Hava Nedir?

İsimli konu WH 'Makaleler' kategorisinde, 4CaRNiVoR üyesi tarafından 10 Ekim 2009 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Hava Nedir?. Atmosfer, yer küresini ya da herhangi bir gök cismini çepeçevre kuşatan bir gaz tabakasıdır. Değişik gazların değişik oranda karışımından meydana gelen bu... Hava Yastığı Nedir ? Hava Yastığı Hakkında Bilgiler Hava Yastıklarının Hayatımız Açısından önemi Nedir Hava Yastığı Nedir ...

 1. Atmosfer, yer küresini ya da herhangi bir gök cismini çepeçevre kuşatan bir gaz tabakasıdır. Değişik gazların değişik oranda karışımından meydana gelen bu tabakaya biz hava deriz. Hayatın bütün biçimleri için vazgeçilmez bir eleman olan oksijen, havada %21 oranında bulunur. Temel bir yapıcı olan Azot un havadaki oranıysa %78 dir.
  Yer küresini kuşatan havada en çok bulunan gaz Azot olmasına rağmen, ne insanlar, ne hayvanlar, ne de bitkiler, bu gazdan doğrudan doğruya yararlanamaz. Bu durum, tabiatın en garip ve anlaşılamayan noktalarından biridir. Biz, bir "Azot Denizi" içinde yaşarız ve ömrümüz boyunca, günde 1000 litre Azot u akciğerlerimize çekeriz ama onun bir gramından bile fayda sağlayamayız. Halbuki bir insanın günlük Azot ihtiyacı 8 gr dır.
  Biz bu miktarı besin maddelerinin içinde bileşik durumda bulunan Azot tan sağlarız.
  Hava basıncı:
  Havanın da bütün öteki maddeler gibi bir ağırlığı vardır. Bir metre küp havanın, 0 derecede ve deniz yüzeyinde ağırlığı yaklaşık olarak 1,293 kg dır. Havanın yer yüzeyinde bir ağırlığı olduğuna göre, onun bu ağırlığının her şey üzerine etki yapacağı da bir gerçektir. Biz bu ağırlığa "Atmosfer basıncı" deriz.
  Atmosfer basıncını ilk bulan ve ölçen, Galilei nin öğrencisi olan vangelia Torricelli (1608-1647) dir. 1642 yılında Floransa lı kuyucular, ufak bir tepe üzerinde bulunan Floransa Dükü ne ait saraya su çıkarmaki çin bir pompa yapmışlardı. Ama bütün uğraşmalarına rağmen suyu 10 m. den daha yukarıya çıkaramıyorlardı. Bu olay Galilei ye anlatılmıştı. Ünlü bilgin, bu problemi çözmeki çin uğraşmış, ölümüne yakın öğrencisi Torricelli ye de durumu anlatarak bunun üzerinde uğraşmasını istemişti.
  Torricelli,suyun 10 m.den daha yukarıya çıkamamasının nedenini araştırdı. Sonunda buna havanın sebep olabileceğini düşündü.
  Esrarın anahtarı: Cıva
  Htuusvdlls. öa hdtusmsıs smpfhlfkfj ntuaıyfşyrç 1643 şrlrıyf ydıdşsıs mayfı 13.59 defa daha az bir yüksekliğe, yani 76 sm. e çıkması gerekirdi.
  Torricelli, 1 sm. çapında ve 1 m. uzunluğunda bir ucu kapalı cam bir tüp aldı. İçini cıvayla doldurdu. Ağzını başparmağıyla kapatarak, başaşağı, cıva dolu bir kaba daldırdı. Sonra parmağını tüpün ağzından çekti. Tüpün içindeki cıva, onun önceden düşündüğü gibi 76 sm. e kadar indi ve orada kıpırdamadan durdu. Neden durmuştu? Çünkü cıva sütununu bu yükseklikte tutan, havanın çanak içindeki cıva yüzeyine binen ağırlığıydı. Tüpün boş kalan bölümünde hava bulunmadığı için orada bir ağırlık söz konusu değildi. Bu, "Atmosfer Basıncı"nın, 76 sm. lik bir cıva sütununa eşit olduğunu gösteriyordu. l sm2. cıvanın ağırlığını bilen Torricelli için bu basıncı gram olarak bulmak hiç de zor değildi: 76 rakamını (l sm2.lik tüpün içindeki cıvanın sm2. değerinden ifadesidir) 13,59 la (l sm2. cıvanın gram olarak ağırlıdır) çarparak, yaklaşık olarak 1 sm2. üzerinde 1033 gram yani 1.033 kg.lık bir basınç olduğu sonucunu çıkardı.
  Şurasını belirtmek gerekir ki bu basınç deniz yüzeyindeki basınçtır ve yükseldikçe azalır.
  4000 m. bir yüksekliğe çıkarsak, 4000 m.den sonraki hava tabakasının ağırlığını düşünmek doğru olur.
  Kusursuz bir denge:
  İnsan da bir basıncın etkisinde kalır mı?
  Evet, kalır. Vücudumuzun yüzeyi 15.000 sm2.dir. bu da bizim 15.000 kg.lık, yani 15 tonluk bir hava ağırlığını kaldırdığımızı gösterir. Ama insan bu yük altında ezilmez. Neden mi? Çünük "solunum" yapar. Ağız ve burnumuzdan içimize çektiğimiz hava, solunum sistemimiz yoluyla kanımıza girerek kaslarımıza kadar gider. Böylece insan vücudu içinde de, dışındakine eşit bir basınç meydana getirir: Bu "kusursuz bir denge" dir.
  10 Ekim 2009
  #1
 2. Hava Nedir? Cevapları

soru sor

Hava Nedir?