Elektriğin Elde Edilmesi

İsimli konu WH 'Fizik' kategorisinde, "..melekmi cadımı.." üyesi tarafından 17 Ağustos 2011 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Elektriğin Elde Edilmesi. Elektriğin Elde Edilmesi elektrik nedir - elektrik nasıl elde edilir - cisimlerin elektriklenmesi Elektrik bir enerji türüdür. Elektriğin, durgun ve... elektriğin tarihçesi Programın amacı, hayvanlardan süt elde edilmesi ve sütten yapılan gıda maddelerinin ...

 1. Elektriğin Elde Edilmesi
  elektrik nedir - elektrik nasıl elde edilir - cisimlerin elektriklenmesi

  Elektrik bir enerji türüdür. Elektriğin, durgun ve akan elektrik olmak üzere iki türü vardır. Kullandığımız elektriğin büyük bir bölümü akan elektriktir.

  Elektriğin kaynağı:

  Maddeler atom denilen temel yapı birimlerinden oluşmuştur. Atomun merkezinde bir çekirdek vardır. Çekirdek, pozitif yüklü proton adı verilen taneciklerle, nötr (yüksüz) nötron adı verilen taneciklerden oluşur.

  Çekirdek çevresinde ise çok büyük hızla dönen negatif yüklü elektronlar bulunur. Bir elektronun yükü, protonun yüküne büyüklük olarak eşittir.

  Elektriksel etkileşmede bulunmayan bir cismin atomları nötr durumdadır. Nötr durumdaki atomun proton sayısı elektron sayısına eşittir.

  Karbon atomunun çekirdeğinde, pozitif yüklü 6 tane proton ve 6 tane nötron vardır. Çekirdeğin çevresinde ise negatif yüklü 6 tane elektron bulunur.


  Cisimlerin sürtünme, dokunma ve etki ile elektriklenmesinde protonlar yer değiştirmez. Elektriksel etkileşmelerde hareket eden tanecikler elektronlardır. Protonlar çekirdekten ayrılmaz.
  17 Ağustos 2011
  #1
 2. Elektriğin Elde Edilmesi Cevapları

soru sor

Elektriğin Elde Edilmesi