Eşcinsellik tedavi edilebilir mi?

İsimli konu WH 'WH Haber Bülteni' kategorisinde, e*s*r*a* üyesi tarafından 20 Şubat 2009 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Eşcinsellik tedavi edilebilir mi?. Eşcinselik günümüzde bir hastalık olarak kabul edilmiyor ama yeni iddia bunun tam tersi... Eşcinsellik tedavi edilebiliyor... Özgür bir tercihin mi yoksa... Doku reddi tedavi edilebilir mi? Aşırı Kıskançlık Tedavi Edilebilir Mi? ...

1. Eşcinselik günümüzde bir hastalık olarak kabul edilmiyor ama yeni iddia bunun tam tersi... Eşcinsellik tedavi edilebiliyor... Özgür bir tercihin mi yoksa çocuklukta yaşanan travmaların sonucu mu olduğu hálá tartışılan eşcinseliğin tedavi edilebilir bir hastalık olduğu ve pek çok kişinin psikoterapi sonucu eşcinsel eğilimlerinden vazgeçtiği iddia edildi. ABD’de uzun yıllar Eşcinsellik Üzerine Ulusal Araştırma ve Tedavi Birliği NARTH’ın başkanlığını yürüten Dr. Joseph Nicolosi’nin Türkçe’ye de çevrilen "Erkek Homoseksüeller İçin Onarım Psikolojisi" isimli kitabı, eşcinselliğin nasıl tedavi edilebileceğini anlatıyor. Türkiye’de de eşcinselleri tedavi etmeyi amaçlayan klinikler mevcut. ERKEK HOMOSEKSÜLELLER İÇİN ONARIM KİTABIHiç kuşkusuz eşcinsel gruplar yahut kendilerini sadece eşcinsellerin insan haklarından sorumlu görenler bu fikre müthiş tepki gösteriyor ama Türkçe’ye yeni çevrilen "Erkek Homoseksüeller İçin Onarım Psikolojisi, Yeni Bir klinik Yaklaşım" isimli kitap (Çeviren: Ebru Morgül, Kaknüs Yayınları), konuyu bir kez daha gündeme getirdi. Üstelik, kitabın yazarı öyle bir çırpıda bir kenara bırakılabilecek bir isim de değil. Dr. Joseph Nicolosi, uzun yıllar ABD’de Eşcinsellik Üzerine Ulusal Araştırma ve Tedavi Birliği NARTH’ın başkanlığını yapmış, şimdi de Kaliforniya’daki Thomas Aquinas Psikoloji Kliniği’ni yönetiyor. TEDAVİ OLMAK İSTİYORLARDr. Nicolosi, "Homoseksüel olduğu halde ’gey’ etiketini ve bu etiketin ima ettiği her şeyi reddeden erkekler" var" diyor. Yani? Yanisi basit, tedavi olmak istiyorlar. ABD, Avrupa ve şimdi sıkı durun, Türkiye’de bu amaçla kurulmuş klinikler var. Bu kliniklere başvurarak, hetoroseksüel kimliğe kavuşmak istediğini söyleyen kişiye, bir dizi psikoterapi yapılıyor, daha sonra grup tedavisine alınıyor. "İlk grup toplantısında" diyor Nicolosi, "Gey olmayan homoseksüel erkeklerin çoğu, kendileriyle aynı mücadeeyi paylaşmakta olan diğer erkeklerle daha önce hiç oturup konuşmamışlardır." Bunlardan birisi, terapistin "Neden gey olmak istemiyorsun" sorusuna şu cevabı verecektir: "En önemli nedenlerinden biri, evlenip çoluk çocuk sahibi olmayı gerçekten çok istiyorum. Gey yaşam tarzının sonunda insanı yalnızlığa götürdüğünü biliyorum." BEN GAY DEĞİLMİŞİMDoğal olarak burada, psikiyatri tarihindeki temel bir olgudan da söz etmek gerekiyor. Geçtiğimiz yüzyılın önemli bir bölümünde, eşcinsellik, "kişilik bozukluğu" olarak kabul görüyordu. Ancak, 1973’te Amerikan Psikiyatri Derneği (APA), 1990’da ise Dünya Sağlık Örgütü (WHO), eşcinselliği ’psikiyatrik bir bozukluk’ sınıfından çıkardı. Ama, terapi sürecinden geçen eşcinsellerden birisinin şu sözü söylediğini de hatırlatalım: "Uzun yıllar gey olduğumu sandım. Sonunda anladım ki gerçekte ben gey değil, homoseksüellik problemi olan heteroseksüel bir erkektim."
    20 Şubat 2009
  2. Eşcinsellik tedavi edilebilir mi? Cevapları

3. dielim adamı tedavi ettin..
    şanzumanı nasıl toparlayacan..
    contalar gevşemiştir..
    20 Şubat 2009
  4. adam tedavi olduktan sonra bidaha böyle şeyler için contayı kullanmayacağından zamanla toparlar..eğer aktif idiyse zaten sorun yok..;)
    20 Şubat 2009
  5. bu konuda çok şey söylemek istiyorum ama elim kolum bağlı pekte bişey diyemiyoum ama arkadaşlar bunun tedavisi vs varmıdır gerçekmidir bilemem ama isteyen insan gerçekten kurtulur sen nasıl anlıyacaksın diyebilirsiniz belki ama emin olun kendini eşcinsel zannedipte aslıda olmayan çok isan var bunun sebebide yanlış arkadaşlıklıar ve özendiren medyadır bence ve kesinlikle bu sorunu ergenliği bitirmeden çözemeye çalışın
    7 Nisan 2009
  6. PayLaşım için TşkLer..
    26 Nisan 2009
  7. gayları tedavi eden kliniklerin adlarını biliyormusunuz ?
    31 Ekim 2010
  8. ben de erkeklerden hoslanıorum ama bu durumdan kurtulmak istiyorum be bunu başarıcam:agla:
    3 Kasım 2010
  9. Homoseksüel eğilimler ile ilgili pek çok şey söyleniyor ve her kafadan bir ses çıkıyor, herkes kendi kültürü, dini inançları, eğitim düzeyi ve bilgi seviyesi dahilinde birşey söylüyor ve bir görüş ayrılığı mevcut bu apaçık bir gerçek. Ama tüm bu tartışmalar konuya son noktayı koymuyor. Çünkü ortada bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek yok. Yani bilim insanlarının söylediklerini ciddiye alan,dünyadaki herşeye pozitif bilimler çerçevesinden bakan ve dini hassasiyetleri az olan insanlar homoseksüel eğilimleri doğal kabul ediyor. Öte yandan daha geleneksel yaşayan, adetleri, gelenekleri ve dini inançları nedeniyle daha konservatif düşünen insanlar ise homoseksüel eğilimlerin normal olmadığına inanabiliyor. Sonuç ise bir kaos yani durum net değil, bir kargaşa ve karmaşıklık var.
    Homoseksüeller ve homoseksüelliği savunanlar bu durumun doğal ve değiştirilemez olduğunu savunurken, heteroseksüel ve daha muhafazakar insanlar da homoseksüelliği bir hastalık olarak görüp, tedavi edilmesi gerektiğine inanıyorlar.
    Homoseksüel eğilimlerini kabullenemeyen insanların yeterince dürüst ve cesur olmadıklarına inanılırken, kendi gerçeklerini kabul etmeyen bu insanların yalan bir hayat ve yalan bir kimlik yaşadığına ve en nihayetinde bu eğilimlerinden kurtulamayacağına ve kendini kabul etmek zorunda kalacağına inanıyorlar.
    Olaya farklı açılardan bakmak gerek, bir defa madem bilime inanıyoruz, akıl yoluyla herşeyin çözülebileceğine inanıyoruz, şu gerçeği kabul edelim, homoseksüellik APA'nın tanı listesinden çıkarılmış olabilir ancak konu ile ilgili literatürü tarayacak olursanız, homoseksüelliğin doğuştan kazanıldığını, genetik ya da hormonal olduğunu, insanların bu şekilde doğduğunu söyleyen ve bunu tartışmaya ve kafa karışıklığına, soru işaretlerine yer bırakmayacak şekilde bilimsel olarak ispatlamış bir makale yoktur. Randomize klinik kontrollü çalışmalar yapılıp da homoseksüellik bilimsel olarak henüz kanıtlanmamıştır, henüz kanıtlanmamıştır diyorum belki de bir gün birşeyler bilimsel olarak kanıtlanacaktır ve bir grup haklı çıkacaktır ancak henüz doğruluğu ispatlanmamış bir konuda kesin fikirler yürütmek akıllıca değildir. Bilime bu kadar önem veriyorsak homoseksüelliğin kanıtlanmış bir temeli olmadığını açık yüreklilikle kabul etmek gerekir.
    O zaman insan her konuda olduğu gibi seçme hakkına sahiptir, yani homoseksüelliği kabul etmek ya da etmemek de bir seçimdir. Kendi entelektüel birikiminize göre eşcinsellik normaldir dersiniz ya da normal değildir dersiniz. Bu konuda bir sıkıntı yok.
    Hatta homoseksüel eğilimi olan insanlarda bu seçimi yapma hakkına sahiptirler. "Ben eşcinsel eğilimlerimle yaşamaktan mutluyum, bundan huzursuzluk duymuyorum" diyen eşcinseller olacağı gibi "ben eşcinsel eğilimlerimden rahatsızım, bu durum beni mutsuz ediyor ve değişmek istiyorum" diyen eşcinseller de vardır. İnsanların özgür seçim yapma hakkı vardır. Kimsenin "Eşcinseller hastadır" deme hakkı olmadığı gibi, "eşcinsel eğilimlerimden rahatsızım" diyen eşcinsellere, ama bu senin gerçek kimliğin, bu değişemez, bunu kabul edip ona göre yaşamalısın diyen insanların da bunu söylemeye hakkı yoktur. O zaman geriye şu kalıyor, insanlar kendileriyle ilgili kararları kendileri vermelidir, bir başkasının sen busun ya da sen şusun deme hakkı yoktur. Sonuçta dünya denilen yer muazzam bir belirsizlik yeri, dünyadaki olayların ne kadarını çözebilmiş ki insanoğlu, ne kadar net bilgiye ulaşabilmiş bugüne kadar, dünyayı ve yaşamı ne kadar anlayabilmiş, ne kadar bilgi biriktirebilmiş bugüne kadar, insanın aklıyla kavrayamadığı pek çok şey var bu dünyada, bugün kesin gözüyle bakılan bilimsel bir bulguya yarın " aaa, yanılmışız işin aslı öyle değilmiş" diyebiliyor insanoğlu.
    Nedeni kesin olarak, henüz belirlenememiş olan homoseksüel eğilimler konusunda seçim yapma özgürlüğüne sahibim ve yürümek istediğim yolu ben belirlerim. Tüm bunları homoseksüel eğilimleri olan ancak bunu bir rahatsızlık olarak gören birisi olarak yazıyorum. Evet, homoseksüel eğilimler, kontrolünüz dışında oluyor, bu dürtüleri kontrol edemediğiniz için de normal olduğu yanılgısına kapılabiliyorsunuz, ancak homoseksüel eğilimler tek bir şekilde gelmiyor size, pek çok ruhsal bozukluk ile birlikte geliyor, bunlar kendini değersiz hissetme, kendini aşağılama, kendini diğerlerinden farklı görme, babayı ve diğer erkek figürlerini reddetme, erkekleri aşağılama ya da aşırı idealize etme, özgüven eksikliği, kendine, başkalarına ya da dünyaya karşı nedensiz bir öfke duyma, bu öfkenin ilişkilerinizi ve hayatınızı olumsuz etkilemesi, sürekli haksızlığa uğradığınızı hissetme, sürekli bir adalet arayışı, gibi pek çok şey, tüm bu hisleri eşcinsel erkeklerin büyük kısmı yaşamıştır. Ama şunları da yaşamışlardır, hep bir erkek gibi olmak istersin, hep seni seven ve seni destekleyen bir baba varlığına ihtiyaç duymuşsundur, böyle bir baba olmadıysa seni onaylayan, seni destekleyecek bir erkek arkadaş ihtiyacı duymuşsundur, hep diğer erkek çocukları gibi paylaşımda bulunabilmek istersin, onlarla birlikte maç yapmak istersin, onları uzaktan seyretmeyi kendine yediremezsin, diğer erkek çocukları gibi huzurlu olmak istersin ama nedenini bilmediğin bir biçimde daha çocukken kendini öteki hissedersin ve izole yaşamak ağırına gider, diğer erkekler gibi kendine güvenmek istersin, diğer erkekler gibi baba olmak ve bir aile kurmak istersin, yani bir erkek olmak istersin ama bir tarafın seni engelliyordur, kontrol edemediğin, kontrol edemeyeceğini düşündüğün ve nihayetinde kontrol edilemeyeceğine inandığın ya da inandırıldığın eşcinsel dürtü ve eğilimlerin seni hep engeller. Bu engelleri aşmak için bir adım atmadığında zaten o hayal ettiğin yaşamı baştan kaybetmişsindir ama bir adım attığında en azından tüm bunlara sahip olma olasılığına sahip olursun yani risk alırsın, bu riski almak da bir seçimden ibarettir.
    Evet ben homoseksüel eğilimleri olan bir erkeğim, kendimi bu şekilde tanımlıyorum, kimse "kendine karşı dürüst değilsin, kendi gerçeğini kabul etmiyorsun, eninde sonunda mutsuz olacaksın" demesin bana ve benim gibi düşünenlere, ben bu eğilimleri anlamlandırmaya çalışırken mutluyum ben bu yolda olduğum için mutluyum, bir gün bir aileye sahip olma olasılığım olduğu için, bir gün bana baba diyecek bir çocuğum olma olsalığından dolayı mutluyum. Ben böyle bir mücadeleyi seçtim hayatta ve başarılı olacağıma dair sonsuz bir inancım var, içimde en ufak bir soru işareti yok. Bu eğilimlere neden olan altta yatan başka kişilik sorunları var, kendinizi bir an için objektif bir biçimde değerlendirin, kendinize kuşbakışı bir bakın, bir takım kimlik ve kişilik problemleriniz olduğunu, bunları çözümleyemediğinizi bu çatışmaların hem sizi mutsuz ettiğini hem de cinsel kimlik karmaşasına neden olduğunu ve diğer erkeklerin ilgisine, sevgisine, onayına ve desteğine olan ihtiyacınızı cinselleştirdiğinizi ve erotize ettiğinizi siz de benim anladığım gibi anlayacak, benim fark ettiğim gibi fark edeceksiniz ve benim hissettiklerimi hissedeceksiniz ve huzura doğru bir adım atmış olacaksınız. Denemeden bilemezsiniz ve denememek ve kabullenmek emin olun kolayına kaçmaktır, kolay yolu seçmek ve risk almamaktır.
    Benim düşündüğüm gibi düşünen ve hissettiğim gibi hisseden, eşcinsel eğilimlerini anlamlandırmak ve çözmek isteyen arkadaşlar olduğunu biliyorum.
    Herkese kendi yolunda huzur ve mutluluk diliyorum.
    27 Ocak 2012
  10. arkadaşlar ben bursadan burak.Bu hisler ben de belirdiğinde başta önemsemedim.Hatta başta kabullendim ve zamanla geçeceğini düşündüm.Derslerim iyiydi ve popüler bir insandım.Ancak kimsenin beni sevmediğini düşünüyordum ve Dünya'ya ve diğer insanlara öfke duydum.Nedenini bilmediğim bir şekilde bu hisler içime geliyordu ve benim belki de bu Dünya'da en çok sevdiğim şey olan ders çalışmamı engelliyordu.Bu durum 2 ay kadar sürdü.Ailem bu duruma çok üzülüyordu.Arkadaşlar ben şunu söyleyeyim son 1 seneye kadar benim başıma böyle birşey hayatım boyunca hiç gelmemişti.Kendimi 100'de 100 erkek hissediyordum.Ancak 17 yaşımda burum başıma geldi.Evet bu durumu ben ilk başlarda kabullendim ve bu duruma bir kılıf uydurmaya çalıştım ama daha sonrasında bu hislerle sürekli mücadele ettim dostlar.Aradan bir sene geçti ve şimdi ben 18 yaşındayım ve üniversite sınavına hazırlanıyorum.Arkadaşlar ben bu durumu şöyle yorumluyorum:Bu bana YÜCE ALLAH tarafından verilmiş bir imtihan.Ve ben bu imtihanı üniversite sınavını kazanmak istediğim gibi kazanmak ve tıpkı eskiden olduğu gibi tam erkek olmak için mücadele ettim ve ediyorum.Benim tavsiyem arkadaşlar bu hisleri eğer sonradan hissetmeye başladıysanız sonuna kadar mücadele edin.Arkadaşlar ben 1 yıldır mücadele ediyorum ve hisler geldiğinde ben bunlarla hiç yılmadan mücadele ediyorum.Bu imtihanın bize Allah tarafından verildiğini sakın untmayın arkadaşlar ve sakın yılmayınŞunu da eklemeliyim ki bu durumun altında kesinlikle başka nedenler var.Ben burumun kendimde görülmesini aşırı asosyal olmama ve toplum içerisinde kendi davranışlarımı kontrol edemeyip kendimle dalga geçilmesinden dolayı ve babamın beni küçükken çok azarlayıp benim yaptığım yanlış davranışları düzeltmesi gerekirken bana küfür etmesi beni insan içinde rencide etmesine bağlıyorum.Arkadaşlar bu durumun altında bu gibi nedenler yatıyor olabilir ve siz mücadeleye bu gibi durumları düzelterk başlarsanız çok daha iyi sonuç alırsınız.Arkadaşlar insanlardan kormayın ve hedeflerinize doğru korkmadan ilerleyin.Sakın pes etmeyin ve bu duyguların sizi ele geçirmesine izin vermeyin.Bunun için çok çalışın ve hayat mücadelesini sakın bırakmayın.BİZ sonuna kadar erkeğiz.ARKADAŞLAR ALLAH'A EMANET OLUN.
    13 Şubat 2012
  11. Evet bende kısa bir hikayemi anlatacağım en azından kafanıza insanlar neden böyle oluyor diye düşüncelerden kurtulursunuz. Lütfen o insanları kötülemeyin anlatacağım olaydan sonra belki bakış açınız değişecektir. Şöyle başlayayım 7-8 yaşlarında idim belki daha ufak, kendimden yaşça büyük bir komşu abi vardı 17-18 yaşlarında. o yaşlarda bir çocuğun cinselliğin c sini dahi bilmediğini tahmin edersiniz, işte bu komşu abi bana defalarca cinsel istismarda bulunuyordu beni korkutup ailene söylersen seni öldürürüm diyor ve benim o yaştaki küçük bedenimi kendi kötü emelleri için kullanıyordu bu zamanla bende normal bir olay gibi gelmeye başladı taaki 13-14 yaşıma kadar. Ama bu olay benim kafamda o kadar iz bırakmış oldu ki bu izi ömür boyu taşır oldum, 29 yaşıma kadar hiç bir kadınla ilişkiye giremedim girmek istedim fakat ya olmazsa diye hep çekindim. Hayatımda ilk defa bir kumar oynadım, evlenmeye karar verdim. bu evlilik ya benim hayatımı düzeltecekti yada daha kötü bir duruma düşecektim. Bir çok defa bu durumumu kabullenmeyip intahar etmeyi dahi düşündüm. Evlemeye karar verip bana uygun bir kızla tanıştım. hala çekinceleirm vardı taaki o kızın elini tutuncaya kadar, elini tuttuğumda içimde farklı hislerin olduğunu farkettim. Evet ben gay veya her neyse ondan birisi değilmişim dedim kendime, evlendikten sonra eşimle mutlu bir evlilik geçiriyoruz çocuklarımız oldu. Siz de bu durumdaysanız eğer sizlere tavsiyem şu olacak,gidin cesaretinizi toplayın ve bir kız ile tanışın ve elinden sıkıca saatlerce tutun, gerisi zaten geliyor. Ön yargılarınızıdan kurtulmanız dileğiyle , Saygılarımla,
    10 Mayıs 2013
  12. bay saklı kalsın bende eşcinselim ve dün bir kıza evlenme teklifinde bulundum çok şükür ki o benim durumumu bilior...ama bi yandan da iki gündür elimde olmadan aglıyorum çünkü sevgilimi bıraktım onu düşününce...
    3 Haziran 2013
soru sor

Eşcinsellik tedavi edilebilir mi?

Alakalı Aramalar:

1. gaylık geçermi