Guiness Rekorlar Kitabından Bazı Rekorlar - 1 - [Garip Tim]

İsimli konu WH 'Garip Olaylar' kategorisinde, ZzZz_93 üyesi tarafından 10 Ağustos 2009 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Guiness Rekorlar Kitabından Bazı Rekorlar - 1 - [Garip Tim]. Guiness Rekorlar Kitabından Bazı Rekorlar - 1 - [Garip Tim] Dünyanın en uzun ismine sahip şehir olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na giren o şehir tam... Rekorlar kitabından mülteci kampına guinnes rekorlar kitabından bazı rekorlar ...

 1. Guiness Rekorlar Kitabından Bazı Rekorlar - 1 - [Garip Tim]


  Dünyanın en uzun ismine sahip şehir olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na giren o şehir tam 163 harften oluşuyor. Dünyanın en uzun ismine sahip şehir olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na giren Tayland'ın başkenti Bangkok'un gerçek ismini öğrenmek ve okumak hüner istiyor.

  Tayland'ın başkenti Bangkok, 163 harften oluşan yerel ismi duyanları şaşırtıyor:
  ''Krungthepmahanakornamornratanakosinmahintarayutt hayamahadilokphopnopparatrajathaniburiro-mudomrajaniwesmahasatharnamornphimarnavatarnsathit sakkattiyavisanukamprasit'' ile dünyanın en uzun isimli şehri unvanını taşıyor.

  Dünyanın en uzun ismine sahip şehir olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na giren Tayland'ın başkenti Bangkok'un gerçek ismini öğrenmek ve okumak hüner istiyor. Tayland dilinde ''melekler şehri'' anlamına gelen kente yerel halk, ''Krungthepmahanakornamornratanakosinmahintarayutt hayamahadilokphopnopparatrajathaniburiro-mudomrajaniwesmahasatharnamornphimarnavatarnsathit sakkattiyavisanukamprasit'' diyor. Tayland edebiyat tarihçilerinden Arthid Sheravanichkul, Bangkok'un yerel isminin Tayland krallarından Rama I tarafından verildiğini söyledi.

  1782 yılında Rama I'in Thonburi'den Bangkok'a taşındığını ve o zamandan beri Bangkok'un başkent olduğunu belirten Sheravanichkul, Kral Rama I'den bu yana bazı kralların ve annelerinin Bangkok'a güzel isimler verdiğini ve bu uzun ismin krallarca verilmiş olan övgü ve güzel betimlemelerinden derlendiğini açıkladı.

  Geleneksel olarak Tay halkının krallara ve başkentlere uzun isimler verdiğini hatırlatan Arthid, günümüzde Tayland Kralı'nın Bhumibol Adulyadej olarak bilindiğini, ancak aslında onun çok uzun bir isminin olduğunu ifade etti. Anlamları açıklarken kendiside bir hayli zorlanan Sheravanichkul, Bangkok'un büyük, görkemli, yenilemez, 9 mücevher, karşılaştırılamayan saraylar, yeryüzü cenneti, melekler şehri ve Emerald Buda şehri gibi değerli adları bünyesinde barındırdığını kaydetti.

  Sheravanichkul, 20 yıl önce halkın Bangkok'un ismini tam olarak öğrenmesini sağlamak amacıyla bir şarkı yazıldığını ve öğrencilere okullarda okutularak öğretildiğini, ancak daha sonraki yıllarda kullanılmadığı için tekrar unutulduğunu söyledi. Sheravanichkul, Bangkok isminin sadece yabancılar tarafından kullanıldığını, yerel halkın ve resmi olarak ''Krungthepmahanakorn'' adının kullandığını kaydetti.

  Uthen Thangchai adlı Taylandlı ise, Bangkok'un yerel ismini ancak şarkı halinde söyleyebildiğini belirtti. Kente bu kadar uzun bir isim neden verildiğini bilmediğini açıklayan Thangchai, uzun uzun söylemenin çok zaman aldığını ve kısaca ''Krunthep'' ismini yeterli gördüğünü söyledi.

  Anant Tapasut adlı bir başka Bangkoklu, yaşadığı kentin gerçek ismini bilmediğini, ancak ilk kelimesini bildiğini ve bunun yeterli olduğunu ifade etti. Bangkok'un gerçek ismini doğru ve hepsini söylemenin kolay olmayacağını belirten Anant, söylenmeye çalışılsa bile yanlış anlamlar çıkabileceğini ve halkın zamanla bu ismi değiştireceğine işaret etti.

  Amerikalı Floyd Simon da, Bangkok'un bir ağız dolusu uzun bir yerel isme sahip olduğunu, ancak sadece Krungthep ismini duyduğunu belirtti. Simon, merak edip kentin gerçek ismini öğrenmeye çalışmadığını söyledi.

  ABD’nin California Eyaleti’nde yaşayan 2 metre 18 cm boyundaki Büyük Danua cinsi köpek görenleri şaşırtıyor. Çok sayıda basketbolcudan daha uzun olan Gibson adlı köpek, dünyanın en uzun boylu köpeği unvanıyla rekorlar kitabında yerini aldı.


  Brezilyalı öğrenci Tobiaz Couso okulda bir hafta içinde farklı nedenlerden dolayı 120 arkadaşını dövdü. En kavgacı çocuk olarak rekorlar kitabına giren Tobiaz bugüne kadar 20 okul değiştirdi.

  Çikolata meraklısı Amerikalı Fiona Kingsten dünyanın dört bir yanından 2 bin değişik çikolata topladı. 30 yıldır çikolata biriktiren kadın çikolatalar kurtlanmasın diye özel bir bakım uyguluyor

  Sadece 2003 yılında Gerçekleşen ilginç rekorları

  Alman Gisela Ewald, daktiloda 276 saat boyunca 548 sayfa yazdı.

  İngiliz Dean Gould, 3 dakika içinde 399 tane omlet çevirdi.

  Amerikalı Charles Linster hiç mola vermeden 6 bin 6 şınav çekti.

  Steve Woodmore, 56,01 saniyede 595 kelime söylemeyi başararak en hızlı konuşan insan oldu.

  John Evans 19 kilogram ağırlığında brokoli ve 24,58 kilogram ağırlığında kırmızı lahana yetiştirdi.

  Vantrilok Peter Moreno, karşılıklı 10 kişi konuşuyormuş gibi gösteri yaptı.

  Alman Roland Maier, 184 gün ve 1 saat süreyle 2,5 metre uzunluğunda, 60x40 santimetre genişliğinde kütüğün üzerinde oturdu

  (Alıntı)
  10 Ağustos 2009
  #1
 2. Guiness Rekorlar Kitabından Bazı Rekorlar - 1 - [Garip Tim] Cevapları

 3. Teşekkürler
  10 Ağustos 2009
  #2
 4. Ben teşekkür ederim yorumun için . . .
  11 Ağustos 2009
  #3
 5. Paylaşım için teşekkürler:tamam:
  11 Ağustos 2009
  #4
 6. PAyLaşım içiN teşekkürLer.. Rekor içiN yapıLan şeyLere AnlaM veremiyoruM yaa
  22 Ağustos 2009
  #5
 7. Kendilerini böle ifade ediyor bazı insanlarda . . .
  22 Ağustos 2009
  #6
 8. Doğru. ArayıŞ içiNde oLan iNsanLar yapaCak birşey buLAmayınca BöyLe uÇuK şeyLere buLaşıyorLAr:D
  22 Ağustos 2009
  #7

 9. Evet:muha::muha::muha:
  22 Ağustos 2009
  #8
 10. ya garip olayları komik şeylere döndürdünüz resmen ya:muha: helal olsun:D
  22 Ağustos 2009
  #9
 11. tskurler gzller...
  22 Ağustos 2009
  #10

 12. Çok pis çeviririm :muahaha:
  22 Ağustos 2009
  #11
 13. ben verdim :ban:
  22 Ağustos 2009
  #12
 14. Ben güncel paylaşım olsun diye ekledim bilseydim vermezdim arkadaşım . . .
  22 Ağustos 2009
  #13
 15. frmtr den haa:)
  22 Ağustos 2009
  #14
 16. cok güzel sağol:tamam:
  22 Ağustos 2009
  #15
soru sor

Guiness Rekorlar Kitabından Bazı Rekorlar - 1 - [Garip Tim]