Hamilelikte Adet Sancısı Olurmu Hamileyken Adet Sancısı Olurmu

İsimli konu WH 'Evlilik Ve Cinsel Yaşam' kategorisinde, Pro Yazar üyesi tarafından 1 Mayıs 2013 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Hamilelikte Adet Sancısı Olurmu Hamileyken Adet Sancısı Olurmu. Arkadaşlar Hamilelikte Adet Sancısı Olurmu Hamileyken Adet Sancısı Olurmu ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşıyorum. Sağlık kategorisinde, hamilelikte... Olurmu ? Adet sancısı nasıl geçer? ...

 1. Arkadaşlar Hamilelikte Adet Sancısı Olurmu Hamileyken Adet Sancısı Olurmu ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşıyorum. Sağlık kategorisinde, hamilelikte adet sancısı olurmu ve hamileyken adet sancısı olurmu hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Bu konu umarım işinize yarar.

  gebelikte adet sancısı olurmu gebeliğin ilk ayında adet sancısı olurmu adet döneminde neden karın ağrır hamilelik belirtilerinde adet sancısı olurmu hamileliğin ilk ayında adet sancısı olurmu

  [​IMG]

  Adet Sancısı  Adet Sancısı Nedir, Ağrılı Adet?


  Bazı genç kızlar adet kanamaları sırasında bel ve kasıklarında ağrı hissedebilir.Sancı kasılma biçimindedir.Kanamanın ilk gününde ya da 1-2 gün öncesinde de başlayabilir.Sancı ile birlikte bulantı- kusma olabilir.Adet sancısını azaltmak için bel ve karın bölgesini sıcak tutmak ve beden* hareketleri yapmak yararlıdır.

  Adet Sancısı Belirtileri Nelerdir?


  Dismenore karnın alt bölgelerinde kramp benzeri ağrılar ve rahatsızlıklardır. Bu eşlik eden diğer belirtiler[​IMG]

  • Sırt ağrısı
  • Başağrısı
  • Bulantı
  • Bacakların iç yüzünde hassasiyet

  olabilir. Dismenore ile birlikte adet öncesi gerginlik sendromu de görülebilir ancak bu şart değildir. PMS genelde adet başlangıcından birkaç gün önce görülür.

  Dismenoreli kadınların yaklaşık %10-15'inde şikayetler normal günlük aktivitelerini kısıtlayacak kadar şiddetlidir. Eğer ağrılar

  • Normal zamanında gelen bir adet kanamasına eşlik etmiyorsa
  • Her zaman olduğundan çok daha şiddetli ise
  • 2-3 günden daha uzun sürüyor ise
  • Her zaman olandan daha farklı ise

  mutlaka bir hekim kontrolünden geçilmesi gerekir.

  Neden sancılı adet görülür, Adet Sancısı Nedenleri?


  Sancılı adet görme aslında normal adet görme mekanizmasının önemli bir parçası olan uterus kasılmalarının kadın tarafından ağrı şeklinde hissedilmesidir. Bu uterus kasılmalarının amacı uterus iç tabakasının atılarak yenilenmesi esnasında oluşan kanama miktarını en az seviyede tutmaktır. Bu kasılmalar esnasında uterusta bölgesel olarak prostaglandin adı verilen bazı maddeler salgılanır. Ağrıya yolaçan olayın bu prostaglandinlerin ya aşırı miktarda salgılanması ya da kadında prostaglandinlere ağrı şeklinde bir aşırı duyarlılık cevabı oluşması olduğu kabul edilmektedir. Prostaglandin salgısı yumurtlama sonrasında oluşan bir olay olduğundan tipik olarak adet görmeden kısa süre önce başlayan ve adet bittikten sonra tümüyle kaybolan adet sancısı yumurtlama olduğunun güvenilir belirtilerinden biridir.

  Sancılı adet görmenin nadir görülen nedenleri arasında serviks (rahimağzı) girişinin kürtaj, enfeksiyon gibi nedenlere bağlı olarak daralmış olması ve buna bağlı olarak adet kanının "zorlukla atılması" ve spiral kullanımı gibi nedenler yeralır.

  Adet Sancısını Azaltan Gıdalar


  Adet sancısı birçok bayanın ortak derdidir. Her ay belirli günlerde bel,karın ve yumurtalık bölgelerinde oluşan spazm şeklindeki dayanılmaz ağrılar yüzünden kimi, işiyle ilgili önemli bir toplantıya katılamazken...Balık, yumurta, tavuk ve süt adet sancılarını önlerken, elma,incir ise sinirlilik ve gerginlik gibi adet öncesi sendromuna iyi geliyor. Adet sancıları çoğu kadının ortak derdidir. Her ay belirli günlerde bel,karın ve yumurtalık bölgelerinde oluşan spazm şeklindeki dayanılmaz ağrılar yüzünden kimi, işiyle ilgili önemli bir toplantıya katılamazken, kimi de günler öncesinden biletini aldığı konsere gidemez.
  Sıkıntı, sinirlilik, halsizlik gibi adet öncesi sendromlar da dikkate alındığında kadınların yaklaşık on günü regl döneminin sıkıntılarıyla başbaşa geçer. İşin acı tarafı bu ağrılı ve sıkıntılı süreç, bazı kadınlar tarafından adeta bir kader gibi görüldüğü için hiçbir önlem almayı akıllarına getiremezler.
  Bazı kadınlar ise adet sancılarını geçirmek için ağrı kesicilerden medet umar. Oysa, yenilen gıdalara dikkat ederek adet sancılarına dur demek mümkün.

  Adet Sancısını Nasıl Geçer - Tedavisi


  İkincil (sekonder) endometriyoziste tedavi genellikle zordur.** Öncelikle ağrı kesiciler denenir. Doğum kontrol hapları her zaman faydalı olmayabilirler. Asıl tedavi sebebe dayalı tedavidir. Eğer endometriyozis var ise danazol ,progesteron ilaçları veya doğum kontrol hapları denenmektedir. Myom veya kistler mevcut ise bunların tedavisine yönelik ilaçlar veya operasyon gerekebilmektedir. Spiral genellikle bazı kadınlarda şiddetli adet sancılarına sebep olabilmektedir. Spiralin çıkartılması veya mirena gibi progesteron içeren spirallerin takılması tavsiye edilmektedir. Enfeksiyon tedavisi de dikkatli bir şekilde yapılmalı ve enfeksiyonların karın içinde yapışıklık yapmasına izin verilmemelidir. Son yıllarda bazı merkezlerde TENS ve Biofeedback* uygulanmakta olup başarılı sonuçlar elde edilmektedir.
  1 Mayıs 2013
  #1
 2. Hamilelikte Adet Sancısı Olurmu Hamileyken Adet Sancısı Olurmu Cevapları

soru sor

Hamilelikte Adet Sancısı Olurmu Hamileyken Adet Sancısı Olurmu