Bilgisayarı Hızlandırmanın Yolları

İsimli konu WH 'İşletim Sistemleri' kategorisinde, ßλśћ_ßغℓλśı üyesi tarafından 9 Kasım 2009 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Bilgisayarı Hızlandırmanın Yolları. Arkadaşlar bu komutlarla pc niz iki kat daha hızlı çalışıcak ben denedim işe yarıyor sizde belirttiğim bilgi komutlarda yazdıklarımı yapar iseniz... Vista'yı hızlandırmanın yolları Metabolizmayı hızlandırmanın yolları ...

1. Arkadaşlar bu komutlarla pc niz iki kat daha hızlı çalışıcak ben denedim işe yarıyor sizde belirttiğim bilgi komutlarda yazdıklarımı yapar iseniz sizinkide 2 kat hızlanacaktır.

1) Daha fazla işlemci gücü

Başlat-Çalıştır-Aç satırına:”Rundll32.exe advapi32.dll,ProcessIdleTasks” yaz ve tamam.

2) XP ‘nin hızlı kapatılması

Başlat-Çalıştır-Aç satırına regedit yaz sonra:
    HKEY_LOCAL_MACHINE / SYSTEM / CurrentControlSet / Control anahtarına ulaş.Pencerini sağındaki alanda “WaitToKillServiceTimeout” sağ tıkla ve değiştir
    değeri 20000’den 200 yap.
    3) Son kullanılan belgeler listesinin silinmesi

Başlat-Çalıştır regedit yazın

HKEY_CURRENT_USER Software Microsoft Windows CurrentVersion Policies Explorer anahtarına ulaşın ve ekranda sağ tıkla yeni DWORD değeri yap değerin adı NoRecentDocsHistory olarak yap.Ardından üzerine tıkla***** kısıtlamayı açmak için 1 değerini gir yok ben belgeler geçmişini istiyom diyosan 0 değerini gir.Yeniden başlat..

4) Bellek perfonmansının arttırılması

Başlat-Çalıştır regedit.Kayıt defterinde;

HKEY_LOCAL_MACHINE SYSTEM CurrentControlSet Control Session Manager Memory Management anahtarına ulaş;
    a)DisablePagingExecutive üzerine çift tıkla ondalık tabanında 1 değerini gir.
    b)LargeSystemCache üzerine çift tıkla ondalık tabanda 1 gir.

c)Orada yeni bir DWORD değeri oluştur IOPageLockLimit olarak adlandır ve değeri ondalık sistemde hangi rami kullanıyosan 128MB için 4000,256 MB için 10000,512MB ve daha yukarısı için 40000 değerini girin.
    Pc yi Yeniden başlatın

5) Menü hızlandırılması

Menülerde gezinirken kısa bir gecikme yaşanır bunu registry’de ki bir ayarın değiştirilmesiyle giderilebilir.Kayıt defteri düzenleyicisini açın “HKEY_CURRENT_USERControlPanelDestop” altıdaki “MenuShowDelay” dizesine çift tıklayıp 400 olan değeri “0″olarak atadığınızda sorun çözülür…

6) %20 internet hızı artışı

Windows xp professional %80 internet hızını kullanmanıza izin veriyor İnternetinizin hızını % 20 arttırabilmek için

Başlat >çalıştır >gpedit.msc >bilgisayar yapılandırıcısı >yönetim şablonları >ağ >Qus paket zamanlayıcısı >ayarlanabilen bant genişliğini sınırla >etkin >bant genişlik sınırı = 0 >uygula >TAMAM
    (önceki bant genişlik ise=20)

7) Tamamen silme

Kaldirdigimiz programin ismi hala görünüyorsa.
    HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCurr entVersionUninstall… yanindaki + isaretli yere tiklayip actigimizda hepsini görebilirsiniz.Sağ tıkla ve sil&
    Diger yollar

#Gezgin Penceresinin Sabitlenmesi

Windows, oturumu her kapattığınızda görev çubuğunun ve tabii ki gezgin penceresinin büyüklüğünü ve konumunu kaydeder. Söz konusu değerlerin değişmemesini, pencerenin konumunun ve büyüklüğünün sabit kalmasını istiyorsanız, Kayıt Defterine bir ek yapabilirsiniz.

Bunun için ilk olarak söz konusu pencere ve görev çubuğunu istediğiniz gibi yerleştirin.Daha sonra HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurr entVersionPoliciesExplorer adresine ulaşın ve burada yeni bir DWORD değeri oluşturup bu değere NoSaveSetting ismini verin. Ve Değer Verisini 1 yapın.
    Yapamadığınız yerler olur ise yazın çözmeye çalışalım.

Not: Lüften yazılı olan şeyleriaynen yapınız bir yanlışlıkla birgisayarınızı çökertebilirsiniz.Konuyu dikkatli okuyun lütfen..
    (alıntıdır)
    9 Kasım 2009
  2. Bilgisayarı Hızlandırmanın Yolları Cevapları

3. mutlaka deneyın cok ıse yarıyor:tamam:
    10 Kasım 2009
  4. Teşekürler genelde yapılan uygulamalar bunlar
    13 Kasım 2009
  5. çogu kişi bilmiyo yardımcı olmak ıstemıstım ;)
    13 Kasım 2009
  6. 18 Aralık 2009
  7. süper yha çok işime yaradı çok güzel tavsiye eder tşkür ederim
    30 Nisan 2011
  8. Ben bilgisayar bölümü öğrencisiyim adam gibi bir yerde staj yapamazsak birşeyler öğrenemiyoruz kaldıki oradada temizlikten çalışmaya fırsat kalmıo o bakımdan ben bunları bilmiyordum çok işime yaradı sağolun ...!
    16 Ocak 2012
  9. son maddede programları açtım ama kullandığım programlarda var ve hiç bilmediğim yazılar falan var bi dünya hangilerini silcezki.?
    4 Şubat 2012
  10. benim pc nin kapatma hızlanma yerindeki değer 5000 onu 200 yapsam bişi olurmu
    8 Şubat 2012
  11. Bunlar xp için benim kime uymuyor windows wista professioal perfecte uymuyor
    10 Şubat 2012
  12. olmadı yha
    6 Nisan 2012
  13. İlk uygulamayı kesinlikle yapmayın pc inanılmaz kasacaktır....
    12 Nisan 2012
  14. çok sa0l acayip hızlandı bilgisayarım
    25 Nisan 2012
  15. xp içinmi kardeş 7 de oluyomu?
    23 Temmuz 2012
  16. Arkadaşlar bu bilgisayarınızdaki sistem ayarlarını değiştirir yanlış yapılınca riski büyüktür.Bazı arkadaşlar kasıyor demişler.Doğru yapınca herhangi kasma olmaz aksine hızlanır.Ama dediğim gibi yanlış yapılınca değişik sonuçlar alailirsiniz.O yüzden profesyoneller tarafından yapılması tavsiye edilir.Ama karar sizin , düzgün yaparım diyorsanız bişey olmaz
    31 Temmuz 2012
  17. ya arkadaşlar doğru söyleyin birkaçınız kesinlikle yapmayın diyor birkaçınızda %100 işe yarıyor diyor ne yapmalıyım :/
    22 Şubat 2014
soru sor

Bilgisayarı Hızlandırmanın Yolları

Alakalı Aramalar:

1. bilgisayar hızlandırma yöntemleri