Fanusta balık nasıl beslenilir?

İsimli konu WH 'Soru Cevap' kategorisinde, Misafir üyesi tarafından 30 Eylül 2010 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Fanusta balık nasıl beslenilir?. fanusta balık bekleme hakkında bilgi almak istiyorum. su değiştirilirken musluk suyu kullanmanın zararı olur mu su kaç gün dinlendirilmeli kaç günde bir... Papaz Büyüsü Nasıl Yapılır Evlilik Büyüsü Nasıl Yapılır? ...

1. fanusta balık bekleme hakkında bilgi almak istiyorum. su değiştirilirken musluk suyu kullanmanın zararı olur mu su kaç gün dinlendirilmeli kaç günde bir suyu değiştirilmeli ve yem ne sıklıkla ne kadar verilmeli. bir tana balığım var ve fanusta. sürekli farklı yorumlar aldığım için tek bir yere sormak istedim şimdiden teşekkürler.
    30 Eylül 2010
  2. Fanusta balık nasıl beslenilir? Cevapları

3. değerli arkadaşım senin bu sorun üzerine bir çok siteyi gezdim okudum ve bu seçtiğim yazıyı sana yollamaya karar verdim çok daha fazla bilgilerde vardı hepsi dip not olarak mini bir akvaryumu öeneriyorlar çoğu çok şiddetli tepki gösteriyorlar bence sen bu yazıyı oku ve gel bir mini akvaryum al hayvancığı daraltma minicik faunusta :tamam:madem tek bir yer demişsin bende bir hayvansever olarak sana küçükte olda bir akvaryumu öneriyorum bizim zevklerimiz diğer canlıların zıdırabı olmasın ben olsam asla bir faunusa razı olmazdı gönlüm bu tıpkı kuşu kafese tıkmak kadar üzücü adi senin balıkların mutlu mutlu yüzsün...

Neden fanus veya kavanoz?

Balıklar, akvaryum hobisiyle uğraşan insanların hayatlarında çok şey ifade eder. Tabi ki bu herkes için geçerli genel bir kavram değildir.
    İnsanlar neden balık beslerler? Genel olarak; onlarla ilgilenirken stres atmak, onların yaşam evrelerine tanık olmak ve ‘’ dekor ‘’ olarak balık besleriz.
    Bu forumda, ‘’ Neden balıkları bir biblo gibi fanusta ve kavanozda yaşamaya zorluyoruz. ‘’ sorusuna cevap bulmaya çalışacağız. Tabi ki sizlerinde katılımıyla...
    Öncelikle fanus veya kavanozda genellikle hangi tür balıklar yaşatmaya çalışıyoruz. Ve bu balıkların ne gibi sorunlarla cebelleştiğini dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım.
    Fanus veya kavanozda yaşatmaya çalıştığımız balıkların başında Japon balığı gelir. Japon balıkları 13 – 36 cm arası boylara ulaşabilen ve 14 – 24 derece arası sıcaklıkta yaşayan balıklardır. Genel olarak serin sulardan hoşlanırlar. Isıtıcı bulunmayan akvaryumda da beslenebilirler. Doğaları gereği akvaryumdaki kumu ağzına alıp tükürme gibi bir huyları vardır. Fanus veya kavanozda genellikle güzel görünmesi için renkli taşlar kullanıldığı için balıklar bu yaradılış huylarından vazgeçmek zorunda bırakılırlar.
    Fanus veya kavanozda beslemeye çalıştığımız bir diğer balıkta Beta balığıdır. Beta balıkları 7 cm boya ulaşabilen ve 24 – 30 derece sıcaklıkta yaşabilen balıklardır. Herkes tarafından da bilindiği gibi labirent denen organları sayesinde havadan aldıkları oksijeni de kullanabilirler. ( tabi yaşadıkları su oksijen bakımından fakirse ) Bu özellikleri doğada yaşadıkları ortamda çok işlerine yarar. Kavgacı, asabi ve mağrur balıklardır. Seyir zevki açısından izlemesi en zevkli balıklardandır. Betalar fikrimce, Japon balıklarından daha da ‘’ bahtsız ‘’ balıklardır. Zaten bu ‘’ bahtsız ‘’ balıkların ömürlerinin büyük bir kısmı ya da tamamı plastik bardaklarda, kavanozlarda, fanuslarda geçer. Fanuslarda veya kavanozda asla canlı renklere sahip beta yetiştirilemez. Yüzgeçleri parça parça olur ve yüzgeçlerini bir yelpaze tamamen açamazlar. Fanusta veya kavanozda neredeyse hiç yüzmedikleri için akvaryumlara koyduğumuzda bir süre yüzdükten sonra ya dibe çökerler ya da benim betam gibi bir köşeye çekilirler. Fanusta ve kavanozda beslenen betalar çiftleşmek için enerji bulamazlar. Bulsalar bile genellikle çiftleşmeden sonra ölürler. Benim betamı akvaryumcudaki fanustan satın alıp, eve getirip de akvaryuma koyduğumda sevinçten çıldırmıştı ve hayatında yüzmediği kadar yüzmüştü. Tabi hayvan yüzmeye alışık olmadığı için bir süre sonra yoruldu. Şimdi ise gayet mutlu bir şekilde yaşıyor. Bu yazıyı yazarken gidip akvaryumun ışığını yakıp, balıklarımı ve bilhassa betayı seyrettim. Ne güzel bir yaratık yahu... Neyse konumuza geri dönelim.
    Genel olarak fanus ve kavanozda beslenen balıklar bunlar. Ama bunların dışında daha da uç bir şekilde, fanus ve kavanozda Colisa lalia ( cüce gurami ), corydoras ( çöpçü ) vs. ve bunun dışında bitki bile yetiştirmeye çalışanlar var.
    Fanusun bombeli yapısı ışığı kötü bir biçimde kırıyor ve balığın dışarıyı görmesini engelliyor. Balık devamlı huzursuz oluyor ve strese giriyor. Ayrıca fanus veya kavanozda su değişimi çok sık olacağından biyolojik denge diye bir şey söz konusu bile olamaz. Bilindiği gibi biyolojik denge olmaması ve stres balıklar için hastalık ( mantar, kuyruk çürümesi, beyaz benek vs... ) ve dolayısıyla ölüm demek... Ayrıca fanus veya kavanozda hasta bir balığı iyileştirmek neredeyse imkansız...
    Bir canlıyı hiç memnun olmadığı bir yerde tutmak tam bir vicdan meselesi... Bir balığı fanus veya kavanozda yaşamaya zorlamak, bir insanı 3 metrekarelik bir yerde tutmak gibi bir şey... Yani bir nevi hücre...
    Aşağıdaki resimleri aldığım sitede, resimleri yollayan şahısa da benzeri bir yazı yazmıştım. Zaten resimleri yayınlayan sitenin tasarımını değiştirip, güncelleme yapmışlar ve bu resimleri kaldırmışlar. Ama ben bu resimleri kaydetmiştim. Onları sizlerle paylaşacağım.
    Benim diyeceklerim bu kadar... Bu yazıyı yaklaşık 2 saatte yazdım. Bu yazıyı okuma zahmetinde bulunanlara teşekkürler. Lütfen sizlerde bilgilerinizi ve görüşlerinizi belirtin. Farklı görüşte olanlar varsa lütfen sizlerde görüşlerinizi belirtin ki, bir şeyler tartışalım. Bana göre, tartışma insanı geliştirir.
    Burada kimseye akıl vermek niyetinde değilim. Zaten o kadar akıllı ve ya bilgili de değilim. Ama bu güzel canlıları fanus yerine, 20 – 25 milyon verip ufak da olsa bir akvaryum alıp balıkları burada yaşatmak balıklar kadar sizi de sevindirecektir. Ama derseniz ki; ‘’ Ne yapacağım akvaryumu, balığı fanusta beslerim. Ölürse de, zaten balıklar ucuz yenisini alırım. ‘’ diye. O da sizle ve vicdanınız arasındaki ilişkidir. Belki hoyrat bir eleştiri olacak ama, bakamayacaksan bu hobiden vazgeçeceksin...
    Son olarak, balıklarda onlara bahş edilen bir can taşıyorlar. Bunu acitasyon yapmak için söylemedim, gerçekten böyle düşünüyorum.
    bana hak vereceksiniz...
    Sağlıcakla kalın...

Kuyruk Erimesi (Flossenfäule)

Kuyrukta beyaz cerceve icerisinde dökülmüs kuyruk. Erimeye Baslamis, kanli Kuyruk dökülmesi.

Lymphocystis Hastaligi

Acikca görülen 0,5 - 1 mm büyüklügünde pul kabarmasi.

Ic Hastaliklari ve Böbrekte enfeksiyon Hastaligi

Balikta Sismis,mat gözler,deride matlik,karinda sislik. Baligin ic organlarinin bakteri sonucu rahatsizligini Gösterir.

Bakteri enfeksiyonu

Deri altinda beyezliklar.

Oodinium Hastaligi

Deride gri noktaciklar.

Çapa Solucani ( Ankerwurm Larnaea )

Beyaz yüzgecte bulunan bir hastalik, beyazligin en uc kismi catal bicimdedir.

Deri kanseri ( Karpfenlaus Argulus )

Deri altinda yassi form almis kanser timörleri. Noktaciklar halinde kanamalar.

Erythrodermatitis Hastaligi

Beyaz bir cember icinde,kanli baligin sirt tarafinda bulunan oldukca derin bir delik.

Bakteriyel Solungac hastaligi

Ani Su degisimlerinde yumusak su rahatsizligi

Ani su degisimlerinde baligin solungac kisimlari kizarir, bu suda bulunan zehirli madderin bir göstergesidir.
    30 Eylül 2010
  4. çok güzel olmuş teşekkürler
    30 Eylül 2010
  5. rica ederim :)
    30 Eylül 2010
  6. bende çok istiyorum balık beslemek ama bakamam gibime geliyo ölürlerse çok üzülürüm ben
    30 Eylül 2010
  7. bende ablama alıcaktım bu bilgiler için teşekkür ederm :)
    30 Eylül 2010
  8. ya benim 2 tane balığım var cinslerini bilmiyorum. yarın sorucam. ya beta ya da japon. her neyse annem balıkların suyunu temizlerken balığın birini lavaboya düşürmüş. neyse sonra geri fanusun içine koymuş. balığa bi baktım hem biraz yamuluyor hem de suyun dibine inemiyor. çok korkuyorum ölücek diye. nasıl iyileştirebilirim bilmiyorum yardım edebilir misiniz? ve dersimi aldım artık balık falan almicam sonra çok üzülüyorum ölünce. :(
    16 Ocak 2012
  9. Ellerine saglık Y@z Y@ğмυяυ ...
    ama benimde fanusta balıgım vardı her öldügünde aldım besledim hepside öldü fanusta olmuyo en iyisi akvaryum ...
    29 Ocak 2012
  10. evet en iyisi akvaryum balıklar daha uzun yaşıyor.
    13 Mart 2012
  11. fanusta japon balığı beslenilir üstelik fanusta renkli çakıl taşları olmalı normal çeşme suyuda ol bilir bir tencereye su koyup suyu 2 gün dinlndirdikten sonra değiştir günde 2 gün değiştir 2 gün aynı su ile olsun yemini ufalayrak ver eski suyundan 1 miktar ekle
    26 Mart 2012
  12. bende fanusta besledim fazla yaşamadı :( çok yem vermeyin sisip ölür yazın 4 günde kışın 1 haftada suyunu değiştirin her gün yem verin ama suyunu değiştirdiğiniz gün yem vermeyin
    8 Temmuz 2012
  13. yazınız için teşekkürler...
    ben de fanusta balık besliyordum ama benim ki tam olarak fanus değil. genişliği 25 cm yüksekliği 30cm civarında bir dikdörtgencam . balıklarım 4 gün yaşadı.. ama neden? zavallı balıklarım :( çeşme suyu koyuyordum, sularımız gitti, ertesi gün geldi. bende balıkların suyunu değiştireyim dedim.. su nasıl bi suysa, kabarcıklı falan :/ balıklar dibe iniyor, sonra kendilerini bırakıyorlar su onları yukarı çıkartıyor.. anlamadım oyun yapıyolar sandım :( sonra gittim yarım saat sonra geldim ve ölmüşlerdi... çok üzüldüm :'( sular gittiği için mi böyle oldu anlamadım, gelen su ilalımıyd acaba ? çok kabarcıklıydı, balıklar dibe inmekte zorlanıyorlardı.. anlayamadım :( bilemedim ben böyle olacağını.. çok üzüldüm... 4gündür gayet iyilerdi.. keşke değiştirmeseydim sularını, bilemedim bilemedim.. o su onları öldürdü!
    16 Temmuz 2012

14. Bence de en iyi akvaryum çünkü fanusta çok daralıyor balık benim en fazla 3 ay yaşayabiliyorlar ama bir tanıdığımın akvaryumu yaklaşık 1 yıldır iyi durumda.
    27 Temmuz 2012
  15. bende yeni bir japon balığı aldım fanusta beslemek için . Akvaryumcu abi günde bir kere yemini ufalayarak ver dedi . Suyunu değiştirmek için ise yarısı bardakla boşalt yeni dinlendirilmiş su ekle dedi . Bende bunları uygulamaya çalşıyorum . Ayrıca fanusum içinde süs (taş ve yapma ağaç) verdi . Bende balık almadan önce hep araştırdım nasıl beslenilir , yemi nasıl verilmelidir , suyu nasıl değiştirilmelidir diye hep araştırdım ama mantıklı bir sonuca ulaşamadım... en iyisi balık beslesenizde beslemesenizde bir akvaryumcuyla konusmak ... Yardımcı olduysam ne mutlu bana =)
    3 Ağustos 2014
soru sor

Fanusta balık nasıl beslenilir?

Alakalı Aramalar:

1. fanustaki balıkların suyu kaç günde bir değiştirilir

,
  2. kavanoz balıklarının bakımı

,
  3. fanusta bakilan japon nalığına ne verilebilir

,
  4. kavanozda bakılan balık yemi ne kadar aralıkla verilir,
  5. kışın fanusta balik nasil beslenir,