Göz Alerjisi İçin Damla Göz Damlası İsimleri

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, Meryyemm üyesi tarafından 18 Mayıs 2013 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Göz Alerjisi İçin Damla Göz Damlası İsimleri. Bu paylaşımımda göz alerjisi için damla ve göz damlası isimleri hakkında kısa kısa bilgiler bulabilirsiniz. Lütfen yararlandıysanız ve Sağlık... Göz damlası körlüğe neden olabilir Serçenin göz yaşı Damlası . . ...

 1. Bu paylaşımımda göz alerjisi için damla ve göz damlası isimleri hakkında kısa kısa bilgiler bulabilirsiniz. Lütfen yararlandıysanız ve Sağlık paylaşımlarımızın devamını istiyorsanız konuya teşekkür edin. Göz Alerjisi İçin Damla Göz Damlası İsimleri ile iligli olan sorularınızı ve merakınızı gidereceğini düşünüyorum.

  göz damlaları isimleri göz alerjisi göz alerjisi için şifalı bitkiler göz alerjisi aşısı goz alerjısı damla ısmı

  [​IMG]

  Göz Alerjisi  Göz Alerjisi Nedir?


  Bahar mevsiminin en çok gözleri etkilediği söylenebilir. Alerjik faktörlerin yanısıra gözlerimizi fazla yormamız da bu tip rahatsızlıkları artırıyor. Göz alerjisi tek başına görülebileceği gibi, sadece burunla ilgili olan alerjik belirtilere de eşlik edebilir. Burun akıntısı, burun kaşıntısı, burunda kan birikimi ve baş ağrısı gibi şikayetlere ek olarak göz şikayetleri de sık görülen tablolar arasındadır.
  Baharla artan çiçek polenleri, ev tozları, sigara kullanımı bu tür rahatsızlıklara neden oluyor. Vücudun neye karşı ne kadar alerjik tepkime gösterdiğini bilmemiz oldukça güç. ("Alerji Nedir?" başlıklı konumuzda bu konuya genişçe yer veriyoruz )
  Göz alerjileri, alerjik maddelere karşı yatkın olan kişilerde daha sık görülür. Örneğin alerjik astımı olan insanların dönem dönem göz ile ilgili şikayetlerinin olması oldukça yaygın bir tablodur.
  Göz alerjileri kendini daha çok konjonktivit olarak gösteriyor. Peki konjonktiva iltihabı olan konjonktivit nedir? Konjonktiva nerede bulunur? Bu sorulara yanıt verebilmek için gözün anatomisinden kısaca bahsetmek gerekirse; gözü 2 ana bölüme ayrımak mümkün. Bunlardan birincisi göz küresinin dışında kalan bölümler, diğeri ise göz küresi. Göz küresinin dışında kalan bölümleri basit anlamda kaşlar, göz kapakları, konjonktiva ve göz kasları oluşturur. Dış etkenlere en çok maruz kalan bu organlardır ve konjonktiva bu dış etkenlere karşı gözü korumak ile görevlidir.
  Konjonktiva göz küresinin ön yüzünde ve kapakların iç kısmında bulunur, elastik bir zar yapısındadır. Hareketlidir, gözün rahatca hareket etmesini sağlar. Saydam olduğu için altındaki yapılardan dolayı beyaz görünür. Göz küresi ise temel olarak 4 katmandan oluşur.Bu katmanlara sklera, koroid, retina ve gözyaşı kanalı isimleri verilir.
  Göz alerjisi gözün herhangi bir maddeye karşı verdiği tepkidir. Çiçek tozu, kimyasal ilaçlar, farklı kokular, çimen, ağaç, yabani otlar, ev-büro tozları, evcil hayvanlar, kullanılan ilaçlar bu tür tepkilere neden olabilir. Ayrıca fazla bilgisayar kullanma, televizyon seyretme ya da dikkat gerektiren işlerde çalışma da gözün kurumasına neden olarak, alerjik problemler karşısında gözün hassasiyetini artıran nedenler arasında önemli yer tutar. Gözün içerisinde var olan mast hücreleri alerji yapma özelliği olabilecek maddelere karşı gözü korur, göz alerjileri dediğimiz tablo meydana gelir. Mast hücreleri alerjen madde ile savaşırken histamin adı verilen bir salgı salgılar ve gözlerimizdeki kaşıntı, akıntı ve benzeri alerjik şikayetlerin ortaya çıkmasına neden olur. Konjonktivit genel anlamda gözü koruyan zarın iltihaplanması anlamına gelir. Göz alerjilerinin en sık rastlanılan durumudur. Sigara içmek, parfüm kullanmak, yorucu işlerle uğraşmak, gözün yorulmasına, iltihaplanmasına ya da alerji olma riskinin artmasına sebebiyet verir. Bunun yanında gözü irite edici davranışlar( gözleri ovuşturmak, kaşımak, sağlıksız makyaj malzemeleri vb...), lens kullanma gibi ikincil nedenler de bu tür rahatsızlıklara yakalanma olasılığını artırır.

  Göz Alerjisi Belirtileri  • Fazla gözyaşı salgılanması
  • Gözde sık çapaklanma
  • Gözlerde şişlik
  • Gözlerde belirgin bir kızarıklık
  • Gözlerde kaşıntı
  • Gözlerde kanlanma

  Neye karşı hassas olduğunuzun bulunması oldukça güçtür. Hekiminize yardımcı olmak için nerede, hangi ortamda ya da ne yedikten sonra alerjik reaksiyonlar gösterdiğinizi not alınız. Size alerjen olan madde, özel belirtiler vermeyebilir.

  Göz Alerjisi Tedavisi ve Alerji Tedavisinde Göz Damlaları


  Antihistaminikler ve dekonjestanlar gibi ağız yoluyla alınan ilaçlar sulanmış, kızarmış, kaşıntılı gözler için genellikle ya*rarlıdır. Ama gözde ortaya çıkan belirtiler çok şiddetlenmişse, göz damlalarına iş düştü demektir. Göz damlası kullanmadan önce gözlerinizi bol serin suyla yıkayın. Bu işlem şikâyetleri*nizi azaltabilir ve polen gibi alerjenleri gözlerinizden uzaklaş*tırmanızı sağlar.

  Burun dekonjestanlarma benzer çok sayıda göz damlası vardır. Kan damarlarını büzerek şişme ve kızarmayı azaltan bu ilaçlara damar büzücü anlamında vazokonstriktör denir. Burun dekonjestanları gibi, bunlar da geri tepme etkisi yaratabilirler. Çok fazla kullanırsanız, gözleriniz ilaca bağımlı hale gelmeye başlar. Damlayı kestiğinizde ise gözleriniz daha da fenalaşıp kan çanağına döner. Bu nedenle belirtiler kötüleşmedikçe, hekimler göz damlası vermek istemezler. Art arda üç günden faz*la kullanılmasını da önermezler.

  Günümüzde antihistaminikli birçok göz damlası vardır. De*konjestanlar kızarmaya, antihistaminikler ise kaşıntı ve sulanmaya karşı etkilidir. Bu sorunlara aynı anda müdahale edebil*mek için, birçok göz damlası dekonjestanlar ile antihistaminikleri birlikte içerir.

  Alerji ilaçlan üzerine bu genel bilgilerden sonra, geriye alerjiyle mücadelenin üçüncü raundu, yani alerji aşıları kalı*yor. Evet, alerjenle temastan kaçınmak için elinizden geleni yaptınız ve hekiminizin önerdiği bütün ilaçları kullandınız. Peki, alerjiden yine de kurtulamazsanız ne olacak? Bunun ce*vabını alerji aşısının anlatıldığı sonraki bölümde bulacaksınız. Bu yöntem kusursuz sayılmaz ve herkese de uygun değil; ama belki sizin için bir çıkış yolu olabilir.
  18 Mayıs 2013
  #1
 2. Göz Alerjisi İçin Damla Göz Damlası İsimleri Cevapları

soru sor

Göz Alerjisi İçin Damla Göz Damlası İsimleri