Eski İstanbul Efsanesi

İsimli konu WH 'Genel Sohbet' kategorisinde, chasbi_1015 üyesi tarafından 8 Nisan 2007 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Eski İstanbul Efsanesi. [IMG] Efsaneye göre, İstanbul’un altı birbirine bağlı tünellerle kaplıymış. Hatta bu dehlizlere Yerebatan Sarayı’nın gizli bi yerinden de giriliyomuş ve... istanbul efsanesi meğer gercekmiş ! > Eski Istanbul Halkı ve Istanbul ...

1. [​IMG]

Efsaneye göre, İstanbul’un altı birbirine bağlı tünellerle kaplıymış. Hatta bu dehlizlere Yerebatan Sarayı’nın gizli bi yerinden de giriliyomuş ve tünel denizin dibinden devam edip taaa Kınalıada’ya kadar gidiyomuş. Tüneller Kapalıçarşının altından da geçiyomuş taabi. Hatta şu an, Çarşı’nın gizli tutulan bi yerinden girilebiliyomuş bu tünellere. Buralarda yemek takımı üzerine çalışan gümüş kaplama atölyeleri varmış. Yerin dibindeki yere ruhsat verir mi belediye? Heepsi kaçakmış bunların. Çalışanlara da işe başladıkları gün, dehlizlerden kimseye bahsetmeyeceğine dair Kur’an’a el bastırılıyomuş.
    Tüneller çarşının altından başka yerlere doğru da gidiyomuş ama buraları kullanmak kesinkes yasakmış. Bi keresinde biraz Kolomb ruhlarından, çokça da hazine meraklarından, (çünkü hep, “ilerler hazinelerle dolu o’lum” geyiği yapılırmış bu atölyelerde) üç-dört işçi çocuk denemiş ilerilere gitmeyi.
    Dehlizler labirent gibiymiş. Çocuklardan sadece biri geri dönmeyi başarmış, diğerleri yollarını bulamayıp tünellerde kaybolmuş. Dönen çocuk da (Allah muhafaza) aklını oynatmış. Çünkü ileriki kısımlar, iskeletlerle, insan boyunda böceklerle, farelerle filan doluymuş. Bu çocuk bi daha hiç “yeryüzüne” çıkmamış. Büttün gün dehlizlerdeki atölyelerde filan dolaşıyomuş, kim ne verirse onu yiyip, gece de artık ner’de sızarsa or’da uyuyomuş. Arada da yine tünellerin ilerilerine gidip bi’kaç gün kayboluyomuş ortalıktan. Döndükten sonra hiç bi’şey yiyip içmeden ööyle bi noktaya bakıp duruyomuş günlerce.
    8 Nisan 2007
  2. Eski İstanbul Efsanesi Cevapları

3. Biraz abartılı geldi ama tüneller olabilir
    8 Nisan 2007
  4. Alıntı yaptım zaten bilmiyorum doru mu değil mi nette gezerken çıktı karşıma
    8 Nisan 2007
  5. cocugun hikayesini bilmem ama istanbul da bir yer alti sehri oldugunu bir cok yerde okudum hatta cogu filmlere konu oldu sagir oda dizide bile var ama ne kadar gercek tabi orasini bilemem tskler paylasimin icin
    8 Nisan 2007
  6. Ben de okudum çoğu şeyi ama bu bana çok garip geldi wh de belki bilenler olur diye düşündüm o yüzden bunu açayım dedim.
    8 Nisan 2007
  7. ist de yere batan sarnıcı. suihtiyacını gidermek için eskiden yapılmış yere batan sarayı var.benim bildiklerim.birde galatada metro tüneli var. buda dünyanın en eski metrosu.
    9 Nisan 2007
  8. ahsabi napıon yaaa korktum yaaaa hangi siteden aldın özelle söölesene saol dostum
    9 Nisan 2007
  9. Blactaht walla kardeş hatırlamıym nette gezerken buldum başka da bi bilgi yoktu bunla ilgili kusura bakma
    9 Nisan 2007
  10. çok güzel saol
    9 Nisan 2007
  11. Sen de sağol dostum
    9 Nisan 2007
  12. tüneller doğru var ama hikaye biraz saçma geldi yinede paylaşım için teşekkürler
    8 Mayıs 2007
  13. Huzun abla sanki bana da biraz saçma geldi. Pek de inandırıcı gelmedi. Sen de sağol abla.
    10 Mayıs 2007
  14. güzel hikaye ama pek inandırıcı gelmedi
    13 Mayıs 2007
  15. saolasın ;)
    4 Haziran 2007
  16. paylasım icin tsk..
    4 Haziran 2007
  17. bende tüneller olduğunu biliyorum ama hikaye gerçekten de pek inandırıcı değil...ama gerçek payıda olabilir...teşekkürler..
    5 Haziran 2007
  18. ya ben aslında biraz tırstım.. Bizim oturdumuz yerdede tünel olmasın??
    6 Kasım 2010
  19. O dehlizlerden birinin girişide İstanbul Erkek Lisesindedir. Gördüm girdik 5 yılımız geçti o okulda.
    9 Kasım 2010
  20. berbat irenç
    15 Şubat 2011
  21. nette gezdim dolandım böyle abartılı bir hikaye duymadım.hatta bunu uydurduğuna dair şüphelerimde yok değil ama şu çocuk kısmı iyi olmuş ödevim için bunu kullansam hoca beni dövebilir bile
    5 Ocak 2013
soru sor

Eski İstanbul Efsanesi