15 yaşındayım ve boyum neden uzamıyor?

İsimli konu WH 'Soru Cevap' kategorisinde, Misafir üyesi tarafından 21 Haziran 2010 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: 15 yaşındayım ve boyum neden uzamıyor?. 15 yaşındayım.annemin boyu 1.72 babam 1.82 ancak benim boyum 1.65 ve 12-13 yaş arasında ergenliğe girdim ve gözle görülür bir şekilde uzamadım çevremde... Boyum Uzamıyor :D 17 yaşındayım ama boyum 1,61 ...

1. 15 yaşındayım.annemin boyu 1.72 babam 1.82 ancak benim boyum 1.65 ve 12-13 yaş arasında ergenliğe girdim ve gözle görülür bir şekilde uzamadım çevremde boyun daha fazla uzamaz diyorlar genetik olark uzamamö gerekiyor ama uzmayacak mıyım?
    21 Haziran 2010
  2. 15 yaşındayım ve boyum neden uzamıyor? Cevapları

3. bak çevrendekilere kulak vermemeni tavsiye ediyorum benim boyum 1.90 annemin 1.65 babamın ise 1.70 genetik değil anlıyacağın ama daha boy atma gibi bir lüksün var
    21 Haziran 2010
  4. Erkekler 20 yaşına kadar uzar. Ve siz boy uzaması için gerekli şartları da yerine getirirseniz uzayabilirsiniz daha yaşınız genç ve birdebn atabilirsiniz, çünkü görünüşte anne ve babanız kısa değil.

Bakınız;
    Boyun uzunluğu önce genetik olarak gerçekleşir eğer ailenizin boylarıda kısaysa bu sizde genetik bir oluşumdur.

En uygun beslenme tarzı, sebze, meyve ve proteinlerin dengeli alınması. Sağlıklı bir gebelik sonunda genellikle kız çocukları 48 cm, erkek çocukları 50 cm boyunda doğuyor ve süratle uzamaya devam ediyorlar. Normal kemik büyümesi için yeterli proteinin alınması, A, C, D vitaminleri, kalsiyum, fosfor ve iyotlu gıdaların yeterli miktarda tüketilmesi gerekiyor. Çinko ve bakır gibi elementler de boy uzaması için oldukça gerekli mineraller. Fakat "bu vitamin ve mineraller ne kadar fazla alınırsa boy o kadar uzun olur" diye düşünmemek gerekir. Bunlar sadece boyun normal şekilde uzamasını sağlar ve eksikliğinde boy kısalığı görülebilir.

Protein ve gerekli minerallerin yeterince alınabilmesi için et ve süt ürünlerinin çocukluk ve ergenlik döneminde düzenli olarak tüketilmesi gerekiyor. Çiğ yenebilecek sebze ve meyvelerin mümkün olduğunca pişirilmeden yedirilmesi gerekiyor. Her türlü katı gıdayı alabilen çocuklarda ek vitamin takviyesine gerek olmuyor. Alınan ek vitaminlerin boy uzamasına bir katkısı bulunmuyor.
    Gereğinden fazla alınan protein ve kalori de boyu uzatmıyor.

Beslenme yetersizliği boy kısalığı nedenlerinin başında gelir hatta en önemlisidir. Yiyecekler boy uzamasında ne ölçüde etkilidir ya da bir etkisi var mıdır? Evet kesinlikle vardır hatta gıdaların boya etkisi hamilelik döneminde başlar. Çocuğun normal boylu olabilmesi için anne sağlıklı, düzenli ve dengeli beslenmeli, sigara ve alkolden uzak durmalı, hamilelik döneminde diyet uygulayacaksa bu diyet çok sıkı olmamalı hatta kilo vermek için çalışmamalıdır. Ayrıca fazla alınacak kiloların da gebeliğin sağlıklı şekilde sürmesini engelleyebileceği unutulmamalıdır.

Çocukluk döneminde iyi bir gelişim için uyku çok önemlidir. Düzenli uykunun, zihinsel ve fiziksel gelişim için önemi, bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
    22 Haziran 2010
  5. teşekkürler.:tamam:
    22 Haziran 2010
  6. 11 yaşındayım ama boyum uzamıyor neden kardeşim 9yasında benden uzun
    neden uzamıyor boyum :(
    18 Eylül 2010
  7. 10 katı bir binadan atla ozaman uzuyacaktır:)
    25 Eylül 2010
  8. [ ( Lütfen Yardımcı Olun Doktor Abilerim Bilgiili Arkadaşlarım ) ]
    Benimde Bir Şikayetim Vardı

Benim Annemin boyu 1.55 Babamın Boyu 1.72

Benim boyum da 1.54

Cinsiyetim Erkek

6 Haziran 1996 doğumluyum ( 15 Yaşındayım )

Boyum Daha .fazla Uzar mı Uzaması İçin Ne yapmalıyım Lütfen Yardımcı olun Psikolojim acayip bozuldu ya... Yaz kış bot gitmeye başladım 2-3 cm daha uzun görüneyim diye...
    12 Ekim 2010
  9. ACELE ETMEYİN ARKADAŞLAR BENİM BOYUM 1.70 VE DAHA DA UZAYACAK GİBİ ;ACELE ETMEZSENİZ FARKI GÖRÜRSÜNÜZ:tamam:
    13 Ekim 2010
  10. Ben 10 Yaşındayım Boyum 1.56 sizce normalmi
    14 Ekim 2010
  11. arkadaşlar boy 18 20 yaşına kadar uzar takmayın kafaya
    13 Kasım 2010
  12. Arkadaşlar ben 15 yaşındayım boyum 1.35 nolur beni bilgilendirecek birileri yokmu yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa lütfen yardımmmm
    11 Mart 2011
  13. 1998 tarihinde doğdum yani 14 yaşındayım ve boyum 1.60 cnsiyetim kız annem 1.55 ve babam 1.78...Krdeşlerim ve ben baba tarafına çekmişiz ve baba tarafım uzun..Daha fazla uzar mıyım..
    30 Mayıs 2012
  14. Kemik Gelişimi 18 Yaşınızı Doldurana Kadar Devam Eder Genetiktir Genelde Boy Uzaması 4 Sene Var Daha Uzama İhtimali Yüksek:)
    31 Mayıs 2012
  15. sLm Yaw Ben 20 AraLık 1997 DoğUmluYum Ve !5 YaŞınDayIm BoYUm 1.54 DahA uZarmIyım HerkeZ dAha faZlA uzAmaZsın DiOOooOoOo Her gÜn Walla 4 BarDak Süt İçiYOre YHaa
    5 Haziran 2012

16. Kardeşim daha 11 yaşındasın senin bunları düşünme yaşın daha gelmedi sen ergenliğe girince birdenbire uzarsın merak etme :tamam:
    8 Haziran 2012
  17. Kardeşim bence doktora git Valla söyleyecek söz bulamadım moralini bozmak istemem ama ben 12 yaşında bile 1.50 ' ydim :uzgun:
    8 Haziran 2012
  18. Yaşın genç daha uzar merak etme...:tamam:
    8 Haziran 2012
  19. ben 14.5_15 yaşındayım boyum 1.60 ,,annem 1.60,, babam 1.87 ergenliğe geç girdim 9 ay falan oldu kilom 48 uzarmıyım acaba çevremdekiler uzarsın diyorlar na yapabilirim
    15 Ağustos 2012
soru sor

15 yaşındayım ve boyum neden uzamıyor?

Alakalı Aramalar:

1. 12 yaşında ergenliğe girdim ama boyum yeterince uzamadı