Elektrik çarpan Kişiye Nasıl Müdahale Etmeliyiz Elektrik çarpmasında Nasıl Müdahale Edilir

İsimli konu WH 'Yaşam' kategorisinde, YBilgiNN üyesi tarafından 3 Temmuz 2013 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Elektrik çarpan Kişiye Nasıl Müdahale Etmeliyiz Elektrik çarpmasında Nasıl Müdahale Edilir. Bu paylaşımımda elektrik çarpan kişiye nasıl müdahale etmeliyiz ve elektrik çarpmasında nasıl müdahale edilir hakkında kısa kısa bilgiler bulabilirsiniz.... Elektrik faturası nasıl iner? Elektrik insanı nasıl çarpıyor? ...

 1. Bu paylaşımımda elektrik çarpan kişiye nasıl müdahale etmeliyiz ve elektrik çarpmasında nasıl müdahale edilir hakkında kısa kısa bilgiler bulabilirsiniz. Lütfen yararlandıysanız ve Güzellik ve Bakım paylaşımlarımızın devamını istiyorsanız konuya teşekkür edin. Elektrik çarpan Kişiye Nasıl Müdahale Etmeliyiz Elektrik çarpmasında Nasıl Müdahale Edilir ile iligli olan sorularınızı ve merakınızı gidereceğini düşünüyorum.

  elektrik çarpmasında ilk yardım elektrik çarpmalarından nasıl korunuruz?(vikipedi elektrik çarpmasının vücuttaki etkileri elektrik çarpmış bir insana nasıl yardım ederiz elektrik çarpmasında kalp durması

  Elektrik Carpmasi Ve İlk Yardim Nedir?


  Elektrik Çarpması Ve İlk Yardım

  Elektrik çarpması elektrik ile temas sonucu meydana gelir. Kuvvetli elektrik akımı derin yanıklar oluşturduğu gibi ani kalp durmalarına da sebep olabilir. Elektrik çarpmasında akımının voltajı, amperi ve temas süresi de lezyonun ciddiyetini etkile*yen faktörlerden biridir. Elektrik çarpmasında öncelikle solunum sistemi felci ani olarak gelişir. Sonra kalp ve diğer sistemlerde fonksiyon bozukluğu ve elektrik şoku gi*bi bozukluklar görülür. Sanayi elektriği ve yüksek gerilimli elektirikler, ani ölümlere neden olurlar. Yıldırım çarpması da elektrik çarpması olarak kabul edilir. Yüksek geri*limli akımlar, temas olmaksızın insanlarla yer arasındaki devreyi akım atlaması şeklin*de tamamlar. Dolayısıyla yüksek gerilim taşıyan hatlara yaklaşmak çok tehlikelidir. Elektrik akımı, vücutta kalsa veya temas edilen yere geçse de sonuç pek değişmez. Elektrik akımına temas eden yerin geçirgenliği akımın şiddetini etkiler. Örneğin yaş ve ıslak ellerden, ıslak elbiseden ve terli vücuttan elektrik akımı daha şiddetli geçer. Akım ile temas halinde organizmada lokal ve genel yanık lezyonları meydana gelir. Ge*nel lezyon olarak tanımlanan yanıklar karaciğer, akciğer ve kalp üzerinde etkili ol*maktadır. Elektrik akımının genel etkisi olarak solunum felci, bayılma, kalp çarpıntısı görülür. Solunum sistemindeki felç kişiyi asfeksiye sokar (nefes alması durur). Ölümü çabuklaştıran durumlardan biride kalbin durmasıdır.

  İlk Yardım

  Herşeyden önce kişiyi akımdan kurtarmak gerekir. Akımın şalter veya sigorta*dan kesme yolları aranır. Bu yapılamıyorsa kuru bir tahta ile kişi itilerek veya çekilerek akımdan kurtarılır. Çizme ve lastik eldiven giydikten sonra akıma kapılana ulaşılabilir. Naylon torbalar ve plastik maddeler kurtarma işleminde kullanılır.

  Akımdan kurtarılan kişiye derhal suni solunum yaptırılır. İki yardımcı var ise biride kalp masajı yapmalıdır. Suni solunuma esas tedavi yapılıncaya kadar ya da ölüm belirtilerinin gelişmesine kadar devam edilir.
  3 Temmuz 2013
  #1
 2. Elektrik çarpan Kişiye Nasıl Müdahale Etmeliyiz Elektrik çarpmasında Nasıl Müdahale Edilir Cevapları

soru sor

Elektrik çarpan Kişiye Nasıl Müdahale Etmeliyiz Elektrik çarpmasında Nasıl Müdahale Edilir