FMF nasıl bir hastalıktır...

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, RocKmaNia üyesi tarafından 9 Ocak 2007 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: FMF nasıl bir hastalıktır.... FMF nasıl bir hastalıktır? Bu ilginç hastalık çoğu kez çocukluktan başlayarak düzensiz aralıklarla tekrarlayan yüksek ateş ile birlikte karın ağrısı,... Zayıflık bir hastalıktır. Hepatit nasıl bir hastalıktır ...

1. FMF nasıl bir hastalıktır?

Bu ilginç hastalık çoğu kez çocukluktan başlayarak düzensiz aralıklarla tekrarlayan yüksek ateş ile birlikte karın ağrısı, yan ağrısı ve diz veya ayak bileği eklemlerinde ağrılı şişlikler yapar. Hastayı çok rahatsız edecek ve doktorların apandisit sanmasına yol açabilecek kadar şiddetli yakınmalar 24-72 saat içinde kendiliğinden düzelir ve hasta tamamen sağlıklı bir hale döner. Aynı tablo birkaç hafta sonra geri gelir.

FMF “ailevi” bir hastalık mıdır?

Evet, FMF otozomal resesif tipte kalıtımsal bir hastalıktır. Otozomal olması nedeniyle cinsiyetimizi belirleyen kromozomlardan bağımsız (bundan dolayı da kadın ve erkeklerde hemen hemen eşit sıklıkta), resesif (çekinik) olması nedeniyle ancak hem annesi hem de babası hastalık genini taşıyanlarda görülür.

FMF hastalığının adındaki “Akdeniz“ nereden geliyor?

İlk önceleri FMF Ortadoğu kökenli musevilerde tanımlanmıştır, daha sonraları Türkler, Ermeniler ve Araplar da bu gruba katılmıştır. Böylece Akdeniz bölgesinde yaşayan insanların hastalığı olduğu düşüncesi doğmuştur. Günümüzde Akdeniz kökenli insanların dünyanın her köşesinde varolduklarını unutmayalım.

Ateş ve ağrıların nedeni nedir?

FMF hastalığı kanımızdaki akyuvarların içinde bulunan ve muhtemelen iltihap uyarıcısı etkenlere karşı frenleme görevi olan bir proteinin yetersiz görev yapmasından kaynaklanmaktadır. Bu yeni keşfedilmiş bir proteindir ve henüz adı bile kesinlik kazanmamıştır. Ateş yapıcı özelliği nedeniyle “pyrin”, Akdeniz bölgesinden ilham alınarak da “marenostrin” (Romalılar Akdeniz’e bu ismi vermişlerdi) beraber kullanılmaktadır: PYRİN/MARENOSTRİN. Bu proteinin yetersizliği sonucunda basit ve engellenebilecek bir iltihabi olay FMF hastalarında şiddetli bir ateş ile birlikte karın zarı (periton), akciğer zarı (plevra) ve eklem zarı (sinovya) iltihabı yapar. Hastanın ağrılarının nedeni budur (böylece peritonit, plevrit ya da daha yaygın adıyla plörezi ve sinovit olutur).

FMF kaç yaşından sonra görülür?

Hastalık çoğu kez 5-15 yaş dolaylarında belirti vermeye başlar, seyrek olarak daha erken ve daha ileri yaşlarda da başlayabilir. 40 yaşını geçmiş bir kişide FMF’in başlaması nadirdir.

Hastanın yaşı ilerledikçe ataklar hafifler mi?

Genellikle evet ama çok iyimser olmak mümkün değil.

FMF’in tedavisi var mıdır?

Evet koltisin isimli bir ilaç FMF ataklarının gelmesini çoğu kez engeller ya da daha seyrek ve hafif geçmesini sağlar. Bu ilaç ancak sürekli (yani her gün) kullanılırsa gerçek etkinliğini gösterir. Günlük dozu 1-2 mg’dır (günde 2-4 tablet). Türkiye’de “Colchicum Dispert” ve “Kolsin” isimleriyle satılmaktadır, her tablette 0.5 mg kolşisin bulunur.

Amiloidoz nedir?

Uzun yıllar tedavi edilmeksizin tekrarlayan iltihap atakları FMF hastalarının bir kısmının vücudunda “amiloid” adı verilen bir maddenin birikmesine yol açar. Amiloid maddesi FMF’de en çok böbreklerde birikir ve ağır bir hasar yapar, hastalar böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize ya da börek nakline muhtaç hale gelirler. Düzenli koltisin kullanan hastalarda amiloidoz hiç görülmemittir.

Koltisinin ne gibi yan etkileri var?

Kolşisin kullanan hastalarda seyrek olarak ishal ve gaz yakınmaları görülür. Eğer bu kişiler ilacı bir süre için daha düşük dozda alır ya da tümüyle ara verirlerse düzelirler. Süt ve süt ürünlerini azaltan hastalarda bu yan etkiler genellikle hafifler. Yan etkilerinden dolayı kolşisini kesmek zorunda kalan hasta sayısı çok azdır. Diğer yan etkiler (kaslarda iltihap, lökosit ve trombositlerde azalma, sperm sayısında azalma) ender görülürler. Kolşisinin kısırlık yaptığı kanıtlanmamış bir iddiadır. Amiloidoz riskinden tek uzaklaşma olanağı kolşisindir ve hastaların ilaca bağlanması gerekir.
    9 Ocak 2007
  2. FMF nasıl bir hastalıktır... Cevapları

3. çok tşkr ederim
    2 Temmuz 2009
  4. PaYLasım ıcın saoL ...
    17 Temmuz 2009
  5. Paylaşım için Teşekkürler...
    22 Ağustos 2009
  6. teşekkürler......
    22 Ağustos 2009
  7. ben doğma büyüme ankara yaşıyorum. doğuştan fmf hastasıyım. şuan 26 yaşındayım. 5 yaşıma kadar 4 kez apandis ameliyatı yapma teşsisikoydular klasik ama emin olamadıklarından dolay yapmaadılar. 5 yaşında hacettepe üniversitesi prf dr. şinasi özsoylu teşisi koymuştur. bu işin türkiye uzmanlığında tek kişi. şuan çok yaşlı olduğundan artık hastalara bakamıyor emekli oldu. ben devamlı cosişin kulladım düzenli bir şeklide fakat 2 sene öne amilodiyozu önleyemediler. 2 yıldır diyalize giriyorum. idral çıkışım var kilo çekmiyorlar fakat üre kratinim yüksek ve protein kaybından dolayı diyalize girmekteyim. türkiyede tek hasta benmişim bu şekilde doktorlarımın söylediği kadarıyla. şimdiki doktorum doç dr ali rıza odabaşı ve donç dr deniz ayladır. colsin hala kullanmaktayım. ağrılarıma gelince karnım ağrımıyor artık fakat çok nadir eklem ağrılarım oluyor. 2 yıl önce 4 günde bir şiddetli fmf atağı karın ağrısı gelmekteydi. ancak iğneyle ağrılarım diniyordu. remicet verdiler ama oda işe yaramadı. malesef diyaliz hastası oldum fmf yüzünden...
    8 Temmuz 2011
  8. fmf ; ilaçlarını düzgün kullanmadığında ileri seviyeye geçebilen ve ölümcülleşebilen kronik ,kalıtsal bir hastalıktır , türkiye de en iyi tedavi nerede sunuluyor?
    17 Eylül 2011
  9. bende çözemedim valla :D:muha:
    17 Eylül 2011
  10. Arkadaşlar bende yaklaşık 10 yıldır bu hastalığı çekiyorum, 10 gün kadar önce genel bir kontrol için gittim ve 24 saatlik idrar tahlilimde protein fazlalığı çıktı sanırım böbreklerim biraz problemli, doktor bana protein diyeti ve tansiyon ilacı verdi bu konuda bilgisi ve tavsiyesi olan varsa bekliyorum. tşk
    12 Aralık 2011
  11. herkeze iyi günler dilerim taha ben. bu hastalıkla 4 yaşında tanıştım babamda varmış ama nedense ağrı sızısı yok 53 senedir dediğine göre. İlk olarak ablamda görülmüş şikayetleri araştırınca babamda olduğu ve ona geçtiği dolayısıyla arkasından bende de olduğuna karar kılmışlar. Fmf ağrısını düzenli olarak ayda 2 3 kez geçiriyorum her ne kadar günde 3 tane kolsisin denilen ilaçtan içsemde şu anda yaşım 20 ilerisinden korkuyorum sürekli bi hapa bağlı kalmak bu hapın vücudumda nelere etki ediceğini m.ediorum ki duyduklarıma göre hapın vücuttan atılmayan kısmıda zararlıymış. Ne yazık ki türkiyede bu hastalık üzerine pek çalışma yapan doktor yok o yüzden tam bi sonuç elde edilmiyor daha doğrusu ilerisini kimse bilmiyor ne yazık.. Son olarakta yüce yaratan düşmanıma vermesin bu hastalığı atakları insanın canını çekiyo resmen yaşamayanada bunu anlatmak imkansız o daha da kötü ki kimse ne yaşadığını bilmiyor. Ömür boyu hap kullanmak zorundamıyım ? varsa bi bilginiz paylaşırsanız sevinirim. Sağlıklı günler dilerim herkese ..
    4 Şubat 2012
  12. Bende fmf hastasıym 6 yildr kolsısin kullanyorum 18 yasndaym. İlc kullanmaktan nfret ediyodum fakat basima geldi normalde bole seylere yorum yapmam ama sızleri kendm gbi gordum yazdklarinz skayetlerinz falan ayni. Ben omur boyu ilac kullanmak istemiyorum hele diyalize grmek hc istemiyorum. Kucukken hırcnlasarak ilaclarmi kullanmyodum annem orneklerini gorterdi korktm we bobreqimi kaybetmemek icn caba goşteriyorum.
    6 Şubat 2012
  13. arkadaşlar benim 3 yaşında oğlum var özellikle son 3 ay içerisinde her 15-20 güne yüksek ateşle doktora götürdüm tüm tahliller yapıldı. hiçbir enfeksiyon bulamadılar. (4 farklı hastaneye götürmüş olmama rağmen). en sonunda bir arkadaşımın tavsiyesiyle adını yeni öğrendiğim fmf tahlilini yaptırdım 21 gün sonra yani bugün sonuç çıktı. doktorumun dediğine göre tek gen de bu rahatsızlık varmış ama bunun teşhisini koymak için erken o yüzden korşisin kullanmayı şu aşamada önermedi. sonuç olarak demek istediğim şu: bu rahatsızlığı olan arkadaşlar hangi bölüme gidiyorlar ileri tetkik için önerebilecekleri en iyi hastane en iyi doktor hangisi yardımcı olursanız sevinirim. rahatsızlığı olanlar allah şifa versin şimdiden vereceginiz bilgiler için teşekkür ederim.
    11 Şubat 2012
  14. FMF ismi bile acayip,ama başa glen çekilr demek istmzdim ama krtuluş yok malesef.Ben 22 yşnda br anneyim çoçukluğumdan beri bu hastlığn pençesndeym 2005yılnda samsunda hastlığmın ismi kondu ve ankarada yaşıyorum tedavisi yksada ilacı vr bunada şukür hçdğlse kullanablcğm br ilaç var ablam taşıycı sadce ablam ve bnde ortya çktı fmf.ayrıca ikimiz fmf+gut hastasyz kolşn kullanyruz ve bn ayda yap trmak zorunda oldugm br iğnem var onu yaptryorum.Bu hastlığı çekenler bilir ağrılar nekadr şişdetli,bn kendi adma konuşuyorum ağrm olduğu zaman yeter artk ölmek istyorum diyorum düzeldkten sonra herşeyi unutyorum.Ben ynede herşeye şükrediyorum çok zor br sınavdn geçiyoruz.yedğmze içtğmize dkkat edcz Asittn uzak durcz.En önemlisi ilacımızı düzenli kullancz.ALLAH,herkese yrdm etsin.
    12 Mart 2012
  15. slm ben 25 yaşında fmf hastasym 14 15 yaşlarında karn agrıları çekiyordum her sefernde apandst teşhisi konuyordu sonunda 15 yaşında amelyat oldum ama zaman zaman ağrılar devam etti 19 yaşında ayak bileği ağrı ve şişme meydana geldi sonraki yıllarda özellikle yaz aylarnda ilerledi kusma ve ateş berabernde ataklar oluyordu ama bir teşhis koyamıyorlardi gitmedgm doktor kalmadı ordapediden cildiyeye kadar kullanmadgm ilaç iğne kalmadı ankarada gtmedigm hastanede kalmadı sonunda ankara üniversiteside prf. Dr. Murat Turgay teşhisi 4yıl önce koydu ozamandan beri kolsin kullanıyorum zaman zaman ayak bileğmde sişlik olsada hafif atlatyorum Allaha şükür bir ilaca ömür boyu bağlı olmak zor ama halimize şükür
    8 Ağustos 2012
  16. Ben otuz dört yaşndaym ve sekız senedr tedavı göruyorum nefrotık sendrum ve fmf hastalıgda var yenı ögrendm bunu bı senedr. Şu anda ùç cocugumdada cıkti fmf ben iyi bır hastanede tedavı almak ıstyorum cocuklarmla beraber lutfn yardmcı olun
    14 Eylül 2012
  17. benimde oğlum fmf hastası sekiz aylıkken teşhisi koydular şuan yedi yaşında arada atak geçiriyor alıştık artık ben atak geçirdiği zaman anlıyorum hastaneye götürüyorum bişey yapmıyolar tahlil yapıp gönderiyolar zaten çaresininde olmadığını biliyorum rabbim herkese şifa versin
    1 Ekim 2012
  18. Ben 17 yaşında biriyim.13 Yaşında FMF hastası olduğum tesbit edildi.İlacı kulklandığımda bazen azda ollsa(fakat bazen çok olabiliyor) kanlı diyare ile karşılaşabiliyorum.Ne yapmam gerekir?İlacı bırakmalımıyım yoksa bu kanlı diyareyi önlemek için başka bir ilaç mı kullanmalıyım?
    11 Mayıs 2013
soru sor

FMF nasıl bir hastalıktır...

Alakalı Aramalar:

1. efmef in tedavisi varmi