Bacak Kası Nasıl Yapılır Ayak Kası Nasıl Yapılır

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, fazil_koc üyesi tarafından 2 Mayıs 2013 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Bacak Kası Nasıl Yapılır Ayak Kası Nasıl Yapılır. Bu yazıda Bacak Kası Nasıl Yapılır Ayak Kası Nasıl Yapılır hakkında özet bilgiler bulabilirsiniz. bacak kası nasıl yapılır ve ayak kası nasıl yapılır... El Ayak Bakımı Nasıl Yapılır? Karın Kası Nasıl Yapılır ...

 1. Bu yazıda Bacak Kası Nasıl Yapılır Ayak Kası Nasıl Yapılır hakkında özet bilgiler bulabilirsiniz. bacak kası nasıl yapılır ve ayak kası nasıl yapılır hakkında kısa özet bilgi olarak işinizi göreceğini düşünüyorum. Sağlık paylaşımlarımızın devamı gelecektir. Bir teşekkür yeter arkadaşlar. :)

  iç bacak kasları nasıl gelişir ayak kasları nasil gelişir evde bacak kası geliştirme bacak kası geliştirme evde ayak bileği geliştirme

  [​IMG]

  Ayak Ve Bacak Kasları Geliştirme (Resimli Anlatım)  Ayak ve Bacak Kasları


  Diz eklemini büken, ayak ekleminin içe ve dışa döndüren, ayak ve parmakların hareketlerini sağlayan kaslardır.

  Alt ekstremiteler bütünü içinde önemli eklemlerden birisi de diz eklemidir (art. genu). Bu eklemde esas olarak fleksion ve ekstension hareketleri yapılabilir. Ancak bu esas hareketlerin yanısıra, diz ekleminde hafif bir fleksion durumu varken, bacak bir miktar dışarıya doğruda döndürülebilir (dışrotasyon). İçe dönme hareketi ise, çapraz bağlardan dolayı oldukça azdır. Diz eklemi fonksiyonlarının muayenesinde bu rotasyon hareketine özellikle bakılır.

  Çünkü, ekstension durumunda bulunan bir bacakta, normal olarak böyle bir hareket yapılamaz.

  Ayak bileği eklemi (art. talocruralis) ve ayak kemikleri arasında oluşan eklemler üzerinde etkili olan kaslar da uzun veya kısa yapıda oluşmuşlardar. Eldeki duruma benzerler. Özellikle uzun kaslar, birden fazla ekleme etkili olarak, değişik fonksiyonların ortaya çıkmasını sağlarlar. Bu kaslardan bazılarının sonuç kirişleri, ayak kubbesinin desteklenmesinde de önemli rol oynarlar.

  Ayak bileği ekleminde, fleksion ve ekstension olmak üzere iki esas hareket elde edilir. Bu eklemin anatomik yapısı ancak bu hareketlerin yapılabilmesini mümkün kılar. Bu hareketler ayak söz konusu olduğunda, dorsal fleksion veya plantar fleksion adı ile belirtilir. Ayak iskeletini oluşturan büyük kemiklerden talus, calcaneus ve Os naviculare arasında diğer önemli bir eklem oluşur (art. talocalcaneonavicularis). Bu eklemin eksenine göre, ayakta pronasyon ve supinasyon hareketleri yapılabilir.

  Genel bir tarif ile bacakların ön tarafında lokalize olan kaslar ayağa dorsal fleksion, arka tarafında bulunanlar ise, planter fleksion yaptırırlar. Bacak dışyan tarafında bulunanlar pronasyon hareketinde etkin olurlar. Bu kasların hemen hepsi ayak bileğine doğru yaklaşırken kirişleşirler. Ayak bölümünde, kasların sadece kuvvetli ve oldukça ince kirişleri yer alır. Hareketlerin kolayca yapılabilmesi ve kuvvetlerin nakli ise böylece en üst düzeyde sağlanmış olur.

  İnsan ayağında normal olarak görülen ve fonksiyon bakımından fevkalade önemli olan kubbemsi şeklin korunması her durumda şarttır. Yukarılardan, bacak bölümünden başlayarak buraya kadar devam eden bazı kas kirişlerinin, ayak kubbesinin desteklenmesinde önemli rolleri vardır. Bu kiriş yapılar her iki yandan, ayağı sararak sanki bir özengi gibi askıya almışlardır. Bu şekilde ayak kubbesinin aşağıya çökmesi önlenir. Kasların fonksiyon dışı kalma durumlarında pes planus (düztabanlık) ortaya çıkar.

  Ayak iskeletini yapan kısa kemikler ile, ayak parmakları arasında yer bulan küçük ve kısa kaslar ise burada değişik görevler yüklenmişlerdir. Bu kasların hem başlangıç ve hem de sonlanma yerleri, ayak iskeletini meydana getiren küçük kemikler üzerindedir. Ayak tabanında bulunan kaslar, ayak sırtı kaslarına göre miktar olarak daha fazladırlar. Sadece burada, bazı boşlukları doldururlar ve hareket bakımından önemli değildirler. Fakat, kemikler arası ilişkileri ile, ayak kubbesinin desteklenmesinde önemli görevleri vardır. Yürüyüş sırasında, ayak parmaklarının bükülmesine yardım ederek, ayağın yere temasını daha çok sağlayan bu kasların, bu fonksiyonları da unutulmamalıdır.

  Ayak ve Bacak Kaslarını Geliştirme


  Ayak kasları için faydalı olan egzersizi sizlerle paylaşmak istiyorum

  ÇÖMELEREK SIÇRAMA

  [​IMG]
  [​IMG]

  Adım 1 - Basketbol ya da voleybol topunu göğüs seviyenizde tutun.Topu iki tarafından ellerinizle tutabilir ya da topa sarılabilirsiniz.
  Adım 2 - Topu tutarken oturur gibi çömelin.Topu bacaklarınızın üstünde tuttuğunuzdan ve sırtınızın dik durduğundan emin olun.En önemlisi baldırınız yere paralel olmalı.
  Adım 3 - Oturma pozisyonunda 3-5 inç zıplayın.Baldırınızı yere paralel tutun.
  Adım 4 - Her zıplamayı tamamlarken yine adım 1'deki pozisyonu almaya çalışın ve bir daha zıplayın.
  Adım 5 - Tamamlarken oturarak zıplayın ve zıplarken dik pozisyon alın.Olabildiğince yukarı zıplamaya çalışın.Örneğin; 1 bölümde 15 çömelerek zıplama hareketi yapmanız gerekiyorsa, 14ünde 3-5 inçlik zıplamayı, 15. de tam zıplamayı yapmalısınız.

  [​IMG]
  [​IMG]

  Adım 1 - Başlarken resimdeki gibi elleriniz yanda 1/4 çömelme pozisyonu alın
  Adım 2 - En az 8-10 inç zıplamaya çalışın.Eğer kolay geliyorsa 10-12 inç'te zıplayabilirsiniz.Zıplarken ellerinizi vücudunuz gibi dik şekle getirin.
  Adım 3 - Bu hareketleri yaparak devam edin.

  KAS GERİLMELERİ

  [​IMG]
  [​IMG]

  Adım 1 - Tek ayak üzerinde yüksek bir şeyin üzerinde durun (step tahtası gibi).Ayağınızın sadece ön tarafı basmalı.
  Adım 2 - Tek ayağınızla kendinizi olabildiğince zıplamadan yukarı çekin.
  Adım 3 - Başlangıç pozisyonuna geri dönün.
  Adım 4 - Hareketi tekrarlayın.

  STEP-UP

  [​IMG]
  [​IMG]

  Adım 1 - Bir bacağınızla yere paralel olan bir sandalye ile başlayın.
  Adım 2 - Tüm gücünüzle sandalyeden olabildiğince yukarı zıplayın.
  Adım 3 - Havada ayaklarınızı değiştirin.
  Adım 4 - 1. adımdaki gibi sandalyeye diğer ayağınızla inin.(Harekete sağ ayağınızla başladıysanız: Zıplayın.Havada ayağınızı değiştirin ve yere değil sandalyeye sol ayağınızla basın.)Hareketi sürekli tekrarlayın.

  YUKARI ÇEKME

  [​IMG]
  [​IMG]

  Adım 1 - Bacaklarınız dik iken başlayın.
  Adım 2 - Olabildiğince yükseğe zıplayın.
  Adım 3 - Yere vurduğunuz anda yine olabildiğince yükseğe zıplayın.Bacaklarınızı kırmamaya çalışın.Kendinizi tekrar yukarı atarken kollarınızı kullanmanız size yardımcı olacaktır

  BURNOUT

  [​IMG]
  [​IMG]

  Adım 1 - Parmak uçlarınızda olabildiğince yukarı zıplamaya çalışın.
  Adım 2 - Olabildiğince hızlı yapın ve parmak uçlarınızda zıpladığınızdan emin olun.

  Bölümler arasında 1-2 dakika dinlenin.
  benim en sık yaptıklarım 2 ve 4. resimdekiler
  bende şahsen yeni başladım faydasını inş. görürüm saygılar..
  2 Mayıs 2013
  #1
 2. Bacak Kası Nasıl Yapılır Ayak Kası Nasıl Yapılır Cevapları

 3. Teşekkür ederim inşallah faydasını görürüm
  25 Ekim 2013
  #2
 4. Okhgddythtuıoılylgıu ayaaaakk
  12 Kasım 2013
  #3
soru sor

Bacak Kası Nasıl Yapılır Ayak Kası Nasıl Yapılır