Atatürkün Hayatı,Soyu, Ailesi ve Kardeşleri

İsimli konu WH 'Türkiye ve Ulu Önder Atatürk' kategorisinde, by_ewren üyesi tarafından 25 Mart 2006 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Atatürkün Hayatı,Soyu, Ailesi ve Kardeşleri. <div align="center">[img] </div> Mustafa Kemal Atatürk,1881(Rumi 1296) yılında Selanik'te Koca Kasım Paşa Mahallesi Islahhane Caddesi'nde bugün müze olan... Atatürkün Ailesi Soyu,Ailesi ve Kardeşleri ...

1. <div align="center">[​IMG] </div>

Mustafa Kemal Atatürk,1881(Rumi 1296) yılında Selanik'te Koca Kasım Paşa Mahallesi Islahhane Caddesi'nde bugün müze olan üç katlı bir evde dünyaya geldi. Babası o sırada kereste ticareti yapan Ali Rıza Efendi, annesi Zübeyde Hanım'dır. Baba tarafından dedesi, Kızıl Hafız Ahmet Efendi; anne tarafından dedesi ise, Sofu-zade (Sofi-zade) Feyzullah Efendi'dir.

Mustafa Kemal'in hem baba, hem de anne tarafından soyu Rumeli'nin fethinden sonra buraların Türkleştirilmesi için Anadolu'dan göçürülerek iskân edilen "Yörük" (Yürük) veya "Türkmenler"den gelmektedir.

Mustafa Kemal Atatürk'ün baba soyu, Konya/Karaman'dan gelerek Manastır Vilayeti'nin Debre-i Balâ Sancağı'na bağlı Kocacık'a yerleşmişlerdir. Kocacık, bugünkü Makedonya Cumhuriyeti'nde Arnavutluk sınırına yakın olan Debre şehrine bağlı bir nahiyedir. Aile sonradan (muhtemelen 1830'larda) Selanik'e göç etmiş; Ali Rıza Efendi de muhtemelen 1839'da Selanik'te dünyaya gelmiştir. Dedesi Ahmet ve dedesinin kardeşi Hafız Mehmet Emin'in taşıdığı "Kızıl" lâkabı ve yerleştikleri nahiyenin adı olan "Kocacık"ın da gösterdiği üzere, Mustafa Kemal'in baba tarafından soyu Anadolu'nun da Türkleşmesinde önemli roller oynayan "Kızıl-Oğuz" yahut "Kocacık Yörükleri, Türkmenleri"nden gelmektedir.

Mustafa Kemal Atatürk'ün anne soyu da, Konya/Karaman'dan gelerek Selanik ile Manastır'ın arasında bulunan Vodina Sancağı'na bağlı "Sarıgöl" de denilen "Kayalar" Nahiyesine yerleştiler. Aile, sonradan Selanik yakınlarında bugün de kaplıcaları ile meşhur olan Lankaza'ya yerleşmiştir. Dedesi Feyzullah Efendi'in taşıdığı "Sofu-zade" (Sofular) lâkabı, yerleştikleri Sarıgöl bölgesindeki yer adları ve ailedeki hatıraların gösterdiği üzere, Atatürk'ün anne soyu Konya/Karaman'dan Rumeli'ye gelen ve bundan dolayı da "Konyarlar" olarak Rumeli'de anılan Yürük, Türkmenlerdendir. Zübeyde Hanım, 1857'de Lankaza'da dünyaya gelmiştir.
    25 Mart 2006
  2. Atatürkün Hayatı,Soyu, Ailesi ve Kardeşleri Cevapları

3. ewren abi soyu tamamda kardeşleri demişsinn :alala:
    25 Mart 2006
  4. Evet iko kardeş toplantıdada sordum Atamızın kardeşleri var üvey kardeşleri hatta. Biraz araştırın bulun olmazsa ben eklerim buraya :ok:
    28 Mart 2006
  5. :bravo: süper paylaşım
    9 Nisan 2006
  6. güzel paylaşım
    10 Nisan 2006
  7. :bravo: saolasın
    28 Nisan 2006
  8. mesaj atmadan olmazdı ama hatırlattıgın için sağolö.....
    10 Kasım 2007
  9. üvey kardeşleride eklersen sevinirim.
    10 Kasım 2007
  10. Arkadaşlar bu Tür konulara bari biyorum yapalı Atamız bizim buya hayatı hankında diyecek birşey bulamıyomusunuz tşkkr paylaşım güsel geçte olsa okudum
    13 Kasım 2007
  11. iyi ki doğmuş atatürkkk:):):):):):):):)
    19 Kasım 2007
  12. paylaşım için teşekkürler....
    25 Kasım 2007
  13. paylaşım için saol:)
    18 Kasım 2008
  14. paylaşım için saol emegine saglık.
    11 Aralık 2008
  15. :uzgun: çokk güzel olamamış çünkü benim istediğim şey yoktu ve al sana yorum yazdım hahay:hehehe: by
    11 Nisan 2009
  16. paylaşım saol ama
    madem kardesleri var atamızın bilelim demi ilgilenirsen sevinirim
    12 Nisan 2009
  17. tşk paylaşım içn
    3 Ekim 2009
  18. İlâm karar numarası: Adet/451

Abduş'un ölümünden sonra Zübeyde Abduş'un karısı olduğunu ve oğlu da Abduş'un oğlu olduğu iddiası ile açmış olduğu miras davasında Abduş'un kardeşleri, mahkemeye vermiş oldukları iddianâmede Zübeyde'nin Abduş'un karısı olmadığını ve umumhâneden (genelevinden) odalık aldığını ve oğlu Mustafa iki yaşında kucağında olduğunu ve Abduş'un bilaveled öldüğünü iddiaları ile keyfiyetin umumhâneden sorulmasını talepleri üzerine umumhâneye yazılan tezkerenin cevabında, "Zübeyde'nin oğlu ile beraber 19 Haziran 1297'de umumhânemize duhul edip, Yenişehir'li Abduş isminde bir kabadayı ile anlaşıp 11 Nisan 1298'de umumhânemizden hüruc etmiştir (çıkmıştır)!". Bu yazıya istinaden Zübeyde'nin davasının reddine karar verilmiştir.

22 Kanunuevvel 1298 20 kuruşluk pul
    Hakim-Aza-Aza
    Selanik Asliye Hukuk Mahkemesi
    Mühürü-Mühür-Mühür
    14 Ağustos 2010
  19. Mustafa Kemal Atatürk,1881(Rumi 1296) yılında Selanik'te Koca Kasım Paşa Mahallesi Islahhane Caddesi'nde bugün müze olan üç katlı bir evde dünyaya geldi.
    Yanlış. Yenikapı mahallesindeki pembe evde dünyaya gelmiştir.Ebesi Hati kadın ve babaanesi Ayşe hanımdır doğumu kolay ve acısız sürmüştür. En annesi kız olarak doğmasını istemiş fakat içten içe erkek olacağına dair dualar etmiştir ve rüyasında gördüğü gibi mavi gözlü sarışın pembe
    yüzlü bir oğlu olur.

Şevket Süreyya Aydemir-Tek Adam adlı belgelere ve arşive dayanan romandan alıntıdır. Okumak isteyen oradan okuyabilir ilk ciltinde detaylıca anlatıyor.

Bu ne yaa sen şimdi Atatürk'e onun bunun çocuğu mu demek istiyorsun şerefsiz böle asılsız şeylerle buraya yorum yazma lan[kizgin][kizgin]

Bunu yazan kişi Dr. Rıza Nur. Kendisi Kurtuluş savaşı yıllarında bir milletvekilidir ve Atatürke ters düştükten sonra ülkeyi terk edip onun alahinde yalan yanlış yazılar
    yazmıştır. Atatürk'e ters düşme sebebi ise Balkan savaşı yılında Rıza'nın Arnavut halkının ayaklanmasında düşmana yardımcı olduğu ve halkı Türklerin aleyhinde kendisinin ayaklandırdığının ortaya çıkmasdır. Bunun üzerine Atatürk onun milletvekiliğini kaldırır o da ülkeden kaçıp İngiltereye yerleşir. Rıza 1926 yılında Atatürk'ün Nutuk adlı kitabını okur. Daha sonra kitabı ters düz eder ve kendi kalemiyle hiçbir kaynak göstermeksizin atıp tutmaya başlar.
    Kitapta yazdığına göre saltanatı kaldıran, Kurtuluş savaşını kazanan ve cumhuriyeti
    kuran kişi aslında oymuş fakat M.Kemal onu kıskanarak yükselmesini engellemiş ve onu ülkeden kovmuş.Yani anlayacağınız hepsi bir palavra. Turgut Özakman Dr.Rıza Nur dosyası adlı yeni eserinde bu kişinin kitaplarını da okuyarak Ruh ve Sinir Hastalıkları Uzmanı Dr. Behçet Tokor Rıza Nur'un kişiliği hakkında şu tanıyı koyar.

Bu kişide bir koğuş hastaya yetecek kadar hastalık var. Teşhisim; psikopatik bir zemin üzerinde paranoit reaksiyon, yani çok ağır bir ruhsal bozukluk tablosu. Bu tür hastalar, zeka fakülteleri tamamen bozulmadığından kısa süreli de olsa olumlu işler yapabilirler. Anılarını; son duygu, düşünce ve yargılarına göre değiştirerek, geriye dönüp yeniden kurgulayarak, sanki gerçekmiş gibi aktarmış ki, bu tutum, bu tür hastalara özgü bir telafi ve tatmin yoludur. Böyle bir hastanın anılarını ve tanıklığını ciddiye almak tıbben olanaklı değildir.

Yani bu adamın yazdıkları ciddiye alınacak şeyler değil. İşte 3.ciltlik eserinden
    bazı alıntılar.

Karımdan şu mektubu aldım: 'Ben burada kendime yeni bir hayat arkadaşı buldum. Bunu başkasından duyarak üzülmene imkan vermek istemiyorum'.Namussuz karı!
    Sonunda bana boynuzu taktı.(s.1785) Galiba bu işte M.Kemal ile İsmet İnönün parmağı var. (s.1786)

Karımın ahlakı bozuldu. Evde kızları soyup çırıl çıplak dans ettiriyor.(s.1346)

Bir rus doktor. Zamapara mı zampara. Benim karının sözüne dokunarak karıma sataşmış.(s.1410)

Yataktan fırladım. Adam da derhal kaçtı. Baktım ki donum kesilmiş artık ondan sonra uyuyamadım.(s.70)

Yaşlı adam tabancasını çekti. 'Çöz' yoksa vururum seni dedi. Boğuşma başladı.
    Nihayet uyuyup kalmışım. Uyandığımda adamda kaçmış.(s.84)

Bu çocuğu herkesten çok sevmeye başladım. Görmesem aklımdan çıkmıyor, görsem içimde bir heyecan içimde heycan duyuyorum. Anladım ki bu çocuğa aşık olmuşum Böyle bir aşkın sonu livata(sapık, cinsel ilişki) demektir.(s.22)

Kadın, erkekten aşağı bir mahluktur.(s.1531)

Arnavutları isyana teşvik ettiğimi ben kendi ellerimle yazdım. Bu kusur değil iftiharımın sebebidir.(s.1305)

Ahlak, temiz adetler ve faziletlerin bir kısmı kendiliğinden gitti. Bir kısmında ben terke mecbur oldum( s.105)

Böyle bir kitap yazarının Atamız hakkında doğruyu sölemesi sizce ne kadar doğrudur arkadaşlar?Söz sizin.
    18 Ağustos 2010
soru sor

Atatürkün Hayatı,Soyu, Ailesi ve Kardeşleri

Alakalı Aramalar:

1. atatürkün dedesi ve ninesi kimdir