Atmosfer Basıncını Bulan ünlü Fizikçi Kimdir Açık Hava Basıncını Kim Bulmuştur

İsimli konu WH 'Yararlı Bilgiler' kategorisinde, TRUzman üyesi tarafından 5 Mayıs 2013 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Atmosfer Basıncını Bulan ünlü Fizikçi Kimdir Açık Hava Basıncını Kim Bulmuştur. Bu yazıda Atmosfer Basıncını Bulan ünlü Fizikçi Kimdir Açık Hava Basıncını Kim Bulmuştur hakkında özet bilgiler bulabilirsiniz. atmosfer basıncını bulan... Karda lastik basıncını düşürmek yanlış Atomu kim bulmuştur ...

 1. Bu yazıda Atmosfer Basıncını Bulan ünlü Fizikçi Kimdir Açık Hava Basıncını Kim Bulmuştur hakkında özet bilgiler bulabilirsiniz. atmosfer basıncını bulan ünlü fizikçi kimdir ve açık hava basıncını kim bulmuştur hakkında kısa özet bilgi olarak işinizi göreceğini düşünüyorum. Ansiklopedi paylaşımlarımızın devamı gelecektir. Bir teşekkür yeter arkadaşlar. :)

  basıncı kim buldu atmosfer basıncını bulan ünlü fizikçi kimdir? basıncı kim bulmuştur açık hava basıncını ilk ölçen bilim insanı kimdir acık hava basıncını ılk olcen bılım adamı

  [​IMG]

  Açık Hava Basıncını Kim Bulmuştur?  Açık Hava Basıncınının Bulunuşu


  Açık hava basıncını ilk bulan kişi Evangelista Toriçelli dir. Toriçelli 1608 İtalya doğumludur. 5 Ekim 1647 yaşında da vefat etmiştir. Genç yaşta hayatını kaybeden toriçelli matematiğe ve fiziğe olan ilgisiyle tanınır. Açık hava basıncı üzerinde çok fazla deney yapmıştır. Bu nedenle açık hava basıncı için yapılan deneye Toriçelli deneyi denir. Toriçelli Gallilenin öğrencisidir. Galile ölünce Toriçelli Galilenin yerine geçmiştir. Daha sonra geometri ve matematik üzerine bir kitap yayınladı. Yayınladığı bu kitap matematik alanında çok önemli gelişmelerin olmasını sağlamıştır.

  Evangelista Torricelli Kimdir?


  Evangelista Torricelli 15 Ekim 1608?de İtalyanın Feanza şehrinde doğdu, 5 Ekim 1647 in* Floransa'da öldü. Açık hava basıncı üzerine yaptığı deneyleriyle tanınan ünlü İtalyan fizik ve matematik bilginidir.

  Çocukluğunda matematiğe olan merakıyla dikkatleri çekti. 1627?de Roma'ya giderek, hidrolik biliminin kurucusu ve Galilei'nin talebesi olan Benedetto Castelli ile birlikte çalıştı. 1641?de Galilei ile mektuplaşmaya başladı. Aynı sene, Castelli nin tavsiyesi üzerine Galile, Torricelli'yi Tuscany'ye davet etti. Galile ile görüştükten birkaç hafta sonra, Galilei ölünce, Tuscany büyük dükü Torricelli'yi onun makamına tayin etti. 1644 yılında geometri ve mekanik üzerinde bir kitap yayınladı. Matematik sahasında mühim bir boşluğu dolduran bu kitapta aynı zamanda Galile'nin mekanik üzerindeki ilk çalışması, birbirine bağlı cisimlerin ortak ağırlık merkezleri aşağıya doğru hareket ederken, ani hareket edebilecekleri prensibi bir neticeye bağlanıyordu.

  Torricelli, suyun yerine, ondan on üç buçuk defa daha ağır olan civayı (sıvı maden) koymayı akıl etti, bu sayede sütunun yüksekliği aynı oranda kısalmış oldu. Böylece Torricelli ilk barometreyi gerçekleştirdi; bir ucu tıkalı ve içi civa dolu cam bir boru. Bu boru başaşağı çevrilip açık ucu gene civayla dolu bir küvete daldırılır. Borudaki civanın bir kısmı küvete akar ve civa sütunu borunun içinde aşağı yukarı 760 milimetreye kadar iner. O zaman civanın ağırlığı, atmosfer basıncı ile eşdeğer olur. Basınçtan faydalanarak, civa doldurulmuş tüplerle yaptığı deneyler neticesinde, deniz seviyesinde 1cm²ye düşen basıncı 1033 gr/cm² olarak tespit etti. Geometri ve mekanik alanındaki fikirlerini ise ilk önceleri kimse önemsemedi. Torricelli aynı zamanda hocası Galile'nin teleskobunu ve kendi mikroskobunu geliştirmeye uğraştı.

  1643 Torricelli, hava basıncını ölçmek için şimdi cıvalı barometre denilen cihaz icat etti.
  Aynı dönemde, Blaise Pascal, yükselti'yi ölçmek için barometreden yararlanmayı düşündü. Atmosferin ağırlığı, borunun içindeki civanın yüksekliğini belirlediğine göre, bu yükseklik, bir dağın tepesinde azalacaktır; dağın tepesinde, hava tabakasının yüksekliği deniz düzeyine göre daha az olduğundan ağırlığı da daha az olacaktır. Buna göre civa sütununun yüksekliği, hangi yükseltide bulunduğumuzu gösterir: altimetre'nin (yükseltiölçer) esası budur.
  Daha sonra, atmosferdeki değişmelerin, atmosfer ağırlığını azaltıp çoğaltmakla civa sütununun yüksekliğini değiştirdiği anlaşıldı. Böylece barometre işaretlerine bakılarak hava değişikliği'nin tahmini öğrenilmiş oldu; buna göre deniz düzeyinde, 760 milimetre yükseklikteki civa, «güzel hava» belirtisidir. Atmosfer basıncı, havası boşaltılmış kutular olan madeni barometre'lerle de ölçülebilir.
  5 Mayıs 2013
  #1
 2. Atmosfer Basıncını Bulan ünlü Fizikçi Kimdir Açık Hava Basıncını Kim Bulmuştur Cevapları

soru sor

Atmosfer Basıncını Bulan ünlü Fizikçi Kimdir Açık Hava Basıncını Kim Bulmuştur