel bilinçlenmede ne yazıkki ibre hep eksi olarak işledi gittikçede düşüyor insanlar uyanmak istemiyor onuda geçtim uyuduklarının bile farkında değiller ....
    29 Haziran 2009
  16. öyle ama uyandırmakta uyanmışların vazifesidir....:tamam:
    29 Haziran 2009
  17. soba kendi yanmadan odayı ısıtmaz biliyorsun değilmi?hamdım piştim oldum...bu aşamalr çok önemli o aradada tabiki yaşantınla örnek olursun ama anlatma işi çok hassas aman dikkat
    29 Haziran 2009
  18. haklısın zaten öyledir.önce temsil sonra tebliğ:tamam:
    29 Haziran 2009
soru sor

Hayattan kısa hikayeler...