Elmas ve Köle Hükümdar ve Sevgi(Kısa Hikaye)

İsimli konu WH 'Genel Sohbet' kategorisinde, yesilalici üyesi tarafından 3 Mart 2008 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Elmas ve Köle Hükümdar ve Sevgi(Kısa Hikaye). Eski.. Çok eski zamanlarda. Ülkenin birinde bir hükümdar yaşardı.. Hükümdarın büyük bir sarayı vardı, dillere destandı saray. Bütün dünya, dünyadaki tüm... padişah ve köle kısa ve ders alınacak bir hikaye ...

1. Eski.. Çok eski zamanlarda. Ülkenin birinde bir hükümdar yaşardı..
    Hükümdarın büyük bir sarayı vardı, dillere destandı saray. Bütün dünya, dünyadaki tüm insanlar bu sarayı konuşurlar, hayalini kurarlardı. Ogünün o devrin dünyasının cenneti gibiydi saray..

Halk tarafından çok sevilir, büyük saygı görürdü hükümdar. Adildi çünkü, merhametliydi. İnsanlara zulmetmezdi. Gördüğü saygı mecburiyetten, korkudan değil, sevgidendi sevgiden..

O devrin şartlarına uygun olarak onunda büyük, güçlü bir ordusu vardı. Tabi yine o devrin şartlarına uygun olarak, çok zaman savaşta olurdu ordu. Çok zamanda galip gelirdi..

O gün ordu yine büyük bir zaferle ülkeye dönmüş, ganimetleri getirip sarayın bahçesine yığmıştı. Çok sayıda köle getirmişlerdi, sıraya dizmişlerdi köleleri. Hep böyle olurdu, hükümdar gelir kölelerden beğendiklerini seçip saray için ayırırdı..

Ama o gün olağandışı tuhaf birşey oldu. Kölelerin içinde kara kuru, aksi, çirkin bir adam vardı, yol boyunca hep sorun çıkarmış herkesin moralini bozmuştu. Adam gerçekten geçimsiz, çekilmez bir tipti, üstelik gençte değildi. Çok kişi homurdandı bu çirkin herifi niye sarayın bahçesine getirdiniz diye..

Sonra her zamanki gibi hükümdar bahçeye çıkıp köleleri incelemeye başladı. Herkes önünde eğildi hükümdarın, tek tek kölelerin önünde durup yüzlerine baktı. En son sıradaki çirkin kölenin önüne gelince bir an dikkatle baktı hükümdar, sonra herkesi hayrete düşüren birşey söyledi..

_ Bu adam sarayda kalsın, bundan sonra özel hizmetkarım olacak..

Böyle dedi, ve dönüp gitti..

Çirkin köle kısa zaman sonra hükümdarın hem özel hizmetkarı, hemde en yakın dostu olmuştu, adeta hayrandı hükümdar ona. Zamanının büyük bölümünü onunla geçiriyordu..

Sarayda dedikodulara yol açtı bu durum, kıyametler koptu, herkes nefret eder oldu çirkin köleden. Onun yüzünden hükümdarın yüzünü göremez olmuşlardı. Sonunda köleye eziyet etmeye, kötülük yapmaya kadar götürdüler işi bazı soylular..

Bu durum hükümdarın kulağına gidince, soyluları ve saray ahalisini büyük bir salonda topladı, kendiside tahtına oturdu, herkes büyük bir sessizlik ve merakla neler olacağını bekliyordu..

Hükümdar hazineden sorumlu kişiyi çağırdı yanına:

_ Git bakalım, bana hazinemin en değerli, en güzel mücevheri hangisi ise onu getir..
    Adam koşarak gitti biraz sonra elinde kocaman bir elmasla geri döndü. Göz alıcı güzellikte, yumruk büyüklüğünde bir elmastı..

_ Ayaklarımın dibine koy elması, birde balyoz getir..

Salondaki soyluları tek tek yanına çağırdı şöyle dedi hepsine:
    _ Hadi benim hatırım için şu balyozu al eline ve şu elmasın üstüne vur, tuz buz et onu.

Her gelen eline aldı balyozu, tam vuracakken elmasın güzelliğine kapılıp durdu, özür dileyip gittiler, biz dediler böyle bir güzelliğe kıyamayız..

Sonunda hükümdar çirkin kölenin çağırılmasını emretti, köle geldi önünde eğilip selam verdi:
    _ Benim hatırım için şu balyozu eline al, ve şu elmasın üzerine vur, kır onu tuz buz et..

Çirkin köle, emredersin sultanım dedikten sonra bir an bile tereddüt etmeden balyozu eline aldı, havaya kaldırdı, vurduğu gibi elması tuz buz etti bin parçaya ayırdı. Salondan çığlıklar uğultular yükseldi, hükümdar elini kaldırarak susturdu hepsini:

_ Söylermisin bana, bu kadar değerli bir elmasa nasıl kıydın?
    Köle cevap verdi:
    _ Sultanım sizin hatırınız ve dostluğunuz benim için bu elmastan bin kat değerlidir, kırmayıpta sizin hatırınızımı kırsaydım..

Hükümdar salondaki soylulara döndü:
    - Anladınızmı şimdi onu niye bu kadar sevdiğimi?
    Beni gerçekten seven bir o varda onun için, bir köle bile olsa gerçek sevgiyi onda gördüm ben, ve gerçek sevgi herşeyden değerlidir....
    3 Mart 2008
  2. Elmas ve Köle Hükümdar ve Sevgi(Kısa Hikaye) Cevapları

soru sor

Elmas ve Köle Hükümdar ve Sevgi(Kısa Hikaye)