Emziren anneler ne yemeli

İsimli konu WH 'Kadın Hastalıkları Ve Sorunları' kategorisinde, göz_yaşı üyesi tarafından 2 Haziran 2010 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Emziren anneler ne yemeli. Emziren anneler ne yemeli Emzirme dönemi bebeklerin sağlıklı gelişimi için çok önemlidir. Bebeklerin tüm besin ihtiyacı anne sütü ile karşılanıyor ve... Emziren Anneler Oruç Tutmalı Mı? emziren anneler için doğru beslenme ...

 1. Emziren anneler ne yemeli


  Emzirme dönemi bebeklerin sağlıklı gelişimi için çok önemlidir. Bebeklerin tüm besin ihtiyacı anne sütü ile karşılanıyor ve anne sütü ile beslenen bebeklerin bağışıklık sistemi güçleniyor. Bebeklerin anne sütü ile beslenmesi, yaklaşık 14 ay sürer. Bu zaman içinde annelerin tükettiği besinler önemlidir. Annenin sıvı ihtiyacını karşılayabilmek için süt ve süt ürünleri tüketip; sebze, meyve ve tahıl grubuna ağırlık vermesi gerekli. Ayrıca emzirme; anne ve bebek arasındaki iletişimi de güçlendirir.

  Süt veren anneler nasıl beslenmeli?


  Bebeklerin normal gelişimini sağlayan en önemli besin kaynağı olan anne sütünün önemine dikkati çeken bilim adamları, emziren annelerin büyük bir kısmının gerektiği gibi beslenmediğini ortaya koydu.

  İtalyan Corriere della Sera gazetesinde çıkan habere göre, İspanya'daki Granada Üniversitesinin araştırmasında, bebeğini emziren kadınların yüzde 94'ünün, yağların ve vitaminlerin süte katkısını göz ardı ederek yanlış beslendiğini gözlemlendi.

  Bebeklerini emziren 34 anneden alınan süt örneklerini inceleyen bilim adamları, bu kişilerden, numunelerin alınmasından önceki 3 günde ne yediklerini de belirtmelerini istedi. Katılımcıların yüzde 94'ünün, özellikle yağ oranının düşük olduğu az kalorili diyet izlediğini ve önerilen günlük miktarın çok üstünde protein tükettiğini belirten bilim adamları, yine yüzde 94'ünde demir eksikliği, yüzde 88'inde A vitamini, yüzde 99'unda da E vitamini eksikliği görüldüğü bildirdi.

  Araştırma ekibinin başındaki Jose Luis Gomez Llorente, anne sütünün diğer birçok yapı taşının yanı sıra yağları ve özellikle de omega-3 ve omega-6 gibi yağ asitlerini içerdiğini hatırlatarak, "Emziren anneler uygun bir diyet izleyerek sütlerinin bileşimini çok daha zenginleştirebilir ve bebeklerine her açıdan en iyisini verebilirler" diye konuştu.

  Emziren annelere önerilen beslenme diyetinin hamilelerinkine benzer olduğuna işaret eden uzmanlar, bu kişilerin kalsiyum, demir ve vitaminler açısından uygun beslenmesinin önemine dikkati çekti.

  Emziren kadınlara taze sebze ve meyve, balık, süt ve süt ürünleri ile zeytin yağı tüketmelerini tavsiye eden uzmanlar, sütün kokusunu ve tadını bozabilecek sarımsak ve soğan gibi besinler ile kırmızıbiber gibi baharatlardan ise kaçınmalarını önerdi.

  Yeni annelerin çay, kahve ve kola gibi uyarıcı içeren içeceklere temkinli yaklaşmalarını isteyen uzmanlar, alkol ve sigaradan da uzak durulması gerektiğinin önemini vurguladı.
  2 Haziran 2010
  #1
 2. Emziren anneler ne yemeli Cevapları

soru sor

Emziren anneler ne yemeli