Gece Yanığı Nedir Gece Yanığı

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, TRUzman üyesi tarafından 2 Mayıs 2013 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Gece Yanığı Nedir Gece Yanığı. Arkadaşlar Gece Yanığı Nedir Gece Yanığı ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşıyorum. Sağlık kategorisinde, gece yanığı nedir ve gece yanığı hakkında... Sevda Yanığı - Funda Arar Amele Yanığı ...

 1. Arkadaşlar Gece Yanığı Nedir Gece Yanığı ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşıyorum. Sağlık kategorisinde, gece yanığı nedir ve gece yanığı hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Bu konu umarım işinize yarar.

  zona hastalığı resimleri zonanın belirtileri gece yanigi nasil gecer gece yanığı tedavisi zonanın nedenleri

  [​IMG]

  Zona (Gece Yanığı)  Zona Nedir?


  Deride, sinirler boyunca, özellikle gövde, bacak ve yüzde birtakım ağrılı fiskelerin dökülmesiyle beliren, mikroplu bir hastalığa "zona" denir.

  Zona Hastalığının Başlıca Nedenleri


  Zona ile suçiçeğinde, etkenin aynı virüs (varicella zoster) olmasına karşın, iki hastalık birbirinden farklıdır. Zona genellikle orta yaşın üstündeki insanlarda görülür. Suçiçeği geçirildikten sonra konak sinir hücrelerinde bekleyen virüsün yeniden aktive olması ile ortaya çıkmaktadır.

  Zona bir sinir ucu iltihabıdır. Halkımız bu hastalığa gece yanığı der.

  Zonanın Belirtileri Nelerdir?


  Virüs vücut direnci düşük olunca bir sinir ucuna yerleşir, burada çoğalır. Bu sinirin uyardığı deri bölgelerinde şiddetli ağrı ve cilt döküntüsü meydana gelir.

  En çok hissedilen belirti ağrıdır. Ağrı genelde kuşak şeklinde belirli bir hat üzerinde kendini gösterir. İlk belirti genellikle deride bir ya da daha fazla dermatoma uyan bölgede çok şiddetli ağrı veya uyuşma hissinin duyulmasıdır. Bu ağrı yedi gün devam eder. Ağrı geçtikten sonra daha yoğun bir biçimde geri dönebilir; arka planda sürekli bir rahatsızlık vardır ve buna bıçak saplanması tarzında daha kısa süreli ama daha şiddetli ağrılar eşlik edebilir.

  Zona hastalığına yakalananlar ne yapmalı:


  1-) Zona hastalığına yakalananların başka insanlarla kontakta bulunmamaları gerekir.
  2-) Zonaya yakalananların mutlaka doktora gitmeleri ve uygun tedavi metotları kullanmaları
  3-) Hastalık süresince hastanın dinlenmesi gerekir, böylece vücudun immün sistemi güçlenir ve hastalıkla daha kolay mücadele edilir.
  4-) Zonaya yakalananların ellerini yüz ve gözlerine sürmemeleri gerekir aksi halde virüs yüz ve gözde tahribata sebep olur.

  Zonanın teşhisi:


  Doktorun hastaya soracağı hastalığın hikayesi* ile ilgili bilgiler teşhis için yeterlidir. Zona çok belirgin ve farklı bir hastalıktır, çünkü kabarcıklar vücudun sadece beli bölgesinde görülür. Açık ve belirgin olan Zona belirtilerine rağmen şüpheli bir durum varsa o zaman kabarcıklardan alınan bir parça mikroskopla incelenir (sitoloji) ve de kan testi yapılabilir. Böylece herhangi bir şüpheye gerek kalmaz.

  Zonanın tedavisi:


  Doktor tedavisi yanında hastalık geçene kadar beslenmeye dikkat edilmelidir. Sindirim sistemi ağır hayvansal besinlerle yorulursa bağışıklık sistemi de güçsüz kalır. Bu nedenle beslenmek önemlidir.

  Bağırsak florası ve kılcal kan dolaşımı sağlıklı yaşayabilmek için çok önemlidir. Çünkü vitamin, mineral, aminoasit, enzim, glikoz, vb, besleyici maddenin hazırlanması, hücrelere ulaşması ve de mikroplarla mücadele eden makrofaj, T ve B- Hücreleri gibi savunma mekanizmalarının hücre aralarında dolaşması buna bağlıdır.
  Asla peynir yememeli, çünkü asidoza ve iltihaplanmaya sebep olur.Siyah çay, kahve ve kola içilmemeli, çünkü bağırsakları kurutur ve vitamin, mineral ve aminoasitlerin alımını (absorbesini) önler.Alkol ve sigaranın zararları belli kanser, damarların yağlanması vb, artı uzun süre bira içilirse cinsel ikdidarsızlık ve hatta kısırlığa sebep olmaktadır.Sucuk salam sosis gibi et mamullerine 5-6 ay ara vermek gerekir (sade temiz et az yenilebilir) çünkü asidoza sebep olmaktadır.Bu da birçok hastalığın ana kaynağıdır.Akşam yemeği yerine yoğurt, meyve veya salata yenilebilir veya sebze çorbası içilebilir.Hayvansal besinler, patates, tahıl (beyaz pirinç), bakliyat ve hamurlu yiyecekler, özelikle de tatlılar akşam yenirse tam sindirilmez ve zamanla problemlere sebep olur.Ne kadar beyaz pirinç, patates, hamurlu yiyecekler, tatlı yiyecek ve içecekler, o kadar yağ oluşturur.Çünkü nişasta glikoza (şekere) dönüşür, şekerde yağa dönüşerek vücutta depolanır.Şeker ve antibiyotikler bağırsak mantarları çoğaltır, mantarlar ise her türlü hastalığı tetikler.

  Zona Hastalığı Niçin Tekrarlar?  Normal Sağlıklı kişilerde ve gençlerde nadir görülen artan yaşla birlikte görülme sıklığı artan bu hastalık,kişinin yaşam kalitesini bozan bir virüs hastalığıdır.Günümüzde çok sık görülür ve tedaviye rağmen tekrarlama eğilimi sıktır. Nörolog Doç. Dr. Serdar Dağ, Zona ile ilgili bilinmesi gerekleri yazdı.

  Bu hastalık genelde çocukluk çağında Su çiçeği virüsünün ( mikrobunun ) sinirlere yerleşerek yıllar sonra kendiliğinden büyük bir nedenle de vücudun savunma mekanizması bozulunca tekrarlayan bir hastalıktır.

  Daha çok kişinin göğüs ve sırt bölgelerinde görülür.Ender olarak boyun,bel ve baş bölgesinde de görülebilir.Bu hastalık döküntülü bir hastalıktır.Bu döküntüler aşırı ağrılı ve dokunmaya çok hassastır.Hastada ender de olsa ateş ve halsizlik olabilir.Döküntüler yaklaşık 10 Gün sonra kabuklanır.Sağlıklı kişilerde 2-3 hafta içinde lezyon kayıp olur.Bazen döküntüler uzun süre etkisini gösterebilir.

  Bu hastalığın en rahatsız edici yanı çok şiddetli batıcı ve yanıcı ağrı dokunmakla artan hassasiyettir.Bazen döküntü iyileştikten sonra da uzun süre bu ağrılar devam eder.Bu durumu post herpetik nevralji denir.

  Bu hastalık sadece ağrı yapmaz. Kişinin hayatını ve hayati organlarını etkileyen hasarlara da sebep olabilir.

  Örneğin baş bölgesinde en çok göz tutulur. Önlem alınmazsa körlüğe gidebilen durumlar olur.

  Yine bazen bu hastalıktan dolayı felç gelişebilir. Özellikle döküntünün olduğu ilk 3 ile 5 hafta arasında felç geçirme olasılığı vardır. Bu felç kas güçsüzlüğü şeklindedir.

  Bu hastalık sinir sistemini etkileyen ve büyük oranda da orta ve daha çok ileri yaşta görülen bir hastalıktır. Çok basit izah edersem çocukluk çağında bu su çiçeği geçirildiği zaman bu hastalığa sebep olan mikrop sinirlere yerleşir ve ileriki dönemlerde vücut direnci düşünce aktif hale gelir ve hastalık oluşur. Tedaviyle hastalık belirtileri geçer. Fakat vücut direnci düşünce tekrarlama,vücut direncini düşüren en önemli etken aşırı üzüntü,kronik Depresyon gibi sinir sistemini zarara uğratan etkenlerdir. Bunun yanında vücut direncini düşüren diğer hastalıklarda ( diabet ..vs) bu hastalığın açığa alınmasına neden olur. Bunun için hastalığın tedavisinde hastalığa yol açan mikroba karşı yapılacak tedavinin yanında vücut direncini düşüren etkenlerde mücadele etmek gerekir. Örneğin; depresyonu olan hastanın tedaviye paralel bu durumunun düzeltilmesi gibi.

  Yukarıda da bahsettiğim gibi tedavide klinik tablonun ağırlığına göre ağızdan veya damardan mikroba karşı olan ilaçlar ve ağrıya yönelik tedavi yapılır.

  Tedavinin yanında en önemli yapılması gereken vücut direncini arttırmaya yönelik destek tedavisidir.Hastalığın tekrarlamaması için vücut direncinin arttırmak hastalığa yol açan mikrobun yok olması veya inaktif hale gelmesi gerekmektedir.Yazımda sık sık vurguladığım gibi moral ve vücut direncinin iyi olması bu hastalık için çok önemlidir.
  Zona Nedir
  Deride, sinirler boyunca, özellikle gövde, bacak ve yüzde birtakım ağrılı fiskelerin dökülmesiyle beliren, mikroplu bir hastalığa "zona" denir.
  2 Mayıs 2013
  #1
 2. Gece Yanığı Nedir Gece Yanığı Cevapları

soru sor

Gece Yanığı Nedir Gece Yanığı