Bebeğe İsim Nasıl Konulur Bebeğe İsim Nasıl Konur

İsimli konu WH 'İslam ve Din Kültürü' kategorisinde, dini_butun üyesi tarafından 25 Ocak 2013 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Bebeğe İsim Nasıl Konulur Bebeğe İsim Nasıl Konur. Arkadaşlar Yeni Doğan Çocuğa İsim Nasıl Verilir? ile ilgili bilgileri bu konu paylaşıyorum. Bu konu Bebeğe İsim Nasıl Konulur ve Bebeğe İsim Nasıl Konur... Bebeğe isim bulma muabbetleri:) Bir bebeğe böyle isim konulur mu? ...

 1. Arkadaşlar Yeni Doğan Çocuğa İsim Nasıl Verilir? ile ilgili bilgileri bu konu paylaşıyorum. Bu konu Bebeğe İsim Nasıl Konulur ve Bebeğe İsim Nasıl Konur hakkında bilgiler içerir. Bu konu umarım işinize yarar.

  Yeni Doğan Bebeğe İsim Nasıl Konulur, İslama Göre İsim Nasıl Koyulur, İslamiyette İsim Nasıl Konulur, Bebeklere Nasıl İsim Konur, Bebeğin İsmi Nasıl Konulur, Bebeklere İsim Nasıl Konur, Bebeğe İsim Nasıl Konulur, Bebeğe İsim Nasıl Koyulur vs...

  [​IMG]

  Yeni Doğan Çocuğa İsim Nasıl Verilir?  Yeni doğan bir çocuğa nasıl isim verilir? Dinimizde yeni doğan bir çocuğa aşağıda madde madde vereceğimiz hususların uygulanması müstehap olarak görülmüştür:

  • Yeni doğan çocuğa süt vermeden evvel ağzına yumuşatılmış hurma gibi tatlı bir şeyler sürülür.

  • Çocuğa doğunca veya doğumu mütakip yedinci günü adı konur.

  • Doğduktan sonra hemen ölen çocuğa da ad konur. Yıkanır cenaze namazı kılınır.

  • Çocuğun ismini ilmiyle âmil[​IMG] ehli salih bir zata koydurmak iyidir. Ashab-ı Kiram çocuklarına isimlerini Peygamber Efendimiz’e verdirmeyi tercih etmişlerdir.

  • Çocuk isim koyacak kişinin kucağına verilir. Kişi abdestli bir şekilde kıbleye döner[​IMG] önce sağ kulağına ezan sol kulağına ise kamet okur ve üç kere çocuğun sağ ve sol kulaklarına ismini tekrar eder.
  [​IMG]
  • Çocuğa isim koyduktan sora hayır duada bulunulmalıdır. Peygamber Efendimiz: “Ya Rabbi bu çocuğu hayırlı ve salihlerden eyle ve onu güzel bir şekilde yetişmesini sağla” diye dua etmiştir.

  • Durumu iyi olanlar için Allah’ın vermiş olduğu çocuk nimetine karşı bir şükür olarak çocukların doğumlarının yedinci gününde kurban kesmek sünnettir. Bu kurbana akika kurbanı denilmektedir. Yine bu günler çocuğun başının tıraş edilip[​IMG] çıkan saçın ağırlığınca veya takdiri bir ağırlık olarak altın alıp sadaka vermek müstehaptır.

  İsimleri bozarak kullanmak doğru değil
  Halkımız arasında isimler mevzuunda yapılan yanlış bir hareket daha var. İsimleri kısaltacağız diye bozuyor ve anlamsız isimlerle birbirimize sesleniyoruz. Mesela Abdullah’a Apo İbrahim'e İbo Mustafa’ya Musti Canan’a Cano gibi.. Bu da esasen doğru olmayan bir isimlendirmedir.
  [​IMG][​IMG] Zeynep’e Zeyno[​IMG][​IMG]

  Netice itibariyle isim çok önemli. Bu sebeple çocuklarımıza güzel sevimli ve anlamlı isimler koyarak onların insanlığa faydalı birer fert olması için yetiştirmeliyiz. [​IMG]
  25 Ocak 2013
  #1
 2. Bebeğe İsim Nasıl Konulur Bebeğe İsim Nasıl Konur Cevapları

soru sor

Bebeğe İsim Nasıl Konulur Bebeğe İsim Nasıl Konur